Малайзия одобри лекарството срещу хепатит С „Равидасвир“
Малайзия одобри употребата на ново лекарство срещу хепатит С. „Равидасвир“(Ravidasvir) дава надежда особено на развиващите се страни в тяхната дълга битка със заболяването.
В страната определят решението като исторически пробив в дългогодишните усилия на Малайзия да се пребори с хепатит С. Заболяването отнема годишно близо 300 000 човешки живота в света.
Регистрирането на „Равидасвир“ е крайъгълен камък и възможност да се постигне целта на СЗО хепатит С да бъде премахнат до 2030 г.
Медикаментът
„Равидасвир“ представлява NS5A инхибитор, разработен от американската фармацевтична компания Presidio Pharmaceutical. Медикаментът е лицензиран за клинично изпитване и продажба от египетския производител на лекарства Pharco Pharmaceutical и нестопанската организация за научноизследователска дейност „DND i”.
По време на клиничното изпитване във фаза III в Египет комбинацията равидасвир и софосбувир показва 100% излекувани пациенти с генотип 4.
Главният изпълнителен директор на Pharco Pharmaceutical заявява, че новото лечение ще се превърне в мощен инструмент, който ще доведе до реалност възможността да говорим за свят без хепатит С.
Междувременно „DND i” и нейни партньори осъществяват отворено клинично изпитване за оценка на ефикасността и безопасността на комбинацията равидасвир – софосбувир в Малайзия и Тайланд. Резултатите от него са публикувани през април 2021 г. в The Lancet Gastroenterologi&Hepatology.
97% са излекуваните при това три месеца след края на лечението. Лечението се понася добре от хора на различна възраст с хронична инфекция от хепатит С. От него се повлияват добре включително и заразените с генотип 3 на вируса, който е особено труден за лечение.
Ползата за болните от хепатит С от новото лечение с равидасвир
Освен висока ефективност, каквато показва по време на клиничните изпитвания, медикаментът има и друго съществено предимство. Става дума за цената, на която се предлага. Новата комбинация ще се продава между 300 и 500 щатски долара за едногодишно лечение.
По данни на СЗО едва 13% от хората с хепатит С в света са имали достъп до лечение, а едва всеки пети с диагнозата е наясно, че е заразен. За много от развиващите се страни достъпът за лечение е изключително ограничен.
Сътрудничеството Юг-Юг
„Равидасвир“ е първото лекарство за хепатит С, разработено в резултат на сътрудничеството Юг-Юг и на финансирането и клиничната подкрепа на нестопански организации.
Партньорството между фармацевтични компании, неправителствени организации, които работят в тази област, и правителства е създадено, за да се справи с липсата на достъп до антивирусни и лекарства от ново поколение срещу хепатит С, които са в състояние да излекуват болните за времето от три до шест месеца. Това се смята за едно от най-трудните предизвикателства пред общественото здраве през последните десет години особено като се има предвид, че хепатит С може да доведе до хронично чернодробно заболяване, цироза и рак. Близо 58 000 000 души са засегнати от хепатит С в света.
До настоящия момент, в който лечението с равидасвир е одобрено, се стига след подписването през 2016 г. на споразумение между „DND i”, американската биофармацевтична компания, създател на лекарството, Presidio Pharmaceutical и лицензираният й партньор, египетският производител на генерични лекарства Pharco Pharmaceutical. Спогодбата дава възможност за провеждане на тестове за ново комбинирано лечение с равидасвир и софосбувир.
От своя страна „DND i” започва втора и трета фаза на проучване в Малайзия и Тайланд за оценка на безопасността, ефикасността и поносимостта. Проучването е съфинансирано от здравните министерства на двете страни и от инициативата STORM-C на Лекари без граница, насочена към увеличаването на достъпа за лечение на хепатит С за хората от страните с ниски и средни доходи.
Както подчертава заместник-директора на Лекари без граница Пиер Мендихарат, „разширяването на достъпа до лечение е медицински хуманитарен императив, особено когато стотици хиляди умират всяка година от последиците от хепатит С.“ Според Пиер Мендихарат, за да бъде елиминирано заболяването и особено като се знае, че то засяга уязвими и често маргинализирани популации, както и хора, употребяващи наркотици и заразени с ХИВ, са нужни лесни, прости и достъпни лечения.
Примерът на Малайзия показва какво може да се направи, когато има политическа воля, партньори и точни инструменти. Този е начинът тестването и лечението на хепатит С да достигне до всички нуждаещи се. Плановете за регистрация на новата комбинация равидасвир и софосбувир напредват и в други държави не само в Азия, но и в Латинска Америка.
НОВИНАТА е свързана към
- Рискове при убождане с игла от спринцовка
- Безинтерфероново лечение при хроничен хепатит С
- Лекарства срещу хепатит С биха могли да предизвикат латентен хепатит В
- Безинтерфероновите лекарства, които напълно промениха терапията на хепатит С
- Учени разработиха бърз тест за диагностика на вирусен хепатит тип С
- Хепатитен C вирус
- Хепатитен G вирус
- Откритието на Рибавирина слага началото на успешната терапия на хепатит С
- Пациент с хепатит С: Държавата ни отхвърля, а от това лечение зависи животът ни
- Свят без хепатит С: мисията възможна
Коментари към Малайзия одобри лекарството срещу хепатит С „Равидасвир“