Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Изследвания за множествена склероза с отличието Оскар за наука

Изследвания за множествена склероза с отличието Оскар за наука

от 07 апр 2025г.
Редактор: Гергана Караилиева
Изследвания за множествена склероза с отличието Оскар за наука - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Оскар за наука за проф. Стивън Хаузър и проф. Алберто Ашерио за изследванията им, посветени на множествената склероза (МС)
  • Неврологът от Калифорнийския университет в Сан Франциско, САЩ, проф. Стивън Хаузър преобръща разбирането за механизма на МС като открива, че основният двигател на увреждането са В-клетките
  • Проф. Алберто Ашерио от Харвардското медицинско училище установява, че инфекцията с вируса на Епщайн-Бар е предпоставка за появата на множествена склероза
  • Наградата за пробив, известна още като Оскар за наука, се присъжда в разделите "Науки за живота", "Фундаментална физика" и "Математика"
  • В раздела "Науки за живота" отличието получават още петима учени, чието откритие е свързано с физиологичното разбиране на хормоните и създаването на високоефективни лекарства за диабет и затлъстяване
  • Награта има и за Дейвид Лиу за разработването на две технологии за редактиране на гена

Наградата за пробив, известна като Оскари за науката получават изследванията за множествена склероза, осъществени от проф. Стивън Хаузър и проф. Алберто Ашерио. Заслужено признание след десетилетия, посветени на изследването на множествената склероза (МС) - инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което засяга около три милиона души в света.

Проф. Стивън Хаузър и битката му с множествената склероза

Малко над четири десетилетия – толкова посвещава професорът по неврология и директор на Института за невронауки Weill от Калифорнийския университет в Сан Франциско д-р Стивън Хаузър на множествената склероза. Преди повече от 45 години проф. Хаузър среща Андреа. Млада жена, адвокат, която работи в администрацията на президента по това време Джими Картър. Изключително талантлива, както я описва неврологът, но целият й свят се срива изведнъж, след като бива покосена от множествена скрлероза.

„МС унищожи живота й. Спомням си добре, като я видях. Неспособна да говори, дясната й страна беше парализирана, не можеше да преглъща. Малко по-късно не можеше да диша самостоятелно. Тогава си помислих, че това е крайно нечестно.“ Това е, което кара 27-годишният млад лекар да вземе решение и да превърне битката с болестта в голямата цел и смисъл на работата си.

Проф. Хаузър припомня, че в онези години няма лечение за множествената склероза. И не само това, лекарите са песимисти, че може да бъде създадено лечение. Знае се, че болестта уврежда централната нервна система, а в следствие на това се появяват когнитивни и двигателни проблеми. Мнението на специалистите е в онези години е, че единственият виновник за появата за заболяването са белите кръвни телца, известни като Т клетки.

проф. Стивън Хаузър

Проф. Стивън Хаузър поставя под съмнение това. Той и колегите му изучават задълбочено и В клетките и тяхната роля. Успяват да пресъздадат увреждането, което множествената склероза причинява на човешката нервна система при малки маймуни, известни като мармозетки.

Екипът на проф. Хаузър преминава през трудности, свързани с финансирането на изследванията. Това не ги спира. Успяват за убедят фармацевтичната компания Genentech да подкрепи тестването. И така се стига до 2006 г., когато става ясно, че лечението, насочено към В-клетките, води до намаление на възпалението на мозъка повече от 90%.

>>>Англия одобри хапчето кладрибин за пациенти с активна множествена склероза

Това е истинският пробив. В-клетъчните терапии за хората с МС представляват мощен нов подход за лечението на всички форми на болестта, но и първата терапия, която доказано действа при прогресиращата множествена склероза. Откривайки каква е ролята на В-клетките в произхода и прогресията на множествената склероза, неврологът и неговият екип, правят заболяването много по-разбираемо, то престава да бъде енигма. Всичко това отваря вратата за нови лечения, които успяват да забавят развитието на болестта при много от пациентите.

Проф. Алберто Ашерио и откритието му за вируса на Епщайн-Бар като причина за МС

Роденият в Италия епидемиолог и настоящ професор в Харвардското училище по обществено здраве д-р Алберто Ашерио посвещава също като американския си колега работата си в търсене на отговор на въпроса какви са причините за появата на множествената склероза, но и на заболявания като болестта на Паркинсон и амиотрофичната латерална склероза. От 1997 г. проф. Ашерио ръководи мащабно изследване за невродегенеративните заболявания. В него се включват повече от 400 00 жени и мъже, които предоставят подробна информация за начина си на живот, хранителните си навици, дават кръвни и клетъчни проби за генетични и други лабораторни анализи.

Сред най-значимите изследователски открития на имунолога е идентифицирането на вируса на Епщайн-Бар като причина за множествената склероза. Не по-малко значимо е и откритието, че високите нива на витамин Д могат да намалят риска от множествена склероза.

вирус на Епщайн-Бар

В началото проф. Алберто Ашерио търси отговор на въпроса какво кара белите кръвни телца да се обърнат срещу нас. Решава да проучи защо множествената склероза засяга най-вече хората в северното полукълбо. Според него географското разпространение на МС е поразително. „Заболяването е твърде необичайно за тропическите страни и близо до екватора, а това ме наведе на мисълта, че вероятно е замесен вирус“, споделя професорът от Харвард. Той и екипът му започват дългосрочно проучване и изследват милиони млади американски военни. След близо две десетилетия работа откриват отговора. През 2022 г. учените потвърждават връзката между множествената склероза и вируса на Епщайн-Бар.

>>>Вирусът на Епщайн-Бар може да предизвика множествена склероза

„Повечето от хората, които са заразени с вируса на Епщайн-Бар, никога няма да развият множествена склероза, но всеки, който е с МС, първо е имал Епщайн-Бар“, казва проф. Ашерио. Откритието все още не обяснява защо възниква множествената склероза, но дава реална надежда за намирането на нови лечения и на превантивни мерки за заболяването, което продължава да бъде нелечимо, а и настоящите му лечения не работят при всички заболели.

Пробивът на проф. Ашерио е в състояние да помогне за лечението и на други състояния. „Сега се опитваме да разширим изследването си и да проучим ролята на вирусната инфекция при други невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер или амиотрофичната латерална склероза или болестта на Лу Гериг“, споделя специалистът.

Наградите за пробив или Оскари за наука

Награда за пробив, известна като „Оскарите за наука“, отличава най-добрите учени в света, които работят в областта на фундаменталните науки – дисциплините, които задават най-големите въпроси и намират най-дълбоките обяснения. Става дума за науките за живота, фундаментална физика и математика.

„Наградата за пробив е създадена, за да отпразнува чудесата на нашата научна ера от основателите и спонсорите Сергей Брин, Присила Чн и Марк Зукърбърг, Джулия и Юри Милнър и Ан Вочицки“, припомнят организаторите.
Според Присила Чан и Марк Зукърбърг „тазгодишните лауреати на награда за пробив постигнаха невероятни крачки, включително лечения на сериозни заболявания, засягащи милиони хора по света, като показаха още веднъж трансформиращата сила на фундаменталната наука, която бива движена от любопитството.“

 изследвания

Три са наградите в раздела „Науки за живота“. Освен за изследванията за множествена склероза, следващата е за учените Даниел Дрокър, Джол Хабенър, Джен Холст, Лот Кнудсен и Светлана Мойсов. Отличието е за физиологичното разбиране на хормоните и създаването на високоефективни лекарства за диабет и затлъстяване. Откритието им поставя началото на нова ера на GLP-1 лекарства за кардиометаболитни нарушения. Пробивите на петима учени включват откриването на гена, който кодира хормона GLP-1, синтеза, изолирането и характеризирането на биологично активните форми на хормона, демонстрацията, че стимулира производството на инсулин, изясняването на по-широките му физиологични роли, включително контрола на апетита както и развитието на по-стабилната версия на хормона, който действа в тялото в продължение на дни и превръщането му в нов клас лекарства, които трансформират лечението на метаболитните заболявания, засягащи милиони хора по света.

>>>Древна ДНК разкрива причината за по-голямата заболеваемост от множествена склероза в Европа

Другият „Оскар за наука“ е за Дейвид Лиу за разработването на две мощни и широко използвани технологии за редактиране на гени. Технологиите са молекулярни машини, които коригират мутациите в ДНК, които причиняват генетични заболявания. Най-малко 15 клинични изпитвания за базово редактиране, които се провеждат в пет държави, потвърждават не само полезни, но и в някои случаи животоспасяващи резултати при лечението на хора, страдащи от Т-клетъчна левкемия, сърповидно-клетъчна анемия, бета-таласемия, висок холестерол.

Организаторите определят работата на проф. Стивън Хаузър така: „Наред с други приноси, той преобърна научния консенсус относно механизма на множествената склероза, като идентифицира В-клетките на имунната система като основния двигател на увреждането на нервните клетки. Допринесе за разработването и тестването на терапии за изчерпване на В-клетките, които направиха революция в съвременното лечение на болестта. Проф. Алберто Ашерио откри нужните условия за проява на МС – инфекция с вируса на Епщайн-Бар. По-голямата част от населението носи този патоген без тежки ефекти, но проф. Ашерио доказа, че заразяването с него повишана риска от развитие на множествена склероза, а това дава възможност за лечението й с антивирусни лекарства и разработването на ваксина за вируса на Епщайн-Бар, която може да предотврати ефективно и напълно МС.“

„За мен е чест да приема наградата за пробив. Това беше работата на много лекари, учени, представители на индустрията, спомоществователи, които вярваха във високорисковите начинания, националните здравни институти, които подкрепяха години наред науката и особено пациентите, които смело си партнираха с нас в клиничните изпитвания. Без тях този пробив не би бил възможен“, казва проф. Стивън Хаузър.

Източник:
  • https://www.ucsf.edu/news/
  • https://breakthroughprize.org/News/91
  • https://medicalxpress.com/news/
Още по темата:
  • Иновативна имунотерапия подобрява състоянието на животни с множествена склероза Иновативна имунотерапия подобрява състоянието на животни с множествена склероза
  • Тестостеронът може да е ключът към лечението на множествената склероза Тестостеронът може да е ключът към лечението на множествената склероза
  • Нови методи на лечение на съдовите заболявания и авангардна терапия при множествена склероза  демонстрират  в Токуда Болница Нови методи на лечение на съдовите заболявания и авангардна терапия при множествена склероза демонстрират в Токуда Болница
  • Откриха Център за лечение на множествена склероза в Пловдив Откриха Център за лечение на множествена склероза в Пловдив
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЕНТЕРОСАН МС таблетки * 60
23.00лв.

ЕНТЕРОСАН МС таблетки * 60

Термолабилни

Коментари към Изследвания за множествена склероза с отличието Оскар за наука

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Изследвания за множествена склероза с отличието Оскар за наука
    www.framar.bg 
    на 24 May 2025 в 11:22
    Коментирайте "Изследвания за множествена склероза с отличието Оскар за наука"

НОВИНАТА е свързана към

  • Множествена склероза
  • Лечение с баклофен
  • Евокирани (предизвикани) потенциали
  • Лечение на множествена склероза
  • Методи за диагностициране на случаи на множествена склероза от 1978г.
  • Жан-Мартен Шарко: откривателят на склеротичните плаки от 1868г.
  • Таня Бейрийска – жената, която победи нелечимото заболяване Множествена склероза с метод, базиран на кетонната диета
  • Диетата на Уолс ефективно намалява умората при хора с множествена склероза
  • Иновативна имунотерапия подобрява състоянието на животни с множествена склероза
  • Какво не бива да казвате на човек с множествена склероза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Електронните направления за преглед и изследвания - съществуват ли

преди 1061 дни, 23 часа и 23 мин.

Кръвни изследвания - въпроси и резултати

преди 2312 дни, 18 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 7 дни, 23 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 12 дни, 14 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 12 дни, 14 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 12 дни, 14 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА + Mg таблетки * 30 СОФАРМА

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.

РЕД ПАНДА НАТОКОМБО таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВЕНИПЕРФЕКТ КОМПЛЕКС капсули 425 мг * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:42:02

I23.6 Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:32:38

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:26:58

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:04:10

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:36:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival