Генна терапия блокира производството на ХИВ частици в заразените клетки
Учени от Университета Темпъл, Филаделфия, САЩ, създават генна терапия, която блокира създаването на нови копия на ХИВ в заразените клетки.
Проучването
Изследователите от Медицинското училище в Университета Темпъл успяват да създадат двойна генна терапия, в основата на която стои промяната на генома CRISPR/Cas9, който от своя страна защитава имунните клетки срещу действието на ХИВ като едновременно с това унищожава резервоарите на „спящия“ вирус и така не позволява създаването на нови копия.
Става дума за една наистина необичайна защитна способност – оказва се, че генетичните промени, които водят до рядко и фатално разстройство, известно като MOGS-CDG, са в състояние да защитят клетките срещу вирусната инфекция.
Учените използват именно тази особеност, за да създадат нова стратегия, която променя гени и е насочена към унищожаването на HIV-1.
>>>Създадоха протеинова молекула, която произвежда антитела срещу всички видове ХИВ
В основата на подхода е комбинация от две конструкции за редактиране на гени. Едната е насочена директно към ДНК на HIV-1, а другата към гена MOGS, който причинява MOGS-CDG.
Като използват клетки на хора, заразени с HIV-1, учените установяват, че разрушаването на ДНК на вируса и съзнателната промяна на MOGS всъщност блокира производството на инфекциозни частици на HIV-1.
Правилната функция на MOGS има съществено значение за гликозирането – процес, чрез който някои клетъчни протеини, синтезирани в тялото, се модифицират, за да бъдат стабилни и функционални. Този процес се използва още и от определени видове инфекциозни вируси, например, вирусите на ХИВ, хепатит C, SARS-CoV-2. За да навлязат в клетките на гостоприемниците всички те разчитат на гликозилираните протеини.
>>>Трети пациент успя да пребори HIV инфекцията чрез трансплантация на костен мозък
Водещият изследовател проф. Камел Кхалили и екипът му разчитат на генетичния подход, който позволява включването на CRISPR, за да се възпрепятства експресията на гена MOGS, което става чрез редактирането на ДНК в имунните клетки, които от своя страна могат да се репликират.
За подхода
Предимството на този подход се крие във възможността да се избегне въздействието върху здравите и неинфектирани клетки, които запазват нормалната функция на гена MOGS.
Проф. Кхалили го определя като много интересен концептуално.
„Проучването ни показа възможността да приложим много интересен подход за изкореняването на ХИВ. Когато способността на вируса да навлиза в клетките бъде смекчена, а това изисква гликозилиране, то MOGS може да предложи друга цел като допълнение към интегрираната вирусна ДНК, а това означава възможност да бъде създадено следващо поколение CRISPR технология за редактиране на гени, които елиминират ХИВ“, казва един от водещите автори на изследването.
Новия подход е описан в списанието Molecular Therapy – Nucleic Acids.
За изследователите
Проф. Камел Кхалили и колегите му работят в продължение на години, за да създадат различни форми на генна терапия, задачата на които е да премахнат напълно всички следи от ХИВ в тялото или то да развие имунитет към по-голяма част от вариациите та вируса.
Ученият е специалист по невронауки, микробиология, имунология, оглавява Центъра по невровирусология и генно редактиране и Комплексния невроСПИН център.
Изследванията на учените от екипа му са насочени към теми, свързани с невродегенерацията, нервните възпаления и невропролиферацията.
Както пояснява проф. Кхалили, различните стратегии, които те създават, могат да бъдат трансформирани лесно, използват широка гама от клетъчни и молекулярни техники в ин витро проучвания, животински модели и клинични проби.
Особено внимание учените отделят на ХИВ и мозъчните злокачествени заболявания.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2
НовОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН
НовНОВИНАТА е свързана към
- СПИН
- Лечение при токсоплазмоза
- Лечение на СПИН
- Рискове при убождане с игла от спринцовка
- Пролетно блатно кокиче
- Алтернативна медицина при ХИВ и СПИН
- Различните значения на Световния ден за борба със СПИН
- Основи на Запер терапията
- Лечението с ленакапавир може да промени битката с ХИВ/СПИН
- Одобриха ХИВ тест за употреба в домашни условия
Коментари към Генна терапия блокира производството на ХИВ частици в заразените клетки