Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Антибиотичната резистентност е причина за смъртта на десетки деца в Бангладеш

Антибиотичната резистентност е причина за смъртта на десетки деца в Бангладеш

от 19 юли 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Антибиотичната резистентност е причина за смъртта на десетки деца в Бангладеш - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Проучване на изследователи от Месачузетската централна болница в Бостън, САЩ, и Международния център за изследване на диарийните заболявания в Бангладеш разкрива, че резистентността към антибиотици е често срещана и дори смъртоносна сред децата с пневмония в азиатската страна. Изследването, публикувано в списание „Open Forum Infectious Diseases“, представлява ранно предупреждение, че е в ход пандемия от потенциално смъртоносна антибиотична резистентност, която е възможно да обхване целия свят.

Проучването е ръководено от д-р Мохамод Джобаер Чисти, старши учен в Отдела за хранене и клинични услуги към Международния здравен изследователски институт в Дака, Бангладеш. Поводът за изследването е наблюдавано увеличение на децата с пневмония, приети в лечебното заведение към института, при които стандартните антибиотици не действат. „В нашата болница десетки деца починаха от пневмония в периода между 2014 и 2017 г., въпреки че получиха препоръчаните от Световната здравна организация (СЗО) антибиотици и изкуствена дихателна подкрепа.“, казва Чисти.

Пневмонията е най-честата причина за смърт сред децата

Пневмонията е инфекция на белите дробове, която причинява възпаление на алвеолите, предизвиквайки кашлица, треска, затруднено дишане. Без ефективно лечение инфекцията може да бъде фатална. Според СЗО пневмонията е най-честата причина за смърт сред малките деца. При тях заболяването може да бъде причинено от вируси, но някои видове бактерии също са често срещани източници на инфекция. В САЩ и в други страни с високи доходи Staphylococcus, Streptococcus и Haemophilus influenzae са сред бактериите, най-чести причинители на пневмония, които обикновено се повлияват добре от антибиотичната терапия. Ваксините срещу последните две са спасили безброй животи по целия свят.

Грам-отрицателните бактерии са устойчиви на антибиотично лечение

Анализът на здравните досиета на над 4000 деца под петгодишна възраст с пневмония, приети в лечебното заведение между 2014 и 2017 г., показва обаче съвсем различен модел на бактериални инфекции. Обичайните стафилококови и стрептококови инфекции, които често причиняват пневмония в богатите страни, бяха сравнително редки. Сред децата, които са имали положителна култура, грам-отрицателните бактерии са отговорни за 77% от инфекциите, в т.ч. Pseudomonas, E. coli, Salmonella и Klebsiella.

„Това е напълно различно от това, с което съм свикнал в моята практика в Бостън.“, казва д-р Джейсън Харис, съавтор на изследването и ръководител на Отдела за детско глобално здраве в Масачузетската централна болница. „За съжаление, грам-отрицателните бактерии, които наблюдавахме при тези деца, са известни с това, че са устойчиви на антибиотично лечение.“, допълва той.

Резултатите от проучването затвърждават това твърдение. Около 40% от грам-отрицателните бактериални инфекции успяват да устоят на лечение с антибиотици от първа и втора линия, които рутинно се използват при пневмония. По-тревожно е обаче, че при децата, които са имали устойчиви на антибиотици бактериални инфекции, се наблюдава 17 пъти по-висок риск от смърт*.

Според Харис тези резултати са ясно доказателство, че дългогодишните опасения, че антибиотичната резистентност ще се превърне в смъртоносна заплаха, вече не са теоретични. „Тези деца умират поради устойчиви на антибиотици бактерии, които не са животозастрашаващи в други части на света.“, коментира Харис. „И това беше в една болница в Бангладеш.“

Мерки за предотвратяване на антибиотична резистентност

Има спешна нужда да се обърне внимание на факторите, които допринасят за антибиотичната резистентност в Бангладеш, казва д-р Тахмед Ахмед, изпълнителен директор на Международния здравен изследователски институт в Дака. Антибиотиците могат да бъдат закупени без рецепта в страната и много хора ги използват при състояния като дизентерия, настинка, кашлица и треска. Злоупотребата с тях насърчава разпространението на бактерии, които се противопоставят на наличните лекарства.

„Може да успеем да намалим тази нововъзникваща бактериална резистентност, като подобрим управлението на антибиотиците, особено в амбулаторни условия.“, казва Ахмед. „Лабораторните тестове за диагностика на бактериални инфекции също са неадекватни в страната. Нещо повече, липсата на достъп до чиста вода и адекватни санитарни условия подпомага разпространението на бактерии, които са устойчиви на антибиотици.

Подобренията в здравната инфраструктура и промените в политиката, за да се възпре злоупотребата с антибиотици, са от съществено значение, въпреки че д-р Ахмед отбелязва, че здравната система в Бангладеш също се нуждае от по-добър достъп до по-модерни антибиотични терапии за резистентни инфекции.

Ако тези и други мерки не бъдат предприети сега, въпрос на време е смъртоносната антибиотична резистентност да се разпространи по света, отбелязва Харис.

*Chisti, J. Mohammod et al. Antibiotic-Resistant Bacteremia in Young Children Hospitalized With Pneumonia in Bangladesh Is Associated With a High Mortality Rate. Open Forum Infectious Diseases. 2021.

Източник:

Pandemic of antibiotic resistance is killing children in Bangladesh: https://medicalxpress.com/news/2021-07-pandemic-antibiotic-resistance-children-bangladesh.html

Още по темата:
  • Клас антибиотици се справят с мултирезистентни бактерии Клас антибиотици се справят с мултирезистентни бактерии
  • Откриха неизвестна досега част от имунната система Откриха неизвестна досега част от имунната система
  • Антибиотик може да попречи на бактериите да развият антибиотична резистентност Антибиотик може да попречи на бактериите да развият антибиотична резистентност
  • Световни фармацевтични компании се обединиха в борбата срещу резистентните на лекарства супермикроби Световни фармацевтични компании се обединиха в борбата срещу резистентните на лекарства супермикроби
5.0/5 1 оценка

Коментари към Антибиотичната резистентност е причина за смъртта на десетки деца в Бангладеш

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Антибиотичната резистентност е причина за смъртта на десетки деца в Бангладеш
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 22:54
    Коментирайте "Антибиотичната резистентност е причина за смъртта на десетки деца в Бангладеш"

НОВИНАТА е свързана към

  • Антибиотик предизвиква резистентност към друг и води до поява на супербактерия
  • Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо
  • Микробите и бактериите в дъждовните капки бавно ни разболяват
  • Международните пътувания – фактор за нарастващата в световен мащаб антибиотична резистентност
  • Клас антибиотици се справят с мултирезистентни бактерии
  • Микропластмасата помага за размножаването на супербактерии
  • Екстрактът от червена боровинка може да предотврати антибиотичната резистентност
  • Откриха неизвестна досега част от имунната система
  • Антибиотикът кловибактин може да бъде мощно оръжие срещу резистентни супербактерии
  • Антибиотик унищожава резистентни към лекарствата супербактерии
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 19 дни, 23 часа и 46 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 862 дни, 11 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 4 дни, 12 часа и 58 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 6 дни, 12 часа и 35 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 11 дни, 10 часа и 55 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 18 дни, 7 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАНТЕНОЛ СТИК ЗА УСТНИ SPF 15 4.5 г

АЛАЙВ КОМПЛЕКТ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY + МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY

БИОХЕРБА ТЕРМОГЕНЕН КОМПЛЕКС + ХОЛИН капсули * 60

БИОХЕРБА СУПЕР СТРЕС - B КОМПЛЕКС + ВИТАМИН C капсули * 100

МАТИСЪН КИСЕЛИНЕН БАЛАНС таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14

Коментар на: Кресна от 15 юли 2025г. в 16:31:05

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:20:12

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:18:06

ЛИЦЕРОЛ унгвент 70 мл PHYTO LIFE

Коментар на: Мирела от 15 юли 2025г. в 15:15:37

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 юли 2025г. в 14:27:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival