Комбинирана „политаблетка“ може да спаси живота на милиони пациенти със сърдечни заболявания
Доказани кардиолози твърдят, че евтини „политаблетки“ имат потенциала да спасят живота на милиони хора със сърдечни заболявания по света. Иновативното комбинирано лекарство не е популярно, защото все още не се предлага на американския пазар, а в страните, където е одобрено, се предписва рядко.
Името „политаблетка“ не е избрано случайно. Тя съдържа съставка за понижаване на кръвното налягане, статин за регулиране нивото на холестерола, вещество, което да забави сърдечната честота и понякога аспирин. Може да се каже, че тя е мултивитамин за сърцето. До момента има създадени „полихапчета“ за лечение на ХИВ и глаукома например, но това е първото, насочено към опазване на сърдечното здраве.
Д-р Фаусто Пинто, президент на Световната здравна федерация, и д-р Салим Юсуф, изпълнителен директор на Института за изследвания върху здравето на населението, призовават фармацевтичните компании да ускорят и разширят производството на таблетките, а лекарите – да не подценяват положителния им ефект.
Глобална стратегия
Сърдечните заболявания са водеща причина за смърт в световен мащаб, като причиняват смъртта на близо 18 милиона души всяка година. Други 54 милиона живеят със сърдечно нарушение. Зачестилите случаи на хора със затлъстяване и диабет са сериозна предпоставка за скок и в броя на пациентите, които имат проблеми със сърцето. Особено голям е рискът за групите от обществото, които нямат достъп до качествено здравно обслужване.
В продължение на почти две десетилетия лекарите настояват за по-широко приложение на политаблетките, тъй като са евтино и едновременно ефективно решение за хора със сърдечни заболявания. Въпреки това компаниите производители са малко, както и специалистите, които ги предписват.
Предимства на политаблетките за лечение на сърдечни нарушения
Пинто и Юсуф са категорични: „Наблюдаваме системна грешка, която може да доведе до световен проблем. Много случаи на преждевременно починали пациенти могат да бъдат избегнати, ако се доверим на науката.“
Експертите изтъкват две основни предимства на политаблетките: малко странични ефекти и лесен прием. Според тях хората биха следвали по-стриктно лекарското предписание, ако то включва само един, а не няколко медикамента. Те са на значително по-ниска цена от останалите лекарства за сърдечни проблеми, защото при производството им се използват генерични съставки.
Заключението от наскоро проведено клинично изпитание гласи, че „има достатъчно солидни доказателства за високата ефективност на хапчетата като средство за първична превенция.
Когато човек приема медикамент, за да се защити от инфаркт или инсулт, той осъществява първична превенция. В случаите, когато вече е претърпял такъв и приема лекарството, за да не се повтори, превенцията се нарича вторична. |
Данните от трите проведени изпитания разкриват още, че политаблетките намаляват с близо 40% риска от сърдечни нарушения. При добавянето на аспирин към тях, относителният риск спада с 50%. В изпитанията участват доброволци, попадащи в различни рискови групи – с високо кръвно налягане и висок холестерол.
Пинто и Юсуф изчисляват, че ако само половината от хората, застрашени от сърдечни нарушения, приемат полихапчетата, ще бъдат спасени около 2 милиона души, а при други 4 милиона ще бъде предотвратено развитието на заболяване, свързано със сърцето.
Политаблетките не са включени в Списъка с основните лекарствени продукти, изготвен от СЗО. Там попадат всички лекарства с доказана висока ефективност и безопасност, които могат да отговорят на нуждите на световната здравна система. Учените смятат, че ако бъдат добавени, правителствата и здравноосигурителните компании ще насърчат лекарите да ги предписват по-често на пациентите си.
Кой трябва да приема политаблетките?
Д-р Доналд Лойд-Джоунс, кардиолог от медицинско училище „Feinberg“ и бивш президент на Американската асоциация по сърдечни заболявания, също потвърждава, че този тип лекарство е безопасно и предпазва успешно от инфаркт и инсулт.
Специалистът допълва: „Ако се сблъскваме със здравословен проблем, който засяга много хора, и искаме да намерим универсално решение, особено ако тези хора са лишени от качествени здравни грижи, то полихапчетата са чудесна и евтина алтернатива.“
Храненето и физическата активност са много важни, но не всеки може да се храни разнообразно или пък да спортува редовно.
Според Джоунс промяната в начина на живот невинаги е достатъчна и, за да се сложи край на епидемията от сърдечносъдови заболявания, е нужeн нов подход.
„Трябва да се промени политиката, а не да се предлагат нови медикаменти“
Кардиологът д-р Дариуш Мозафариан от университета „Tufts“ обаче не е толкова въодушевен от идеята за политаблетки, които да се предлагат широко, дори и за застрашените групи от обществото. „Смятам, че няма достатъчно доказателства в подкрепа на ефективността на тези таблетки. По-добре би било да се намери и приложи полиподход, вместо въпросното полихапче. С други думи, да се провежда политика, която да позволява на повече хора да се хранят и да живеят здравословно. Това са мерките, които трябва да предприемем като форма на първична превенция.“
Специалистът одобрява приема на политаблетката като средство за вторична превенция (при хората с вече претърпян инфаркт/ инсулт или при рисковите групи), защото така по-лесно ще спазват предписанието на лекаря си. По отношение на фармацевтичните компании Мозафариан е на мнение, че те нямат финансова изгода да произвеждат толкова евтини лекарства и правителствата би следвало да намерят начин да ги стимулират.
Разрешение за употреба от Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA)
През септември д-р Валентин Фъстър, който е директор на кардиологична болница „Mount Sinai“, публикува в списание „New England Journal of Medicine“ резултатите от мащабно изпитване на политаблетките. Той подкрепя идеята за разширяване на производството, но предупреждава, че процесът не е толкова лесен, колкото може би изглежда. Неговият екип тества 50 различни комбинации, преди да намери най-ефективната. Според него обаче създаването на полихапче за лечение на сърдечни нарушения е важна крачка в областта на науката и медицината.
Продуктът, който разработва екипът, е комбинация от ACE инхибитор за понижаване на кръвното налягане, статин за регулиране на холестерола и аспирин. По данни от последната фаза от клиничните изпитания относителният риск от смърт вследствие на сърдечносъдово нарушение при хора, преживели сърдечен удар, е намалял с 33%. Освен това таблетката предпазва от възникването на други проблеми като инсулт или повторен инфаркт.
Обнадежден от отличните резултати, Фъстър подава документи до Агенцията за контрол на храните и лекарствата. „Има комбинирани медикаменти за контрол на кръвното налягане, които съдържат ACE инхибитор и диуретик, но досега FDA никога не е одобрявала лекарство като нашето“, допълва той.
Лекарят е на мнение, че политаблетката е по-подходяща за пациенти, вече претърпели инфаркт или инсулт, а не толкова с превантивна цел. „Не мога да знам от какво се нуждае случайният човек на улицата. Това не е хапче за всеки, а за тези, които са имали сърдечни проблеми“, пояснява още Фъстър.
Работата по препарата продължава 15 години, като експертът споделя, че интересът му се е зародил, когато е разбрал колко малко хора пият редовно предписаните им лекарства. Според изследване това са по-малко от половината пациенти със сърдечни нарушения. „Спазването на предписанието е от първостепенна важност. Фактът, че политаблетката се приема по-редовно, отколкото отделните медикаменти, означава, че може би има начин да помогнем на пациентите да предпазят сърдечното си здраве. Не по-малко важно е, че тя е значително по-евтина, което би облекчило гражданите на бедните страни“, обобщава експертът.
Combination ‘polypills’ can help solve world’s heart problems, experts say, if more people can get them: https://edition.cnn.com/2022/10/11/health/polypill-cardiovascular-disease
- Шест биомаркера прогнозират сърдечносъдовия риск при хора с ревматоиден артрит
- Лекари предписват по-често статини на пациенти със сърдечни заболявания, ако бъдат активно подтиквани да го направят
- Лекуват вродени сърдечни малформации при деца без преливане на донорска кръв
- Генетичен тест може да намали рисковете от сърдечносъдови усложнения при пациенти с коронарна ангиопластика
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Диета №10 - при сърдечно-съдови заболявания
- Статините са свързани с по-добро сърдечно здраве в напреднала възраст
- Здравословна диета при сърдечно-съдови заболявания
- Сусамово масло – състав и ползи за здравето
- Социално значими заболявания. Сърдечно-съдови заболявания
- Монарда, Червен бергамот, Пчелен балсам, Монарда дидима, Конска мента
- Завишеният прием на подсладителя еритритол крие риск от инфаркт или инсулт
- Генетични изследвания при сърдечно-съдови заболявания
- Две ябълки на ден намаляват нивата на холестерол и риска от сърдечносъдови заболявания
- Съвременна употреба на босилека: роля на растението в борбата с диабета и сърдечно-съдови заболявания
Коментари към Комбинирана „политаблетка“ може да спаси живота на милиони пациенти със сърдечни заболявания