ЕС посвещава дните до 31 май 2020-а на борбата с онкологичните заболявания
В дните до 31 май 2020-а Евросъюза насочва отново общественото внимание към битката с онкологичните заболявания. Седмицата „European Week against Cancer #EWAC2020“ е посветена на едно от най-коварните и виновни за смъртта на хиляди хора в света заболявания.
Настоящата седмица е пряко продължение на проведения на 4 февруари 2020 г. в Европейския парламент форум, чиято основна задача беше да се смени политиката по отношение на начините, по които светът и здравните системи се справят с онкологичните заболявания. Това припомни Теодора Арменкова от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“.
Една от големите цели е да бъде постигнато еднакво качество на лечението и на достъпа до здравни услуги и специалисти във всички държави от Евросъюза. А дните, посветени на битката с коварната болест, имат задачата да увеличат обществената чувствителност по темата, но и по време на тях да бъдат събрани още данни и информация.
Не на последно място е добре точно сега отново да се говори по темата, защото през последните три месеца светът потъна в реалността на глобалната пандемия COVID-19 и, за съжаление, пренебрегнати останаха множество други заболявания.
„За радост, кризата COVID-19 не оказа влияние върху приема и снабдяването с лекарства на децата с онкологични заболявания в България. Това е добрата новина. В същото време обаче остават сериозните проблеми, пред които те и родителите им са изправени“, обясни Теодора Арменкова.
За съжаление, продължава да има голяма разлика между страните от Източна и Западна Европа. Тя е в достъпа до медикаментите, в новите терапии, във възможностите.
Затова усилията са насочени към унищожаването на тази разлика и възможността за едни и същи шансове на всички деца, страдащи от болестта. Изготвянето на наръчник за стандартите на лечение на деца с онкологични заболявания е един от начините за това. От Европейската организация на детските онколози и хематолози (SIOPE) вече са готови с медицинската част. „Освен нея обаче, наръчникът ще съдържа още и насоки за грижите, за психологическата подкрепа, за работата със семействата. И тук идва ред на организации като нашата да се включат, което и правим“, споделя Теодора Арменкова.
Очаква се до края на 2020 г. наръчникът да бъде готов. Така ще се направи още една крачка в битката с болестта, но и в усилията всички деца с онкозаболявания да имат шанс. Да имат достъп до най-доброто, което съвременната наука и медицината предлагат.
Специалистите многократно подчертават колко е важно всеки малък пациент, независимо къде живее, да бъде насочен и лекуван в клиника и при екип, които разполагат с най-модерната техника и имат опит точно за този вид рак. В същото време, Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“ и останалите подобни организации в Европа и света се борят всеки ден това да стане реалност.
„Защото не бива да се забравя, че има огромна разлика между възрастен, болен от рак, и дете с тази диагноза“, припомня Теодора Арменкова. Освен че всичко е много различно, важно е и какво се случва след края на болестта. Какъв е ефектът от терапията и лекарствата, защото излекуваното дете израства и не бива да има поражения, когато стане възрастен. То така или иначе носи върху раменете си тежестта на лечението.
Неслучайно в манифеста от 2019-а на общността на детските онколози и хематолози, издаден по повод изборите за Европейски парламент, е посочена голяма цел: „Да се преборим с детския рак, повече излекувани и по-добро лечение, без смъртност и без късни ефекти“.
В този манифест специалистите от SIOPE апелират към европейските политици да продължат с усилията си, които ще осигурят и по-добра грижа и по-успешно лечение за децата с онкохематологични заболявания. Медиците подчертават, че ракът в детска възраст продължава да бъде сериозен обществен проблем пред Стария континент и, за съжаление, води до смъртта на повече от 6000 малчугани на година в Европа. Повече от 35 000 деца и млади хора чуват страшната диагноза всяка година. А като първа по значимост цел за политическата класа в ЕС от SIOPE определят създаването на благоприятна законодателна среда за бързото и по-ефективно разработване на иновативни лекарства за децата с рак и други застрашаващи живота им болести.
„Никой не е застрахован и всеки може да чуе диагнозата рак, която ще преобърне и срине напълно обичайния му свят“, казва Теодора и призова в дните, посветени на битката с коварната болест, хората да бъдат малко по-чувствителни, по-съпричастни и по-състрадателни. Да помислят и дадат своята подкрепа, защото обществената подкрепа е от огромно значение и благодарение на нея и енергията на цялото общество има шанс ситуацията да бъде променена.
Снимка: Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания"
- В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
- Ванеса и Еда, които спечелиха битката с рака, участват в европейска среща, посветена на заболяването
- МЗ: Бюрократичната тежест за родителите на деца с онкохематологични заболявания ще бъде премахната
- Симона Караиванова: Разбити и обезверени сме
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение при тумор на Бъркит (лимфом на Burkitt)
- Проф. д-р Искра Русева Христозова, дмн
- В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
- Симона Караиванова: Разбити и обезверени сме
- МЗ: Бюрократичната тежест за родителите на деца с онкохематологични заболявания ще бъде премахната
- Незабавно да бъде осигурен зелен коридор за децата с рак в ИСУЛ, призовават от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“
- Ще разполага ли и България с Център за възстановяване на деца с онкохематологични заболявания?
- Ванеса и Еда, които спечелиха битката с рака, участват в европейска среща, посветена на заболяването
- Колко бързо ще бъде решен проблемът с лекарствата офлейбъл за децата с рак и редки заболявания
- Осигурен е отделен вход за децата с ракови заболявания в Университетската болница „Царица Йоана- ИСУЛ“
Коментари към ЕС посвещава дните до 31 май 2020-а на борбата с онкологичните заболявания