Петата COVID вълна е в ход – здравните власти обмислят затягане на част от мерките
Здравните власти планират затягане на част от мерките срещу COVID-19, заяви главният здравен инспектор след заседанието на ведомствения пандемичен комитет. Предложението от неговите членове ще бъде направено по време на заседанието на 21 януари 2022 г. на Националния пандемичен комитет.
Предложенията на пандемичния комитет
Доц. Ангел Кунчев информира, че основната тема е била подчинена на динамично развиващата се обстановка, особено в областите София, Благоевград, Бургас, Видин, Стара Загора, Пловдив, Перник и в столицата. В тях заболеваемостта е много висока и техните щабове вече са обсъдили въвеждането на някои мерки.
Предложението на Столичната регионална здравна инспекция е да бъде намален на 50% капацитетът и като площ, и като персонал в обектите, а работното им време да бъде до 22 часа. Това са мерките, които се прилагат при третия етап.
В столицата, както и в изброените области, които са на границата на третия етап от националния план, трябва да бъде въведен ротационият принцип на обучение за учениците от 5 до 12 клас. Децата от 1 до 4 клас продължават да се обучават присъствено.
Как точно ще бъде осъществена ротация, ще реши Министерството на образованието и науката, заяви доц. Кунчев и припомни, че този начин на обучение фигурира в Националния план, когато областите навлязат в третия етап.
Дали ротационният принцип ще бъде приложен в цялата страна, ще зависи от развитието на COVID ситуацията, от това дали всички области ще навлязат в четвъртия етап и от решението на Националния пандемичен комитет.
„Разликата в заболеваемостта от COVID-19 е в пъти между отделните области и варира от 250 на 100 000 души като в Кърджали до над 2000 на 100 000 в области като Благоевград и столицата“, каза още главният здравен инспектор и подчерта, че кривата на заболеваемостта върви рязко нагоре.
Ангел Кунчев подчерта, че по отношение на мерките и промяната им следват комплексен подход и не само заетостта на интензивните легла е критерий.
За пореден път епидемиологът уточни, че областите са прегрупирани, тъй като в противен случай информацията се изкривява. „Прегрупирането отговаря на потока пациенти към големите университетски болници – София, Плевен, Варна, Стара Загора, Пловдив. Най-голяма е западната, защото в София са повече от половината интензивни легла в страната. В този район са осем области“.
COVID-19 в България
Ситуацията в страната е изключително динамична и бързо променяща се. За пореден ден Единният информационен портал отчита висок ръст на заразените в страната.
10 160 са новите случаи, които са резултат от направените 41 433 теста.
572 души са постъпили за лечение в болници за последните 24 часа, от тях без ваксини срещу COVID-19 са 83,39%. С тях общият брой на хоспитализираните е 5 208, от които 542 са в интензивните отделения.
93 българи са починали, от тях 94,62% са били неваксинирани.
Най-много са заразените в столицата – 3049, в област Пловдив те са 979, в Благоевград – 695, в Бургас – 592 и в Стара Загора – 480.
227 са случаите на „Омикрон“ и 295 на „Делта“, показва секвенирането на 522 клинични проби от 63 болници от 21 области, взети от заразените с вируса на SARS-CoV-2 до 10 януари.
14-дневната заболеваемост в областите очертава следната епидемична картина. Най-висока е заболеваемостта в Благоевград – 2369 на 100 000 души и в столицата – 2101. Областите, в които тя е над 1000 на 100 000 души тя е в Бургас, Варна, Видин, Кюстендил, Стара Загора, Перник, Габрово, Пловдив, Русе, Смолян, Стара Загора.
Общата 14-дневна заболеваемост в страната е 1246 на 100 000 души.
От 24 януари до 28 януари 2022 г. учениците от област Благоевград преминават на дистанционно обучение. За тях е определен и вечерен час – до 20 часа. Решението на областния щаб е в резултата на изключително високата заболеваемост, която на 14-дневна база е 2396 души на 100 000. От РЗИ съобщават, че се увеличават децата с COVID-19. 600 са заразените деца от 0 до 18 години. Педиатричните легла в болниците в Петрич и Разлог са заети напълно.
Проблемът е, че дори да бъдат открити нови липсват нужните медицински специалисти.
Областният щаб в Пловдив реши да бъде преустановен плановият прием в лечебните заведения в областта. Около 50% е заетостта на леглата, така че не се налага откриването на нови. До момента четири училища в областта – две в Пловдив и по едно в Карлово и Раковски са на дистанционно обучение до 26 януари заради високия ръст на болните ученици и учители. От щаба съобщават, че се следи стриктно нивото на заболеваемост.
В Сливен също отчитат висок ръст на заразените. Няколко поредни дни те са над 200. За последното денонощие са 274. Областната болница „Д-р Иван Селимински“ разполага с достатъчно легла в момента както за възрастни, така и за деца. Заетостта и на обикновените, и на интензивните е под 50%.
Общо 8 са училищата в област Стара Загора, които са преминали на обучение онлайн през последните два дни. Седем са в Стара Загора, а едно в Казанлък. Дистанционното обучение ще бъде само пет учебни дни. В областта се наблюдава увеличение на учениците с положителни тестове. Учениците от Гурково и Николаево вече се тестват, защото заболеваемостта надхвърли 250 на 100 000 души.
Сериозни мерки предприеха и в общините Средец и Сунгурларе. Затворени са детските градини, социалните центрове и пенсионерски клубове.
Ваксинацията срещу COVID-19
За последните 24 часа в страната са поставени 19 321 дози ваксини срещу COVID-19, с които общият им брой става 4 058 974. Наблюдава се постепенно увеличение на хората, които се ваксинират в последните дни, но въпреки това страната ни продължава да бъде на последно място по броя на ваксинираните.
Напълно ваксинирани до момента са 1 970 165 българи, а бустерна доза са получили 541 337 души.
Здравните власти съобщиха, че до момента мобилните екипи за ваксинация са поставили ваксина на 21 869 българи. Става дума за хора, които са трудноподвижни или живеят в отдалечени и труднодостъпни райони.
Най-много имунизирани от мобилен екип са хора от област Бургас – 5588.
От здравното ведомство напомнят, че хората с увреждания и живеещите в отдалечени населени места, които биха искали да си поставят ваксина срещу COVID-19, трябва само да се свържат с представител на РЗИ, откъдето ще изпратят мобилен екип.
- 11 януари 2022 г.: 6761 нови случая на COVID-19, увеличава се броят на хоспитализираните-861 души
- 5 януари 2022 г.: Висок ръст на установените нови случаи на COVID-19 – 6252 за последното денонощие
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- 12 области в страната са навлезли в етап 3 от плана за противодействие на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
Коментари към Петата COVID вълна е в ход – здравните власти обмислят затягане на част от мерките