В Пловдив разкриха схема, по която са източени над половин милион лева от НЗОК
Прокуратурата повдигна обвинение срещу психиатърката от Пловдив Ина Бончева, която от 2017-а до момента успява да прибере от Здравната каса над половин милион лева.
Лекарката е задържана при операция на Икономическа полиция и ДАНС. Повдигнати са й обвинения за измама и за съставяне на фалшиви документи.
Психиатърката е изписвала лекарства на хора, които нито са посещавали кабинета й, нито са били болни, но иначе са с диагнозата параноидна шизофрения. Лекарствата, които се използват в тези случаи са от групата на т.нар. депо-препарати. Това са медикаменти с отложено действие и се поставят на 15 или 30 дни. Една ампула струва между 700 лв. и 900 лв.
Схемата е простичка и действа безотказно близо две години. Лекарката изпраща в аптеката подставено лице, което взима лекарството и получава за услугата трийсет лева. Бончева от своя страна го продава на половин цена. Медикаментите са безплатни за хората с подобна диагноза. Само рецептата обаче не е достатъчна. Трябва да се мине и през комисия от експерти, които разглеждат документите, след което дават разрешение.
Това означава, че Ина Бончева не е действала самостоятелно. Факт, който тепърва ще се доказва, тъй като разследването продължава.
До момента са разпитани повече от осемдесет души. Претърсени са адреси в Пловдив, Кричим, Първомай, Кърнаре, Фотиново. Открити са заготовки за печат, протоколи и компютърни конфигурации.
Схемата за източване работи от 2017 г. Образувано е досъдебно производство за измама, предстои повдигането на второ - за съставяне на документи с невярно съдържание.
Пловдивските медии цитират и написаното във форума на „Черния списък на лекари в България“, в който хората споделят, че д-р Бончева се държи „грубо, арогантно и не зачита пациента“ и съветват да не се търси помощта й.
nova.bg, bnr.bg, medisite.fr
Продукти свързани с НОВИНАТА
РУСКИЯТ СЪСЕД - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
ДАМИ КАНЯТ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ХЕРМЕС
ОБЕТ ЗА МЪЛЧАНИЕ - ДЖЕЙН АН КРЕНЦ - ХЕРМЕС
КАК АЛТЕРНАТИВНАТА МЕДИЦИНА НИ БАЛАМОСВА - РОУЗ ШАПИРО - ИЗТОК - ЗАПАД
ЛЪКИ - МЕРИСА СТЕЙПЛИ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- В проектобюджета на НЗОК добавиха 260 милиона евро за младите лекари
- Живее ли във вас лъжец? - психологически тест
- Ново изискване в договорите с НЗОК поставя аптеките пред сериозен проблем
- НЗОК плаща лечението само на тежките форми на псориазис
- Национална здравноосигурителна каса
- 12 от най-великите измами в историята – II част
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- Фалшивото "изследване" с биорезонанс - как да печелим от човешкия страх
- Забавени плащания водят до опасност от недостиг на лекарства
- Структура и функции на Националната здравноосигурителна каса
Коментари към В Пловдив разкриха схема, по която са източени над половин милион лева от НЗОК