Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Мая Илиева: Безхаберието на политиците уби професията „Медицинска сестра“!

Мая Илиева: Безхаберието на политиците уби професията „Медицинска сестра“!

от 11 май 2020г.
Автор: Гергана Караилиева
Мая Илиева: Безхаберието на политиците уби професията „Медицинска сестра“! - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Ден преди 12 май, когато се отбелязва Световният ден на медицинските сестри, една от най-изявените в обществото ни представителки, жената, която не спира да се бори в името на професията и нейното достойно място – Мая Илиева – заяви, че няма да празнуват утрешния Международен ден на медицинските сестри.

Защото: „Нашата професия вече е мъртва. Убиха я безхаберието на политиците, лобистките интереси, алчността на много работодатели и летаргията на обществото! Днес в България има роби в бели престилки, но не и медицински сестри!“

С няколко думи, изречени с болка, Мая Илиева успя да обобщи пълната картина на случващото се в сферата на здравеопазването. Да, факт е безхаберието, неглижирането и замитането на проблемите от страна на политиците и нежеланието им да поемат отговорност и да чуят гласа на хората. Но са факт и лобистките интереси, и работодателите, които мислят преди всичко за себе си и топлите си места. На този фон ясно се откроява и нежеланието на обществото да реагира реално, а не в социалните мрежи. Да застане зад всяка смислена кауза, зад всяка идея, която ще доведе до нещо работещо и по-добро за всички.

Достатъчни са само няколко примера от последната година. Като се започне от протеста на медицинските специалисти и се стигне до този на педиатри, архитекти и родители за изграждането на истинска Национална детска болница. Колко от протестите бяха подкрепени реално от гражданите по начин, който да накара властта да спре, да се замисли, да започне диалог. Да бъде принудена да го стори! Нито един.

И все пак надежда има. Тя е точно в хора като Мая Илиева и всички медицински сестри и специалиасти, които въпреки всичко продължават напред. Не се отказват, настояват, изискват, водят битка в истинския смисъл на думата за достойнството на професията. Както казва Мая: „За да празнуваме, трябва условията на труд и заплащане да бъдат променени, защото чакаме тази промяна от години! Трябва да върнем младите специалисти в България и да върнем уважението към професията!“

И точно защото настоящата председателка на Синдиката на българските медицински специалисти знае, че „маските са, за да мълчите“, тя е категорична: „Няма да млъкнем! Ще водим борбата до край!“ В нея и цялото сестринско войнство, което не се огъва и продължава напред, е надеждата.

В последните месеци сестринското войнство посвети всяка свободна от битката срещу COVID-19 минута в защита на колегите си. Мая и колегите й предупредиха още в началото, че ще дойде ден, в който проблемът ще бъде не къде да настанят болните, а кой да ги лекува, защото няма лекари, медицински сестри и специалисти. От началото на кризата те не спират да повтарят, че няма лични предпазни средства в болниците в страната, независимо какво казват от щаба. И сега са бесни, че колегите им разполагат с две еднократни маски за седмица и няколко чифта ръкавици, че често един костюм е за двама, че отново са хвърлени в огъня!

Днес Мая Илиева призова всеки, който е солидарен с исканията на сестрите и съпричастен с тях, да постави на утрешния 12 май символът на двете им организации, родени в годината на протестите. Затова бъдете със синята лентичка, ако вярвате в силата на сестринството, в професията, в правото на тези жени на достоен труд и живот.

Точно в 12 часа на 12 май 2020-а медицинските специалисти ще внесат в МС подписката в подкрепа на исканията им. Повече от 10 000 българи застават зад тях. Документът ще бъде внесен и в Президентството, Парламента и здравното министерство.

„Всеки, който е съпричастен с проблемите и исканията ни, може да ни подкрепи като дойде пред сградата на Министерския съвет. И моля всички не ни ръкопляскайте, докато не върнем честта на професията си и не защитим достойнството си. Просто ни подкрепете“, призова Мая Илиева.

И може би си струва да припомним, че мотото на утрешния Международен ден на медицинските сестри е „Сестринството – глас, създаден да води към по-добър и здрав свят“. А СЗО определи 2020-а за година на медицинските сестри и акушерките.

Източник:

снимка: sbms.bg

Още по темата:
  • Три законопроекта за заплатите на медиците одобри Комисията по здравеопазване Три законопроекта за заплатите на медиците одобри Комисията по здравеопазване
  • Стачката в МБАЛ – Добрич – лакмус за системата и обществото Стачката в МБАЛ – Добрич – лакмус за системата и обществото
  • СБМС: Проф. Балтов, спрете с натиска и отменете дисциплинарното наказание на Бойка Анастасова! СБМС: Проф. Балтов, спрете с натиска и отменете дисциплинарното наказание на Бойка Анастасова!
  • Областните болници подкрепят исканията на сестрите, но не са в състояние да ги изпълнят Областните болници подкрепят исканията на сестрите, но не са в състояние да ги изпълнят
5.0/5 3 оценки

Коментари към Мая Илиева: Безхаберието на политиците уби професията „Медицинска сестра“!

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Ава Добрева 
    на 11 May 2020 в 19:15

    "На този фон ясно се откроява и нежеланието на обществото да реагира реално, а не в социалните мрежи." - в едно изречение като в капка вода се вижда уродството на цялото ни общество. Благодаря за проникновената статия, жилеща точно там, където трябва.

НОВИНАТА е свързана към

  • Три законопроекта за заплатите на медиците одобри Комисията по здравеопазване
  • Мая Илиева: Някой трябва да си сложи главата в торбата и да започне истинската реформа в здравеопазването
  • Протест не за оставки, а за да чуе обществото за проблемите на медицинските сестри
  • Десетте месеца на протести родиха Синдиката на българските медицински специалисти
  • Още седем медицински сестри от карловската болница подадоха оставки
  • Медицински специалисти нощуваха в палатков лагер пред МС в знак на протест
  • СБМС внесе подписката в подкрепа на исканията на медицинските специалисти в МС
  • Медицинските сестри и премиерът Бойко Борисов постигнаха споразумение на среща в МС
  • Достатъчно високи ли са заплатите в сектор Здравеопазване?
  • Пациентите ще са потърпевши, докато НЗОК не финансира практиките на медицинските сестри
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
КалцифилаксияКалцифилаксия

Калцифилаксия

от 05 ное 2025г.Прочети повече
Тройна имунотерапия унищожава раковите клетки при модели с левкемияТройна имунотерапия унищожава раковите клетки при модели с левкемия

Тройна имунотерапия унищожава раковите клетки при модели с левкемия

от 05 ное 2025г.Прочети повече
УМБАЛ „Тракия“ внедри най-новата технология в света за диагностика на сърдечни проблемиУМБАЛ „Тракия“ внедри най-новата технология в света за диагностика на сърдечни проблеми

УМБАЛ „Тракия“ внедри най-новата технология в света за диагностика на сърдечни проблеми

от 05 ное 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Биомаркерите са ключът към правилното лечение на рака на белия дроб

преди 5 дни, 9 часа и 37 мин.

Гадене и лека болка сред преглед при гинеколог

преди 15 дни, 5 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Достатъчно високи ли са заплатите в сектор Здравеопазване? Достатъчно високи ли са заплатите в сектор Здравеопазване?

Достатъчно високи ли са заплатите в сектор Здравеопазване?

от 28 окт 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АЛАЙВ КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D3 таблетки * 60 NATURE'S WAY

УРИАЖ D. S. HAIR ШАМПОАН ПРОТИВ ПЪРХОТ 200 мл

ТРИЪГЪЛНА КЪРПА ЗА МНОГОКРАТНА УПОТРЕБА

ТРИЪГЪЛНА КЪРПА ЗА ЕДНОКРАТНА УПОТРЕБА

ЧАЙ АЛПИНИСТ филтър * 20

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

д-р Снежина Николаева Димитрова

Коментар на: Б Закир от 05 ное 2025г. в 15:49:17

ПАРАКОФДАЛ таблетки * 20 СОФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 05 ное 2025г. в 15:41:57

ПАРАКОФДАЛ таблетки * 20 СОФАРМА

Коментар на: Катя от 05 ное 2025г. в 14:36:53

КЛИНДАМИЦИН таблетки 600 мг * 12 МИП ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 05 ное 2025г. в 14:22:52

ТРИПТОЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 05 ное 2025г. в 14:21:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival