Ванеса Караиванова: Политиците не се вълнуват от проблемите ни, а нашият глас е глас в пустиня!
Ванеса Караиванова е част от голямата група на сървайвърите, които не спират с инициативите, посветени на подобряването живота на младежите, преминали през ада на диагнозата рак и успели да се преборят.
На 6 ноември 2019 г. организацията на младите хора, преживели рак в детска възраст - YOUTH CANCER EUROPE - организира дискусия в Европейския парламент. Младите сървайвъри и евродепутатите, отзовали се на поканата, обсъдиха един от безспорно амбициозните проекти на ЕС – директивата за трансгранично здравно обслужване. В дискусията се включиха Кристиан-Силвиу Бусои, който е заместник-председател на Комитета по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните и евродепутати от различните страни. Единственият представител на българските членове на ЕП беше Андрей Новаков.
„Изпратих 17 покани до българските евродепутати, тъй като беше наш ангажимент да осъществим връзка и да поканим за участие в дискусията представителите от страната, която представляваме. Само Андрей Новаков дойде, а едва четирима отговориха на писмата, които им изпратих. Огорчена съм от това безразличие“, споделя разочарованието си Ванеса (на снимката), която е представител на Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“. Според нея е безсмислено да ги търси отново, защото едва ли ще чуят гласа на преживелите болестта. „Според мен политиците не се интересуват от тези проблеми, а нашият глас е глас в пустиня.“
Ванеса споделя колко важна е била дискусията в Европейския парламент, тъй като е посветена на проблемите на здравеопазването. „Основният акцент беше свързан с възможността, когато едно дете или млад човек не може да се лекува в страната си, то да го направи в друга, но без това да му струва пари. Добре знаете как е у нас сега. Постоянно се събират пари. Това трябва да се промени“, категорична е Ванеса и напомня, че в здравната стратегия на ЕС е заложена именно тази възможност.
В същото време дискусията показа, че четирима от пет пациенти не знаят, че могат да получат безплатно животоспасяващо лечение във всяка страна от евросъюза. От разговорите стана ясно още, че очевидно трансграничната здравна директива е важна, но има недостатъци при прилагането й. Хърватският евродепутат д-р Томислав Сокол (на снимката) подчерта, че в директивата има твърде много проблеми, изключения, вратички и сиви зони и са нужни усилия за тяхното преодоляване.
Младите сървайвъри са категорични, че няма да спрат борбата си, посветена на по-добрия живот за оцелелите след рака и на по-добрите и адекватни условия за лечение на онкоболните.
Ванеса Караиванова смята, че дори ЕП да наложи правила, те ще бъдат напълно безсмислени, ако в България няма воля да бъдат приложени. Тя е категорична, че европейските депутати са съпричастни на думи. „Но думите не означават нищо, ако няма действия. Надявам се срещата ни да накара политиците да се замислят. Силно го искам“, казва девойката, която се е посветила безрезервно на битката в името на живота.
И въпреки разочарованието и огорчението си от липсата на реакция от страна на българските евродепутати и безразличието им, тя продължава напред и няма да се откаже. Защото: „Дори една стъпка е от огромно значение на нас. И всяка малка промяна е важна за всички ни“, убедена е Ванеса Караиванова, която вярва още и в това, че „не бива да умират хора, само защото са родени в България!“
Снимки: Личен архив
- В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
- Сериозен кадрови проблем за Детската онкохематология - 6 сестри напускат
- Осигурен е отделен вход за децата с ракови заболявания в Университетската болница „Царица Йоана- ИСУЛ“
- Ще разполага ли и България с Център за възстановяване на деца с онкохематологични заболявания?
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение при тумор на Бъркит (лимфом на Burkitt)
- Проф. д-р Искра Русева Христозова, дмн
- В Румъния започват работа по създаването на Център за протонна терапия
- Симона Караиванова: Разбити и обезверени сме
- МЗ: Бюрократичната тежест за родителите на деца с онкохематологични заболявания ще бъде премахната
- Незабавно да бъде осигурен зелен коридор за децата с рак в ИСУЛ, призовават от Сдружението „Деца с онкохематологични заболявания“
- Ще разполага ли и България с Център за възстановяване на деца с онкохематологични заболявания?
- Ванеса и Еда, които спечелиха битката с рака, участват в европейска среща, посветена на заболяването
- Колко бързо ще бъде решен проблемът с лекарствата офлейбъл за децата с рак и редки заболявания
- Осигурен е отделен вход за децата с ракови заболявания в Университетската болница „Царица Йоана- ИСУЛ“
Коментари към Ванеса Караиванова: Политиците не се вълнуват от проблемите ни, а нашият глас е глас в пустиня!