Антибиотичната резистентност е причина за смъртта на десетки деца в Бангладеш
Проучване на изследователи от Месачузетската централна болница в Бостън, САЩ, и Международния център за изследване на диарийните заболявания в Бангладеш разкрива, че резистентността към антибиотици е често срещана и дори смъртоносна сред децата с пневмония в азиатската страна. Изследването, публикувано в списание „Open Forum Infectious Diseases“, представлява ранно предупреждение, че е в ход пандемия от потенциално смъртоносна антибиотична резистентност, която е възможно да обхване целия свят.
Проучването е ръководено от д-р Мохамод Джобаер Чисти, старши учен в Отдела за хранене и клинични услуги към Международния здравен изследователски институт в Дака, Бангладеш. Поводът за изследването е наблюдавано увеличение на децата с пневмония, приети в лечебното заведение към института, при които стандартните антибиотици не действат. „В нашата болница десетки деца починаха от пневмония в периода между 2014 и 2017 г., въпреки че получиха препоръчаните от Световната здравна организация (СЗО) антибиотици и изкуствена дихателна подкрепа.“, казва Чисти.
Пневмонията е най-честата причина за смърт сред децата
Пневмонията е инфекция на белите дробове, която причинява възпаление на алвеолите, предизвиквайки кашлица, треска, затруднено дишане. Без ефективно лечение инфекцията може да бъде фатална. Според СЗО пневмонията е най-честата причина за смърт сред малките деца. При тях заболяването може да бъде причинено от вируси, но някои видове бактерии също са често срещани източници на инфекция. В САЩ и в други страни с високи доходи Staphylococcus, Streptococcus и Haemophilus influenzae са сред бактериите, най-чести причинители на пневмония, които обикновено се повлияват добре от антибиотичната терапия. Ваксините срещу последните две са спасили безброй животи по целия свят.
Грам-отрицателните бактерии са устойчиви на антибиотично лечение
Анализът на здравните досиета на над 4000 деца под петгодишна възраст с пневмония, приети в лечебното заведение между 2014 и 2017 г., показва обаче съвсем различен модел на бактериални инфекции. Обичайните стафилококови и стрептококови инфекции, които често причиняват пневмония в богатите страни, бяха сравнително редки. Сред децата, които са имали положителна култура, грам-отрицателните бактерии са отговорни за 77% от инфекциите, в т.ч. Pseudomonas, E. coli, Salmonella и Klebsiella.
„Това е напълно различно от това, с което съм свикнал в моята практика в Бостън.“, казва д-р Джейсън Харис, съавтор на изследването и ръководител на Отдела за детско глобално здраве в Масачузетската централна болница. „За съжаление, грам-отрицателните бактерии, които наблюдавахме при тези деца, са известни с това, че са устойчиви на антибиотично лечение.“, допълва той.
Резултатите от проучването затвърждават това твърдение. Около 40% от грам-отрицателните бактериални инфекции успяват да устоят на лечение с антибиотици от първа и втора линия, които рутинно се използват при пневмония. По-тревожно е обаче, че при децата, които са имали устойчиви на антибиотици бактериални инфекции, се наблюдава 17 пъти по-висок риск от смърт*.
Според Харис тези резултати са ясно доказателство, че дългогодишните опасения, че антибиотичната резистентност ще се превърне в смъртоносна заплаха, вече не са теоретични. „Тези деца умират поради устойчиви на антибиотици бактерии, които не са животозастрашаващи в други части на света.“, коментира Харис. „И това беше в една болница в Бангладеш.“
Мерки за предотвратяване на антибиотична резистентност
Има спешна нужда да се обърне внимание на факторите, които допринасят за антибиотичната резистентност в Бангладеш, казва д-р Тахмед Ахмед, изпълнителен директор на Международния здравен изследователски институт в Дака. Антибиотиците могат да бъдат закупени без рецепта в страната и много хора ги използват при състояния като дизентерия, настинка, кашлица и треска. Злоупотребата с тях насърчава разпространението на бактерии, които се противопоставят на наличните лекарства.
„Може да успеем да намалим тази нововъзникваща бактериална резистентност, като подобрим управлението на антибиотиците, особено в амбулаторни условия.“, казва Ахмед. „Лабораторните тестове за диагностика на бактериални инфекции също са неадекватни в страната. Нещо повече, липсата на достъп до чиста вода и адекватни санитарни условия подпомага разпространението на бактерии, които са устойчиви на антибиотици.
Подобренията в здравната инфраструктура и промените в политиката, за да се възпре злоупотребата с антибиотици, са от съществено значение, въпреки че д-р Ахмед отбелязва, че здравната система в Бангладеш също се нуждае от по-добър достъп до по-модерни антибиотични терапии за резистентни инфекции.
Ако тези и други мерки не бъдат предприети сега, въпрос на време е смъртоносната антибиотична резистентност да се разпространи по света, отбелязва Харис.
*Chisti, J. Mohammod et al. Antibiotic-Resistant Bacteremia in Young Children Hospitalized With Pneumonia in Bangladesh Is Associated With a High Mortality Rate. Open Forum Infectious Diseases. 2021.
Pandemic of antibiotic resistance is killing children in Bangladesh: https://medicalxpress.com/news/2021-07-pandemic-antibiotic-resistance-children-bangladesh.html
НОВИНАТА е свързана към
- Нанотехнология позволява прием на пълен курс антибиотици с една доза
- Антибиотик унищожава резистентни към лекарствата супербактерии
- Клас антибиотици се справят с мултирезистентни бактерии
- Антибиотик може да попречи на бактериите да развият антибиотична резистентност
- Антибиотик предизвиква резистентност към друг и води до поява на супербактерия
- Ментата унищожава резистентни към лекарства бактерии
- Международните пътувания – фактор за нарастващата в световен мащаб антибиотична резистентност
- Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо
- Антибиотикът кловибактин може да бъде мощно оръжие срещу резистентни супербактерии
- Поява на сулфонамидите и причина, довела до развитието на резистентност към тази антибиотична група
Коментари към Антибиотичната резистентност е причина за смъртта на десетки деца в Бангладеш