Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Джордж Монбайът: Синдромът на хроничната умора не е измислен, а напълно реален

Джордж Монбайът: Синдромът на хроничната умора не е измислен, а напълно реален

от 19 апр 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Джордж Монбайът: Синдромът на хроничната умора не е измислен, а напълно реален - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

„Опасните „терапии“ и препоръката да се потърси помощ от социален работник или психолог внушават на хората, че синдромът на хроничната умора (миалгичен енцефаломиелит) е психосоматично заболяване, което има тежки негативни последици върху пациентите“, категоричен е Джордж Монбайът, автор на книги и статии във вестник The Guardian. Според него това е „най-големият медицински скандал на 21-и век“.

По-долу ще ви запознаем със задълбочения анализ, който Монбайът прави по отношение на нагласите, формите на лечение и теориите за причините за синдром на хроничната умора (ME/CFS).

„Десетилетия наред пациентите с това заболяване чуваха от близки и лекари, че ще се чувстват по-добре, ако променят своята нагласа. Болест, която засяга около 250 хиляди души във Великобритания, бе заклеймена като самовнушение от немалко медицински специалисти и учени.

И макар отдавна научната литература да е опровергала твърдението, че синдромът на хроничната умора не е нищо повече от психосоматичен проблем, клиничните работници отказват да приемат този факт. Те продължават да влияят на здравното министерство и на застрахователите, а пациентите продължават да страдат.

Негативни последици от синдрома на хроничната умора

ME/CFS лишава болния от енергия и нарушава неговите основни физически и когнитивни способности. Болестта го откъсва от външния свят, вреди на семейните отношения, а понякога го принуждава да спре да работи и да остане у дома, в някои случаи прикован към легло. Въпреки че състоянието е много сериозно, няма утвърден инструмент за диагностика, нито пък одобрена терапия. Здравните грижи за пациентите са с ниско качество, а изследванията са в застой, защото много лекари вярват, че ME/CFS е „психосоциален“ феномен, резултат от поведението и убежденията на засегнатия човек.

Биопсихосоциална теория за миалгичния енцефаломиелит

Самият аз се убедих в предубедеността на голяма част от лекарите през 2021 г., когато психиатърът проф. Майкъл Шарпи ме обвини, че разпространявам дългия COVID-19 само като пиша за него. Тогава за първи път чух, че една болест може да се предава дори ако просто се говори за нея…

Поинтересувах се от неговата теория за синдрома на хроничната умора и бях изумен от липсата на доказателства. Шарпи използваше същия „биопсихосоциален“ подход, който се бе наложил и по отношение на дългия COVID. Тогава повечето специалисти не вярваха, че той съществува, и твърдяха, че хората всъщност не са болни наистина.

>>> Синдромът на хроничната умора може да се дължи на вирусна инфекция

лекар с бяла престилка, който държи стетоскоп

За въображаемите болести, плод на човешката истерия

Първият документ, в който се описва биопсихосоциалният подход датира от 1970 г. Без да прегледат дори един пациент и без да разговарят с лекар, авторите му стигат до извода, че наблюдаваният тогава бум от пациенти с ME/CFS след вирусна инфекция се дължи по-скоро на „масовата истерия“. Заключенията им се базират единствено на бележки по различни случаи. Обосновката на учените стъпва на факта, че повечето пациенти със синдром на хронична умора са жени. Всички знаем, че от векове лекарите са склонни да отхвърлят женските болести, убедени, че те не са реални, а плод на тяхната истерична природа. ME/CFS, също като дългия COVID, засяга по-често жени, което сякаш затвърждава схващането, че „всичко е в главата“.

След като разгледах някои документи от Държавния архив, разбрах как биопсихосоциалният модел е успял да се интегрира и да повлияе на правителствената политика и изследователската дейност през годините.

„Синдромът на хроничната умора не е неврологично заболяване“

От протокол от среща на правителството във връзка с отпусканите държавни помощи, провела се през 1993 г., се запознах с позицията на психиатъра Саймън Уесли. Тогава той е казал на присъстващите, че миалгичният енцефаломиелит „не е неврологично нарушение“. Няколко пъти е заявил, че видимо най-тежките случаи вероятно са резултат от “погрешно диагностицирано психично разстройство или неправилно лечение“. Според Уесли е напълно възможно причината да е и ятрогенна, което означава, че влошеното състояние на пациентите е предизвикано от самото лечение или интервенция. Попаднах на някои от неговите препоръки за хората със синдром на хроничната умора и те гласяха: „Най-вредно за тях е да почиват“, „Нуждаят се от физически упражнения“, „Ще започнат да се възстановяват с времето“ и, може би най-шокиращото за мен самия, „Отпускането на средства от държавата може да влоши симптомите им“.

Въпреки че тези твърдения не са научно обосновани, те бяха заложени в основния метод (или опит) за лечение на пациенти със синдром на хроничната умора. Излишно е да казвам колко висока цена са принудени да плащат те.

>>> „Всичко е в главата ви“: Болезненият пъзел от болестите, които нямат име

жена с бежова жилетка, която е легнала на диван

Терапиите за лечение на пациенти с ME/CFS

През 2007 г. неофициалната теория, че заболяването е психосоматично, се превърна в официална. Националният институт за осигуряване на висококачествени здравни грижи (Nice) подкрепи две терапии, базирани на биопсихосоциалния модел: терапия с постепенно физическо натоварване (GET) и когнитивно-поведенческа терапия (КПТ).

Клинично проучване от 2011 г. разкрива, че и двете терапии са дали много добри резултати при пациенти с ME/CFS. По-късно обаче бяха открити несъответствия в данните.

Ролята на медиите

Медиите също изиграха ключова роля. Те описваха болните от миалгичен енцефаломиелит като агресивни, плашещи, лениви и отказващи да се лекуват.

Част от лекарите също повярваха, че „всичко е в главата“ на пациентите. В документ, който дава насоки за лечение на психични разстройства, пише, че „болните отказват да се лекуват“. Медицински сестри допълват, че „те трябва да бъдат благодарни и да следват инструкциите на лекаря си“. Попаднах на изказване, че „хората със синдром на хроничната умора не желаят да се излекуват“.

Скептицизмът на лекарите – причина за самоубийствени мисли

Днес вече знаем, че всъщност пациентите са били прави да отказват лечение, защото то не само че не им помага, но може и да им навреди. Често последиците от прилаганата терапия са ужасяващи. Според швейцарско изследване най-честата причина за суицидни мисли сред хората с ME/CFS е твърдението на околните, че „болестта им е психосоматична“.

Натискът върху пациентите

Има случаи, в които пациенти са били принуждавани да се подложат на лечение и дори са били затваряни в психиатрични отделения, ако отказват. Макар и да не може да бъде доказано, смятам, че биопсихосоциалният модел определя и социалната политика спрямо хората със синдром на хроничната умора. Едва ли е случайност, че много от тях са притискани да се лекуват, за да не се налага да им бъдат изплащани държавни помощи за нетрудоспособност.

лекар, който държи жълт класьор

Отхвърляне на терапиите за лечение на миалгичен енцефаломиелит

През 2020 г. независим доклад на Nice разкри, че всички проучвания, които препоръчват GET и когнитивно-поведенческа терапии, са неточни и подвеждащи. Някои учени дори отхвърлиха изцяло терапията с постепенно физическо натоварване, защото ефектът от нея може да бъде обратен и да влоши състоянието на пациентите. Един от екипите изчислява, че тя е имала негативен ефект върху здравето на поне 5% от засегнатите.

През 2021 г. Nice решава, че GET и КПТ не са подходящи за лечение на ME/CFS, макар че по-конвенционалната форма на КПТ все пак може да повлияе добре на пациентите, чието психично здраве е влошено заради болестта.

Признаване на синдрома на хроничната умора за физиологично заболяване

Подобни положителни промени наблюдаваме в САЩ и Нидерлания. Към днешна дата миалгичният енцефаломиелит вече е признат за физиологично заболяване. През март доклад, публикуван в научното списание Nature Communications, описа възможен физиологичен механизъм за развитието на синдрома.

И все пак, не всички лекари и специалисти са склонни да променят възгледите си. Шарпи, Уесли и други поддръжници на биопсихосоциалния модел продължават да оказват натиск върху Nice да излезе с опровержение. На тяхна страна са и част от медиите, които поддържат изкуствено живота на теорията, че синдромът на хроничната умора е психосоматичен. Докато тя има и един поддръжник, ще има и пациенти, които страдат.

Науката борави само с факти

Не така трябва да работи науката. Всяка теория следва да бъде подкрепена от научни доказателства. В медицината действат две правила: Не подценявай доказателствата и Слушай пациента.

Не отричам психологическите методи като част от лечението на хората с ME/CFS. Може да се започне например с извинение и признание колко много страдание им е било причинено заради скептицизма и предразсъдъците на част от учените.“

Източник:

‘You don’t want to get better’: the outdated treatment of ME/CFS patients is a national scandal: https://www.theguardian.com/commentisfree/2024/mar/12/chronic-fatigue-syndrome-me-treatments-social-services

Още по темата:
  • Антитела срещу чревните бактерии Lachnospiraceae са причина за хроничната умора Антитела срещу чревните бактерии Lachnospiraceae са причина за хроничната умора
  • Устойчив херпес вирус може да причини синдром на хроничната умора Устойчив херпес вирус може да причини синдром на хроничната умора
5.0/5 1 оценка

Коментари към Джордж Монбайът: Синдромът на хроничната умора не е измислен, а напълно реален

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Джордж Монбайът: Синдромът на хроничната умора не е измислен, а напълно реален
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 04:53
    Коментирайте "Джордж Монбайът: Синдромът на хроничната умора не е измислен, а напълно реален"

НОВИНАТА е свързана към

  • Симптомите на Синдрома на войната в Персийския залив и Синдрома на хроничната умора са различни, твърдят експерти
  • Страдате ли от Синдром на хроничната умора?
  • Синдром на хроничната умора
  • Билки при синдром на хроничната умора
  • Приложете 3 рецепти с мед срещу хронична умора и липса на витамини
  • Когнитивно-поведенческа терапия в помощ при синдром на хроничната умора
  • Не се поддавайте на депресията, тя води към синдром на хроничната умора
  • Антитела срещу чревните бактерии Lachnospiraceae са причина за хроничната умора
  • Устойчив херпес вирус може да причини синдром на хроничната умора
  • Синдромът на хроничната умора може да се дължи на вирусна инфекция
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).

преди 2801 дни, 17 часа и 46 мин.

Сертификатите "Коректна фирма" - нагла измама или реален документ за нечия коректност?

преди 3372 дни, 6 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 58 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 8 часа и 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 8 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival