До края на 2021 г. в Русия ще приключат доклиничните изпитвания на ваксина срещу COVID-19, която се пие
До края на декември 2021 г. екипът от Института по експериментална медицина в Санкт Петербуг, Русия, ще приключи доклиничните изпитвания на създадената от него ваксина против COVID-19, която се пие и има вкус на традиционната руска напитка „Ряженка“. Съобщението прави проф. Александър Суворов, директор на отдела по молекулярна микробиология в Института по експериментална медицина. Веднага след това започват клиничните изпитания, които екипът планира да приключат през 2022 г.
Ваксината
През април 2021 г. проф. Александър Суворов, който е водещият изследовател и автор на новата ваксина срещу COVID-19, съобщи, че това ще бъде първата в света ваксина, която ще се пие. Създадена е на основата на краве мляко, а на вкус и цвят напомня на една от традиционните руски млечни напитки „Ряженка“. Проф. Суворов уточнява, че мнозина от опиталите ваксината срещу COVID-19 твърдят, че на вкус тя им прилича повече на кисело мляко.
Идеята на учените е, че храните, които преминават през процеса на ферментация, съдържат високи нива на бактерии. От свойствата на тези бактерии зависят и свойствата на продуктите. Ако в млякото бъдат добавени бактерии, които съдържат протеина на вируса SARS-CoV-2, то ще се получи продукт за ваксинация, който предпазва от COVID-19.
Проф. Суворов разяснява и метода на работа на учените. За да получат стабилни структури, те вмъкват в бактериалната хромозома участъци от гените на вируса. Ваксината съдържа изкуствено синтезирано късче от генома на вируса SARS-CoV-2, което е напълно достатъчно, за да предизвика имунен отговор.
Този метод се различава от използвания от колегите им в Канада и Белгия, които също разработват ваксина срещу COVID-19 на основата на млечно-киселите продукти. Специалистът уточнява, че канадските и белгийски учени използват като носител така наречените плазмиди – парчета самостоятелно размножаващи се генетични молекули. Те също имат предимства, но не са толкова стабилни, уточнява проф. Александър Суворов.
Предимствата на ваксината, която се пие
Доколко ваксината ще бъде ефективна, ще стане ясно след съответните проучвания.
Предклиничните тестове, проведени с мишки, показват добро производство на антитела. Сега се осъществяват тестове върху хамстери, които ще приключат в края на декември 2021 г.
Що се отнася до технологичната страна обаче, тя има няколко предимства. Например, новата ваксина няма нужда от специални условия на съхранение, нито от изключително ниски температури. Производството й е лесно. Достатъчно е да бъдат създадени условия за ферментация на млечнокиселите бактерии, а това става при температура от 37 градуса. Така само за един ден се получава огромно количество ваксина от малко количество стартова култура. Още по-простичко казано, има нужда единствено от мляко и квас.
Бактериите от ваксиналния препарат могат да бъдат изсушени без да загубят свойствата си, да станат на капсули или на сашета.
За пълна ваксинация са необходими две чаши по 200 милилитра от напитката. Първата доза се разделя на три и се пие през ден. Втората се приема 21 дни по-късно.
Част от екипа е опитал ваксината. Нито един от тях не се е заразил с COVID-19, казва проф. Александър Суворов.
За любимата на руснаците „Ряженка“
„Ряженката“ е традиционна руска напитка. Представлява прясно мляко в комбинация със заквасена сметана или кисело мляко, което е оставено да ферментира.
Може да бъде приготвена и в домашни условия, но изисква търпение и прецизност, тъй като процесът включва продължително загряване на млякото, следващото му охлаждане, квасене и на финала ферментацията му.
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
- Бил Гейтс: COVID-19 ще се превърне в сезонен грип след варианта Омикрон
Коментари към До края на 2021 г. в Русия ще приключат доклиничните изпитвания на ваксина срещу COVID-19, която се пие