Частични ограничения срещу COVID-19 влизат в сила от 19 юли 2022 г. в София
От днешния 19 юли 2022 г. в София влизат в сила частични ограничителни мерки. Причината е в увеличаващия се брой на заразените с COVID-19.
Маските са задължителни както в лечебните заведения и социални домове, така и в аптеки, оптики, дрогерии. Препоръчителни са в обществения транспорт. Задължително е спазването на дистанция от 1,5 метра и дезинфекцията на повърхностите.
От 18 юли пък в няколко области са факт ограничения, свързани със задължително носене на маски в лечебните и социални заведения.
COVID-19 в страната
2292 са новите случаи на COVID-19 показват данните на Националния информационен портал. Най-много са заразените в столицата – 638, следват областите Пловдив – 209, Варна – 187 и Стара Загора – 159.
24,82% са положителните проби от направените 9234 теста.
740 души се лекуват в болниците, от които 37 са в интензивните отделения. За последното денонощие са хоспитализирани 247 жени и мъже.
Пикът на поредната COVID вълна ще бъде достигнат, когато почти 100% от пробите са от подварианта BA.5, което ще се случи до няколко седмици, коментира проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. До края на юни 50% от случаите са на заразени с BA.5, а към 19 юли те са вече 65%, уточнява проф. Христова и подчертава, че до края на август подваринтът на „Омикрон“ ще доминира в страната.
Въпреки високите нива на заболеваемост, характерното за поредната вълна е, че вирусът протича по-леко.
Ваксинацията срещу COVID-19
Специалистите са категорични, че няма по-добра защита от ваксинацията срещу COVID-19.
За последното денонощие у нас са поставени 2860 дози ваксина, а общият брой на напълно ваксинираните българи е 2 063 221. Втора бустерна доза имат 20 105 души.
Всички ваксини срещу COVID-19, които се поставят в момента в страната, са в срок на годност, съобщава е изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов. Повече са хората, които си поставят втора бустерна доза, за сметка на онези, които се ваксинират за първи път. По този показател страната ни продължава да бъде на последните места след останалите страни в Европа.
Доставката на адаптирани ваксини ще започне във всички страни от ЕС през есента. Европейската агенция по лекарствата работи активно за разрешаването за употреба на адаптираните ваксини. Компаниите провеждат предклинични и клинични изпитвания на различни варианти ваксини. Най-голям е броят на адаптираните ваксини срещу варианта на „Омикрон“ BA.1 и вероятно именно те ще бъдат разрешени за употреба най-напред. След това се очаква и разрешението за ваксините срещу BA.4 и BA.5.
Би било добре ако хората не чакат септември и появата на адаптираните ваксини, а се ваксинират още сега. Това важи в особено силна степен за възрастните над 60 години и хората, страдащи от хронични и тежки болести. Ваксинацията срещу COVID за представителите на тези особено уязвими от медицинска гледна точка групи е от огромно значение, защото тя ще ги предпази от тежко протичане на заболяването и хоспитализация.
Проблемът в България продължава да бъде малкият брой хора с първична ваксинация.
Важен етап от битката с вируса е връщането на направленията за PCR тестове. Това ще ограничи разпространението на заразата, защото по този начин биват установявани случаи на заразата, които не се тестват.
В момента единственият начин за безплатен тест е след консултация със специалист. Общопрактикуващите лекари не могат да издават направления за тестване за COVID-19. За да промени ситуацията Здравното министерство публикува за обществено обсъждане проект на Наредба № 9, която определя пакета здравни дейности, които заплаща НЗОК. От министерството предлагат бързите антигенни тестове да станат част от изследванията, които Касата плаща и да бъдат извършвани след направление както от специалисти, така и от общопрактикуващите лекари.
- Връщат маските в лечебните и социалните заведения в няколко области в страната
- Управляващите обсъждат нов план за справяне с COVID-19
- Медици от ИСУЛ установяват сериозно усложнение при пациенти, прекарали COVID-19
- Расте броят на хоспитализираните с COVID-19 – за последните 24 часа са 627, от които 84% не са ваксинирани
НОВИНАТА е свързана към
- Връщат маските в лечебните и социалните заведения в няколко области в страната
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- 5 януари 2022 г.: Висок ръст на установените нови случаи на COVID-19 – 6252 за последното денонощие
- 11 януари 2022 г.: 6761 нови случая на COVID-19, увеличава се броят на хоспитализираните-861 души
- От 11 януари 2022 г. изолацията се намалява от 14 на 10 дни, а карантината от 10 на 7 дни
- Расте броят на хоспитализираните с COVID-19 – за последните 24 часа са 627, от които 84% не са ваксинирани
- Управляващите обсъждат нов план за справяне с COVID-19
- Испания предлага нова стратегия за наблюдение на COVID-19
- Учителите във Франция протестират срещу начина, по който се управлява епидемията от COVID-19
- Заетостта на интензивните легла и заболеваемостта на медицинския персонал са основните критерии за мерки срещу COVID-19
Коментари към Частични ограничения срещу COVID-19 влизат в сила от 19 юли 2022 г. в София