Лекарите в кои страни получават най-високи и най-ниски заплати

Въпреки че заплатите на лекарите обикновено са по-високи от средната, през последните години в много европейски страни се наблюдава спад, който предизвика серия от протести и стачки по света. През 2022 г. лекари от Франция, Германия, Испания, Португалия, Гърция и Турция настояха за увеличение на заплатите и подобряване условията на труд. Те призоваха да се предприемат и мерки за справяне с дефицита на кадри.
» Един от трима британски лекари страда от хронична умора заради недостига на кадри
Кризата в здравеопазването във Великобритания
В Англия младите лекари неколкократно изразиха своето недоволство от ниското заплащане и лошите условия на труд. Медицинските сестри организираха стачни действия през декември 2024 г. и в началото на 2025 г. Британската асоциация на лекарите разкри, че наскоро завършилите лекари получават едва 15 евро на час, което е по-малко от часовата ставка на барман.
Анализ на OECD върху размера на възнагражденията на лекарите в Европа
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD) събира данни за заплатите на лекарите в 25 европейски страни. От нейния анализ става ясно къде те получават най-високо възнаграждение и къде – най-ниско. От резултатите се вижда, че размерът на заплатите варира в много широки граници в различните държави.
» Над 2700 лекари в Словакия подават оставки заради проблемите в здравеопазването
Заплати на лекарите специалисти
Годишната брутна заплата на лекар специалист в Полша например е 20 200 евро (през 2020 г.), докато в Люксембург е 258 552 евро (през 2015 г.). Има още четири страни, в които лекарите специалисти са много добре платени и това са Ирландия, Нидерландия, Дания и Исландия. След тях се нареждат Германия и Великобритания. За жалост, в много страни от ЕС специалистите печелят под 50 хиляди евро годишно. Значително по-ниски са заплатите във Франция, Италия и Испания (под 100 хиляди евро годишно), а в страни като Португалия и Гърция те са под 50 хиляди.
Заплати на общопрактикуващите лекари
Общопрактикуващите лекари получават още по-ниски заплати. Разликата между възнагражденията на лекар специалист и общопрактикуващ лекар (GP) във Великобритания е 85%. През 2020 г. същата тази разлика в Нидерландия е 45%. В Германия тя е по-незначителна – около 20%.
Заплатите на лекарите във Великобритания намаляват през последното десетилетие
Нека видим как са се увеличили заплатите в периода 2010 г. - 2020 г. - номинално и инфлационно.
Номиналната промяна се отнася до размера на заплатата, без да се взема под внимание инфлацията. От друга страна обаче реалната промяна обхваща и инфлацията. Това означава, че в много страни възнаграждението е нараснало номинално, но е спаднало инфлационно.
Най-осезаем е ръстът на заплатите както на лекарите специалисти, така и на GP в Унгария, съответно 6,4 % и 4,8%. Тя е последвана от Словакия, Чехия и Естония. В Германия и Франция също е отчетено леко увеличение и при двете групи. В страни като Португалия, Словения и Великобритания заплатите и на едните, и на другите са паднали инфлационно между 2010 г. и 2020 г. Спадът е 1,2% при специалистите и 0,8% при общопрактикуващите лекари. В периода 2010 г. - 2020 г. в някои страни заплатите на специалистите са се увеличили по-бързо, отколкото тези на личните лекари, което според OECD обяснява голямата разлика във възнагражденията им.
Все пак на някои места, например Австрия, Белгия и Нидерландия, разликата се е стопила, макар и незначително, и заплатата на GP е нараснала повече от тази на лекар специалист.
Съотношение лекарска заплата – средна заплата за страната
Отношението на заплатата на лекаря към средната за всяка страна е важен показател. Средната заплата се базира на общия размер изплатени заплати и средния брой работници в страната.
Възнаграждението на лекарите – специалисти и GP – е значително по-високо от средната заплата във всички страни, обхванати от проучването на OECD. В повечето случаи общопрактикуващите лекари получават 2 до 4 пъти по-големи заплати от средната за 2020 г., а специалистите - 2 до 3,5 пъти.
В Германия, Великобритания, Нидерландия и Испания лекарите специалисти получават поне 3 пъти по-високи заплати от средната за страната, в която живеят. В Полша съотношението е най-ниско – 1,4 пъти по-висока от средната заплата.
Doctors' wages: Which countries in Europe pay medics the highest and lowest salaries?: https://www.euronews.com/next/2023/08/11/doctors-salaries-which-countries-pay-the-most-and-least-in-europe
-
Дълг от над половин милион и липса на специалисти са в основата на проблема на Националната кардиологична болница
-
Кардиологията в ловешката болница преустанови дейност поради липса на специалисти
-
Австралия обмисля мярка за проверка компетентността на възрастните лекари
-
На какво се дължи недостигът на акушер-гинеколози в САЩ
Коментари към Лекарите в кои страни получават най-високи и най-ниски заплати