Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Молекула потиска протеина Mfd и ограничава антимикробната резистентност

Молекула потиска протеина Mfd и ограничава антимикробната резистентност

от 02 май 2025г.
Редактор: Гергана Караилиева
Молекула потиска протеина Mfd и ограничава антимикробната резистентност - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Изследователи откриват протеина Mfd, произвеждан от всички бактерии, който им позволява да се съпротивляват, когато са атакувани от имунната система. След това успяват да намерят и молекула, която е способна да блокира патогенните бактерии като в същото време няма отрицателните ефекти върху микробиотата на гостоприемника. Резултатите от проучванията представят нова стратегия за битката с антибиотичната резистентност.

Протеинът Mfd и молекулата NM102

Изследователски екип от Френския национален изследователски институт за земеделие, храни и околна среда (INRAE), от Националния център за научни изследвания (CNRS), Националния институт по здравеопазване и медицински изследвания (Inserm) и от Университета Париж-Сакле идентифицира протеин за намаляване честотата на мутациите – Mutation Frequency Decline (Mfd). Всички бактерии произвеждат протеина, който е фактор на вирулентността и е от съществено значение за устойчивостта на имунната система на гостоприемника. Mfd има още една функция, установяват френските учени, и тя е, че насърчава спонтанни и случайни мутации, които увеличават способността на бактериите да развиват резистентност.

След откриването на Mfd екипът насочва усилията си към откриването и разработването на съединение, което е в състояние да блокира протеина и по този начин да обезоръжи патогенните бактерии.

молекула

За целта изследователите използват хранилище, което съдържа 5 милиона молекули. Сред тях те идентифицират обещаваща молекула. Наричат я NM102. Оказва се, че тя е способна да се свърже с Mfd и не само това, но може да предотврати неговото активиране.

>>>Антибиотик унищожава резистентни към лекарствата супербактерии

Следва извършването на множество тестове, първо in vitro, а след това in vivo върху модели на насекоми и мишки. В резултат на изследванията учените разкриват три основни ефекта на молекулата:

  • не убива бактерии при липса на токсични съединения, произвеждани от имунната система
  • намалява количеството на патогенни бактерии в инфектираните органи, но без да уврежда микробиотата на гостоприемника
  • способна е да блокира функцията на Mfd като мутационен фактор, като по този начин намалява способността на бактериите да развиват резистентност към антимикробни средства.

„Проучването ни се фокусира върху нова бактериална мишена – протеина Mfd и инхибирането му от иновативни малки молекули. Функцията му в бактериалното заобикаляне имунитета на гостоприемника, ролята му като фактор за еволюция по време на антимикробната резистентност, повсеместното му разпространение в прокариотния свят и отсъствието му във висшите еукариоти - всичко това подкрепя избора на този протеин като иновативна бактериална цел за антиинфекциозни терапии“, пишат авторите в статия, публикувана в списанието Nature Communications.

Новата молекула в битка с антибиотичната резистентност

Екипът определя като най-обещаващ факта, че молекулата NM102 е ефективна срещу бактериални щамове, които са резистентни на настоящите лечения.

Важно е да се отбележи, че за да улеснят приложението на молекулата, учените я капсулират в биоразградими наночастици.

Резултатите показват, че е напълно възможно разработването на лечения, които от една страна се борят с бактериите, а от друга не застрашават микробния баланс в човешкото тяло. И всъщност, молекулата NM102 прави точно това – обезоръжава „лошите“ бактерии, но не засяга „добрите“.

>>>Бактериофаги срещу супербактерии: ефективността на терапията е над 61%

По време на тестовете с насекоми и мишки екипът наблюдава как молекулата намалява броя на патогенните бактерии и понижава способността им да мутират, за да станат резистентни на лечение.

антибиотици

Ръководителката на проучването проф. Налини Рама Рао, която е директор на научните изследвания в INRAE и ръководи екипа за патогенен имунитет и микробиота, казва, че голямата новина от работата им е, създаването на потенциално лекарство, което се справя с един от защитните механизми на патогенните бактерии, без да уврежда останалите.

>>>Нов клас антибиотици може да противодейства на най-устойчивите бактерии

„Антибиотиците спасяват живота на милиони хора, но в същото време не са специфични и убиват и бактериите в микробиотата. Предимството тук, а това е наистина иновативно, е, че вместо да убиваме бактериите, ние ги обезоръжаваме и имунната система е тази, която ще ги унищожи, тоест, лекарството ще премине без да причини странични щети на „добрите“ бактерии“, подчертава проф. Налини Рама Рао.

Битката с резистентността и бъдещето пред френското изследване

Екипът подава документи за два патентна – за идентифициране на бактериалната цел и за самата молекула. Предстои резултатите да бъдат потвърдени и при хора чрез клинични изпитвания, които ще продължат няколко години.

„Най-важното е, че тази молекула е може да бъде ефективна срещу бактерии, включително и тези, които са резистентни на антибиотици“, коментира проф. Налини Рама Рао.

антибиотична резистентност

Освен началото на клинични изпитвания екипът работи и по химическата оптимизация на аналогични молекули и по разработването на лекарства за борба с антибиотичната резистентност.

Битката с антибиотичната резистентност се води активно, защото тя е огромно предизвикателство за общественото здраве. Ситуацията се определя като катастрофална. Изследване от 2024 г., публикувано в The Lancet, показва, че до 2050 г. резистентността може да бъде причина за смъртта на 39 милиона души всяка година.

>>>Откриха неизвестна досега част от имунната система

Проблемът е изключително сериозен, защото бактериите се адаптират към леченията. Точно затова са важни научните изследвания и иновациите в лечението. Не по-малко е важно и да се направи възможното и да се ограничи особено безконтролният прием на антибиотици.

Източник:

https://www.inrae.fr/actualites/

Още по темата:
  • Клас антибиотици се справят с мултирезистентни бактерии Клас антибиотици се справят с мултирезистентни бактерии
  • Световни фармацевтични компании се обединиха в борбата срещу резистентните на лекарства супермикроби Световни фармацевтични компании се обединиха в борбата срещу резистентните на лекарства супермикроби
  • Антибиотик унищожава резистентни към лекарствата супербактерии Антибиотик унищожава резистентни към лекарствата супербактерии
  • Бактериите са били резистентни към антибиотици още преди откриването на пеницилина Бактериите са били резистентни към антибиотици още преди откриването на пеницилина
0.0/5 0 оценки

Коментари към Молекула потиска протеина Mfd и ограничава антимикробната резистентност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Молекула потиска протеина Mfd и ограничава антимикробната резистентност
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 10:54
    Коментирайте "Молекула потиска протеина Mfd и ограничава антимикробната резистентност"

НОВИНАТА е свързана към

  • Антибиотик предизвиква резистентност към друг и води до поява на супербактерия
  • Микробите и бактериите в дъждовните капки бавно ни разболяват
  • Екстрактът от червена боровинка може да предотврати антибиотичната резистентност
  • Антибиотикът кловибактин може да бъде мощно оръжие срещу резистентни супербактерии
  • Антибиотик унищожава резистентни към лекарствата супербактерии
  • Ментата унищожава резистентни към лекарства бактерии
  • Д-р Валентина Цанева: Антибиотичната резистентност се превръща в едно от глобалните предизвикателства пред медицината и съвременния човек
  • Международните пътувания – фактор за нарастващата в световен мащаб антибиотична резистентност
  • Създадоха антибиотик, който да се бори с мултирезистентни бактерии
  • Руски учени откриха как да се предотврати антибиотичната резистентност
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Инсулинова резистентност - как се живее с нея?

преди 5204 дни, 17 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 22 часа и 56 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 19 часа и 5 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 11 часа и 47 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 18 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо

Резистентност към антибиотиците, но не и към ваксините – защо

от 13 яну 2021г. Прочети повече
Какво знаете за антибиотичната резистентност? Какво знаете за антибиотичната резистентност?

Какво знаете за антибиотичната резистентност?

от 10 май 2019г. Прочети повече
Поява на сулфонамидите и причина, довела до развитието на резистентност към тази антибиотична група Поява на сулфонамидите и причина, довела до развитието на резистентност към тази антибиотична група

Поява на сулфонамидите и причина, довела до развитието на резистентност към тази антибиотична група

от 02 март 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival