Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Електронно устройство за наблюдение на трансплантирани органи открива ранни признаци на отхвърляне

Електронно устройство за наблюдение на трансплантирани органи открива ранни признаци на отхвърляне

от 18 сеп 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Електронно устройство за наблюдение на трансплантирани органи открива ранни признаци на отхвърляне - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Учени от Северозападния университет в Чикаго, САЩ, създават електронно устройство, което следи постоянно и в реално време състоянието на трансплантираните органи и подава сигнали в случай на отхвърляне. Екипът е осъществил и тестването на устройството. Резултатите са публикувани в списание Science.

Устройството за проследяване на трансплантиран бъбрек

Сензорът е с широчина 0,3 сантиметра и е дълъг 0,7 сантиметра. Дебелината му е 220 микрона, което е равно приблизително на един косъм.

За да прикрепят сензора към бъбрека, учените се възползват от естествената биология на органа. Става дума затова, че той е капсулиран от фиброзен слой или така наречената бъбречна капсула, която реално го предпазва от увреждане. Проф. Джон Роджърс, ръководител на екипа, създал устройството, и колегите му го проектират така, че да пасне под слоя на капсулата. Както пояснява специалистът, капсулата поддържа устройството в добър топлинен контакт с бъбрека.

Устройството съдържа високочувствителен термометър, който е в състояние да открие изключително фини температурни промени в бъбрека – до 0,004 градуса по Целзий. Измерва още и притока на кръв, но екипът установява, че по-добър показател за отхвърляне е именно температурата.

електронно устройство -трансплантирани органи

Сензорите се свързват с миниатюрна клетъчна батерия, която се намира до бъбрека и използва Bluetooth технология за предаване на данни непрекъснато и безжично към външни устройства като смартфони или таблети.

Електронните компоненти са обвити в биосъвместима, мека пластмаса, която е нежна и гъвкава към деликатните тъкани на бъбреците. Вмъкването по хирургичен път на устройството е бърза и лесна процедура.

Проф. Джон Роджърс казва, че си представят как създаденият от тях сензор може да бъде имплантиран веднага след трансплантацията и докато пациентът е още в операционната. Наблюдението на бъбрека след това не изисква допълнителни процедури.

>>> Трансплантация на бъбрек

Специалистът по материалознание, биомедицинско инженерство и неврологична хирургия е категоричен, че от изключително значение за хората, получили орган, е отхвърлянето да бъде идентифицирано максимално бързо.

„Когато това стане рано, лекарите могат да предложат терапии против отхвърлянето и така да предотвратят загуба на трансплантирания орган. В същото време ако тези процеси бъдат пренебрегнати, говорим за състояние, застрашаващо живота на пациента. Колкото по-рано отхвърлянето може да бе открито, толкова по-добре. Разработихме това устройство, водени от тази мисъл“, споделя проф. Роджърс.

Тестването

Изследователите тестват устройството върху малък животински модел с трансплантирани бъбреци. Това, което установяват, е, че сензорът открива предупредителни признаци на отхвърляне до три седмици по-рано в сравнение с настоящите методи на наблюдение. Този период дава възможност на лекарите да се намесят бързо и да запазят дарения орган.

Електронният имплант следи температурата. Покачването й придружава процес на възпаление и авторите предполагат, че усещането за повишаване на температурата и необичайните й вариации може да бъде ранен предупредителен знак за потенциално отхвърляне.

Тестовете с животни потвърждават това. Учените наблюдават как температурата на трансплантирания бъбрек се повишава, често до 0,6 градуса по Целзий, преди да започне отхвърлянето.

При животните, които не са получили имуносупресори, температурата се повишава между два и три дни преди биомаркерите да се променят в кръвните проби. Докато при животните, които приемат имуносупресори, температурата се повишава до три седмици преди по-високите нива на креатинин и урея в кръвта.

електронно устройство -трансплантирани органи

Както пояснява проф. Лоренцо Галън, специалист по бъбречни трансплантации, който ръководи клиничната част на проучването, хистологичните увреждания възникват, дори когато креатинът е нормален.

>>>Свинският бъбрек, трансплантиран на изпадналия в мозъчна смърт Морис Милър, работи в продължение на 32 дни

Специалистът казва, че отхвърлянето може да настъпи по всяко време след трансплантацията – както веднага след нея, така и години по-късно. Много често това се случва без пациентите да изпитат симптоми.

„Много от пациентите ми чувстват постоянно безпокойство, защото не знаят дали тялото им ще отхвърли или не органа, за който са чакали години. След успешната трансплантация те прекарват остатъка от живота си като се тревожат. Нашето устройство може да предложи защита, а постоянното наблюдение да осигури увереност и спокойствие“, казва проф. Галън.

Според изследователите, независимо от факта, че първичните проучвания са проведени с животни с бъбречна трансплантация, устройството ще може да работи и при други трансплантирани органи.

Източник:

https://news.feinberg.northwestern.edu/

Още по темата:
  • В Испания разкриха престъпна схема за донорски операции с участието на българи В Испания разкриха престъпна схема за донорски операции с участието на българи
  • Отново цял: Трансплантираха две ръце на мъж, претърпял ампутация след сепсис Отново цял: Трансплантираха две ръце на мъж, претърпял ампутация след сепсис
  • Изготвиха правила за осъществяването на трансплантациите по време на епидемията от COVID-19 Изготвиха правила за осъществяването на трансплантациите по време на епидемията от COVID-19
  • Лекари в Полша трансплантираха успешно гърло Лекари в Полша трансплантираха успешно гърло
0.0/5 0 оценки

Коментари към Електронно устройство за наблюдение на трансплантирани органи открива ранни признаци на отхвърляне

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Електронно устройство за наблюдение на трансплантирани органи открива ранни признаци на отхвърляне
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 06:18
    Коментирайте "Електронно устройство за наблюдение на трансплантирани органи открива ранни признаци на отхвърляне"

НОВИНАТА е свързана към

  • Лечение на бъбречна недостатъчност
  • Имуносупресивни лекарства
  • Хирургично лечение
  • Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
  • Такролимус
  • Циклоспорин
  • Ще дарите ли органи след смъртта, за да живее някой друг?
  • Азатиоприн
  • Отново цял: Трансплантираха две ръце на мъж, претърпял ампутация след сепсис
  • В Испания разкриха престъпна схема за донорски операции с участието на българи
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Използвали ли сте устройство кучегон срещу бездомните кучета?

преди 2260 дни, 16 часа и 34 мин.

Моя съученичка показва признаци на булимия, какво да направя?

преди 2420 дни, 14 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 14 часа и 29 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 7 часа и 10 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 14 часа и 2 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 21 часа и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival