Връщат маските в лечебните и социалните заведения в няколко области в страната
От днес, 18 юли, влизат в сила противоепидемични мерки в няколко области в страната заради високата заболеваемост от COVID-19. Ограниченията ще са свързани най-вече с носенето на предпазни маски на определени места, сред които здравни, лечебни и социални заведения. Това се отнася за областите София, Варна, Бургас, Добрич, Враца и Перник.
>>> България премина в жълтата COVID зона
Освен маските, които остават пожелателни за градския транспорт, здравните власти препоръчват въвеждане на дистанционна работа за местата, където това е възможно. Към този момент не се предвижда затваряне на бизнеси и изискване за COVID сертификати.
Мерките, въведени от здравните власти, отговарят на Националния оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19.
Национален оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19
На 14 юли, четвъртък, бе актуализиран Националния оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19, чиито цели са ограничаване на заболеваемостта и смъртността, намаляване на натиска върху здравната система и създаване на адекватна организация за недопускане на евентуално масово разпространение на вирусната инфекция.
Основните дейности, застъпени в Националния оперативен план, са свързани с провеждане на епидемиологичен и вирусологичен надзор, обезпечаване на достъпна лабораторна диагностика, осигуряване на ваксини и медикаменти срещу COVID-19, както и гарантиране на достъпна и качествена медицинска помощ.
В Националния оперативен план са определени 5 етапа, като за всеки един от тях са разписани конкретни противоепидемични мерки, които да бъдат въвеждани на областно или национално ниво. Сред тях са задължително носене на маски, работа от вкъщи, дистанционно обучение, въвеждане на зелени сертификати, ограничаване на различни масови мероприятия, както и намаляване на работното време на кина, театри, спортни зали и други.
Етапите и мерките се определят въз основа на математически модел, който отчита заболеваемостта за период от 14 дни и процента на заетостта на неинтензивните и интензивните легла в лечебните заведения.
COVID-19 в България
През последното денонощие са направени 1666 теста, като 417 от тях са положителни за COVID-19 (25%), с което активните случаи в страната стават общо 12 122. През изминалите 24 часа са оздравели 82 души, а трима са починали. Това показват данните на Единния информационен портал.
Отчита се ръст на хоспитализираните през последните дни. Към днешна дата те са 597, като 32 от тях се нуждаят от интензивни грижи. През последното денонощие в лечебни заведения са постъпили 24 души.
Данните на Националния център по заразни и паразитни болести показват, че 14-дневната заболеваемост от COVID-19 в страната към 17 юли е 165,79 на 100 000 души население.
Расте броят и на областите в червената зона, като към София-град се присъединяват Варна и Бургас, където заболеваемостта на двуседмична база надхвърля 250 на 100 хиляди души население. В жълтата зона с над 100 на 100 хиляди попадат 16 области – Благоевград, Враца, Габрово, Добрич, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Перник, Пловдив, Разград, Силистра, Сливен, София-област, Стара Загоора, Хасково и Ямбол. Девет са само областите в зелената зона.
Към момента в етап 1 от Националния оперативен план попадат 18 области, като здравните власти предвиждат, че техният брой ще се увеличи през следващите дни. По думите на главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев във всички региони на страната има ръст на заболеваемостта и е „очевидно за всички, че започва нова вълна“, поради което е необходимо да се извършват повече тестове, за да се ограничи, доколкото е възможно, разпространението на вирусната инфекция.
За да се засили тестването в страната, наличните тестове в Регионалните здравни инспекции ще бъдат предоставени на здравните заведения и общопрактикуващите лекари. Д-р Кунчев коментира, че вече е договорено с Национално здравноосигурителна каса (НЗОК) възстановяването издаването на направления за бързи антигенни тестове. Според него на личните лекари трябва да се предостави възможността да правят всичко за поставяне на диагноза на място и лекуване на пациентите от първия ден. Д-р Кунчев е на мнение, че НЗОК трябва да разреши на лекарите на първа линия да издават направления и за PCR тестове.
Поради факта, че през последните няколко месеца броят на ваксинираните на дневна база намалява (през последното денонощие 101 души са получили ваксина срещу COVID-19), д-р Кунчев припомня, че ваксините предпазват от тежко заболяване и смърт при варианта Омикрон.
>>> FDA препоръчва промяна в състава на ваксините срещу COVID-19
Много хора се заразяват за трети път със SARS-CoV-2, което показва, че имунитетът, изграден след боледуване, също е заобикалян от вариантите, които се разпространяват в момента. Именно заради този факт в края на септември се очаква да бъдат готови преработените ваксини, които ще бъдат насочени към Омикрон и неговите подварианти.
Заповед на РЗИ - София
- От 27 януари 2022 г. Великобритания премахва задължителното носене на маски и зеления сертификат
- 5 януари 2022 г.: Висок ръст на установените нови случаи на COVID-19 – 6252 за последното денонощие
- Петата COVID вълна е в ход – здравните власти обмислят затягане на част от мерките
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
НОВИНАТА е свързана към
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- 5 януари 2022 г.: Висок ръст на установените нови случаи на COVID-19 – 6252 за последното денонощие
- 11 януари 2022 г.: 6761 нови случая на COVID-19, увеличава се броят на хоспитализираните-861 души
- От 11 януари 2022 г. изолацията се намалява от 14 на 10 дни, а карантината от 10 на 7 дни
- Расте броят на хоспитализираните с COVID-19 – за последните 24 часа са 627, от които 84% не са ваксинирани
- Управляващите обсъждат нов план за справяне с COVID-19
- Испания предлага нова стратегия за наблюдение на COVID-19
- Учителите във Франция протестират срещу начина, по който се управлява епидемията от COVID-19
- Заетостта на интензивните легла и заболеваемостта на медицинския персонал са основните критерии за мерки срещу COVID-19
- Д-р Чавдар Славов, уролог: Коронавирусът може да доведе до безплодие при мъжете
Коментари към Връщат маските в лечебните и социалните заведения в няколко области в страната