Учителите във Франция протестират срещу начина, по който се управлява епидемията от COVID-19
Синдикати и родителските организации са сред организаторите на масовия протест на учителите на днешния 13 януари 2022 г. във Франция. Само в Париж не работят повече от 200 училища заради протеста. Данните на синдикатите показват, че 75% от учителите в страната са част от поредната национална стачка. От съюза на началните училища определят този процент като „историческа мобилизация“.
Протестът на учителите
Общо единадесет са синдикатите, призовали за национална стачка. Основният аргумент е, че водената от Министерството на образованието политика за справяне с COVID-19 води до хаос в училищната система. Постепенно към тях се присъединяват и организации на учителите в средното образование. Всички те смятат, че работещите в областта на образованието са изтощени от хаоса в системата им, който е резултат от постоянните промени, които правителството прави по отношение на правилата и мерките, свързани с COVID-19.
И учители, и родители осъждат остро постоянните промени в здравния протокол за COVID-19, който се прилага в учебните заведения. Един от примерите, който дават протестиращите, е свързан с безкрайните опашки пред аптеки и лаборатории за изследване на децата. От 3 януари 2022 г. училищата във Франция са потопени в хаос, поставил под натиск милиони ученици, родители и учители.
За осем дни правителството преразглежда здравния протокол три пъти. Синдикатите подлагат на остра критика министъра на образованието и правителството. „Ние не стачкуваме срещу вируса, а срещу министъра на образованието и правителството. Вирусът не взема решения, те го правят“, заявяват от един от учителските съюзи.
Според Клод Лелиевр, изследовател на историята на френското образование, към протестите днес се присъединяват не само учители – от детските градини до гимназиите, но и инспектори, директори и мениджъри. „Това е безпрецедентно и е ясно послание за това колко изтощени, но и колко гневни са всички“, казва Лелиевр.
Брюно Бобкиевич от федерацията на управленския персонал в учебните заведения коментира: „Наясно сме, че Франция е в разгара на здравна криза и не беше лесно да вземем решение. Трите промени в здравните правила в рамките само на една седмица са илюстрация през какво сме преминали през последните две години. Учителите са изтощени“.
Протестиращите обвиняват министърът на образованието Жан-Мишел Бланкие в лоша комуникация. Те не приемат и родители, и учителите да научават за промените от медиите.
Говорителят на правителството Габриел Атал увери протестиращите, че управляващите разбират умората на учителите и чуват какво им казват.
Последните промени, които влизат в сила от 14 януари 2022 г. предвиждат учениците под 12 години, които имат положителен тест, да бъдат изолирани в продължение на седем дни. Тези над 12 години, които са ваксинирани и тестът им е положителен подлежат на същия карантинен срок, но неваксинираните ще бъдат изолирани в продължение на 10 дни.
При контакт със заразен ваксинираните деца не подлежат на изолация, но неваксинираните над 12 години трябва да се изолират за седем дни, след което тестът им да бъде отрицателен, за да се върнат на училище.
Междувременно през нощта на 12 срещу 13 януари 2022-а Сенатът прие проектозакона за ваксинационния сертификат.
Ваксинационният сертификат
Горната камара на френския парламент подкрепи с 249 гласа „за“ и 63 „против“ законопроектът, с който здравният пропуск се променя и става ваксинационния сертификат.
Той е насочен основно към близо 5 000 000 французи, които не са ваксинирани. С влизането му сила те няма да имат право да посещават заведения за обществено хранене, културни и спортни прояви, не могат да пътуват с влак, автобус или самолет. На практика са лишени изцяло от възможността за социални контакти. В първото си интервю за 2022-а президентът Еманюел Макрон обяви, че този е начинът неваксинираните да бъдат ядосани и провокирани да се ваксинират срещу COVID-19.
>>>Още за Еманюел Макрон: Искам да вбеся неваксинираните срещу COVID-19, това е стратегията
В първоначалния текст са направени промени, повечето от които смекчават проекта, който разбуни духовете в страната. Една от промените е, че ваксинационният сертификат ще се прилага само в случаите, когато броят на французите с COVID-19, приети в болници, е над 10 000 души. В същото време обаче ще се прилага в районите, където ваксинацията е под 80% независимо от броя на хората в болниците.
Другата промяна гласи, че в заведения за хранене вече няма да проверяват самоличността на притежателя на пропуск. Не на последно място документът е за всички над 18 години.
Очаква се ваксинационният сертификат да влезе в сила на 17 януари. Френското правителство се надява, че по този начин ще мотивира неваксинираните да си поставят ваксина срещу COVID-19.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЕДНА ФРЕНСКА СВАТБА - ХАНА ТЪНИКЛИФ - СИЕЛА
ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛ - ЕРИК ДЖАГЪР - СИЕЛА
МАЛКИЯТ АНТИКВАРЕН МАГАЗИН ПОД АЙФЕЛОВАТА КУЛА - РЕБЕКА РЕЙЗИН - СИЕЛА
ЖЕЛАНИЕ ЗА ИСТИНА - СЕСИЛИЯ АТИА - ХЕРМЕС
ДИАМАНТИ ОТ КОРОНАТА НА ФРАНЦИЯ - ГЕОРГИ ЦЕНЕВ - ХЕРМЕС
САМО ЗА ВАКАНЦИЯТА - СЮ МУРКРОФТ - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- 17-те френски филма, които трябва да гледате (1 част)
- 17-те френски филма, които трябва да гледате (2 част)
- Менструална синхронизация: синдром на френския бордей
- Д-р Александра Вълчева: Обществото ни е в индуцирана кома, за да не усеща тежестта на политическия провал, геноцида и краха на държавата!
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?
- За честта на съсловието и смъртта на Даная
- Френският съд призна за виновна „Сервие“ заради лекарството за отслабване „Медиатор“
- Ростислав Курдов: Ако аптеките са лишени от финанси, пациентите пак ще са потърпевши
- И Франция забрани прекалено слабите манекенки
Коментари към Учителите във Франция протестират срещу начина, по който се управлява епидемията от COVID-19