В САЩ стартира проучване върху ефектите на ваксините срещу COVID-19 при бременни жени
Националните институти по здравеопазване на САЩ стартират проучване върху имунния отговор, генериран от ваксините срещу COVID-19, прилагани на бременни жени и такива, които са родили наскоро. Изследването има за цел да проследи развитието и трайността на антителата срещу SARS-CoV-2 при жени, ваксинирани по време на бременност или първите два месеца след раждането. Изследователите се насочват към оценяване на безопасността на ваксините и трансфера на антителата на бебетата през плацентата и чрез кърмата.
Проучването, наречено MOMI-VAX, е спонсорирано от Националния институт за алергии и инфекциозни болести (NIAID), част от Националните Институти по здравеопазване. MOMI-VAX се провежда от Клиничния консорциум за инфекциозни болести.
NIAID провежда и финансира проучвания в САЩ и по света, с цел изследване на причините за инфекциозни и имуномедиирани заболявания и разработване на по-добри средства за предотвратяване, диагностициране и лечение.
Бременност и коронавирус
„Десетки хиляди бременни и кърмещи жени в Съединените щати са избрали да получат ваксините срещу COVID-19, които се предлагат с разрешение за спешна употреба. Липсват ни обаче солидни, перспективни клинични данни за ефектите от ваксинацията при тази популация.“, споделя д-р Антъни Фаучи, директор на NIAID. „Резултатите от това проучване ще запълнят пропуските в нашите знания и ще подпомогнат вземането на лично решение относно ваксинацията по време не бременност и в следродилния период.“
Бременните жени с коронавирус са по-склонни към хоспитализация, прием в интензивно отделение и прилагане на механична вентилация в сравнение с връстниците си. Тежкият COVID-19 по време на бременност също може да изложи бебето на риск от усложнения като преждевременно раждане.
Жените, които са бременни или кърмят, могат да изберат да получат разрешените ваксини, като проучванията, имащи за цел да съберат данни за тяхната безопасност сред конкретната популация, продължават. Изследването на NIAID е насочено към надграждане на тези проучвания чрез допълване на информацията за създаването на антитела сред бременни и кърмещи жени и трансфера им към техните бебета по време на бременност или чрез кърмата.
Опитът с други заболявания предполага, че трансферът на антитела, чието производство е индуцирано от ваксините, от майката към бебето може да изгради защита срещу COVID-19.
Проучването
В изследването ще бъдат включени 750 бременни жени и други 250, които са родили през последните два месеца. Всички участници са получили или ще получат ваксина срещу COVID-19 от разрешените от Агенцията за контрол на храните и лекарствата. Към момента в Съединените щати се използват три ваксини с разрешение за спешна употреба – иРНК ваксините на „Moderna” и „Pfizer/BioNTech” и аденовирусната векторна ваксина на „Johnson & Johnson”.
Жените и техните бебета ще бъдат проследени за период от една година след раждането. За да се оцени развитието и трайността на индуцираните от ваксината антитела като цяло и по тип ваксина, изследователите ще анализират кръвни проби, събрани от участниците. Проби ще бъдат взети при записване в проучването, при раждане за тези, които са се записали по време на бременност, както и 2, 6 и 12 месеца след раждането.
Бременните жени, включени в проучването преди получаване на ваксината, ще дадат кръвни проби при записване, както и приблизително един месец след ваксинацията.
За да се оцени трансферът на антитела през плацентата и нивата им на трайност при кърмачета, изследователите ще използват кръвни проби от пъпна връв, взети при раждането, и такива, събрани от бебетата два и шест месеца след раждането.
Също така предвид ще бъдат взети възрастта и здравния статус на майката, както и тримесечието от бременността, по време на което е получена ваксината.
Чрез проби от кърмата, взети две седмици, два месеца, шест месеца и 12 месеца след раждането, пък ще се оцени потенциалната защита срещу COVID-19 при кърмачета.
Изследователският екип също така ще събира информация за форма на протичане на COVID-19 при бременни жени и родилки, раждания и неонатални резултати и коронавирусна инфекция при новородени.
Проучването ще се проведе на 20 различни места, като целта е да се проведат клинични изследвания в цялата страна.
- Бременните жени трябва да се консултират преди ваксинация срещу COVID-19
- Експерти: COVID-19 не е единственият здравен проблем - в условията на пандемия е важно да не пренебрегваме и останалите заразни заболявания
- Разработиха универсална коронавирусна ваксина, която показва висока ефективност при гризачи
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДЖЕЙМИСЪН ПРЕНАТАЛ таблетки * 30
ВАРИТЕКС ЧОРАПОГАЩНИК ЗА БРЕМЕННИ СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ 20 - 30 mm.Hg 907
ВАРИТЕКС КОРСЕТ ТИП SKANDAL 105
МАЙКИТЕ - БРИТ БЕНЕТ - ХЕРМЕС
СЕГРЕТА МЛАДЕЖКА ЛИНИЯ ЧОРАПОГАЩИ СЪС СРЕДНА КОМПРЕСИЯ ЗА БРЕМЕННИ ЖЕНИ БЕЖОВИ 2 размер 70 DEN
ПРОЛАКТ ПРЕНАТАЛ + капсули * 60
НОВИНАТА е свързана към
- Бременност
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Антибиотици по време на бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение на хемороиди при бременност
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
- Лечение при токсоплазмоза
- Фалшиво положителен тест за бременност
- Ползи и рискове от консумацията на фурми по време на бременност
Коментари към В САЩ стартира проучване върху ефектите на ваксините срещу COVID-19 при бременни жени