МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
60 000 000 лв. са предназначени за медиците, които се борят с епидемията COVID-19. Парите са от Оперативната програма „РЧР“. Управляващият орган на програмата има ангажимента да договори средствата в бюджета на Приоритетна ос 1. Тя е посветена на по-добрия достъп до заетост и качество на работните места. Екипът на УО на европрограмата трябва да сключи анекс към договора със здравното министерство.
Допълнителните средства са свързани с очакването, че през есента ще се повиши заболеваемостта и епидемиологичната обстановка ще се влоши. Ще бъде нужна пълна мобилизация на работещите в здравната система. Екипите ще бъдат натоварени максимално, а работата в условия на стрес, започнала в началото на епидемията, ще продължи. Приемайки решението, от Министерския съвет отбелязват, че допълнителната финансова помощ е от национално значение, защото опазването здравето на медиците е ключ към недопускане да се зарази населението като цяло.
С решението си днес кабинетът прие и промяна в Наредбата за медицинската експертиза. Това стана с постановление за допълнението й. На практика бяха предложени за ново одобрение старите правила, които ВАС определи като ощетяващи правата на хората с увреждания и върна за промяна. Те обаче не бяха променени, а върнати с аргумента, че така работата на ТЕЛК ще бъде пълноценна и се осигуряват обективност и равнопоставеност. Подчертава се още, че е гарантирана справедливостта, защото се прави разлика между леки и тежки случаи. Няма да бъде допуснато ощетяване при последващата социална експертиза и полагащите се според нея придобивки, е посочено още в решението.
Министрите одобриха и проектозакона, с който се допълва Законът за бюджета за 2020-а на НЗОК. Актуализацията позволява законово болниците да получат неизплатени към тях до момента средства за надлимитна дейност за 2015 г. и 2016 г. Става дума за 75 000 000 лв. Решението е взето, тъй като стана ясно, че здравните заведения не могат да усвоят предвидения им за 2020-а бюджет от над 2 милиарда лева. В основата е епидемията от COVID-19. Заради нея и извънредното положение, но и заради страха на хората, броят на хоспитализираните е много по-малък.
Това даде възможност клиничните пътеки да бъдат увеличени с 10 %, а ако останат пари, те ще отидат точно за надлимитната дейност. За това, че НЗОК не я заплаща, болниците у нас завеждат дела, които печелят. За да станат факт законовите основания средствата да отидат в здравните заведения, актуализацията, гласувана днес в МС, трябва да бъде одобрена и приета и от Народното събрание.
С друго постановление на правителството бяха одобрени допълнително 1 874 000 лв. Те са предназначени за увеличението на заплатите на работещите в НЗОК, които работят за овладяване на епидемията и последствията от COVID-19.
Подобно е и решението за допълнителни 5 503 000 лв. в бюджета на Националния осигурителен институт. С парите ще бъдат увеличени с 30 % основните месечни заплати на служителите на Института, които са ангажирани с дейности, свързани с овладяване на коронавирусната инфекция.
Постановлението е и част от новите социално-икономически мерки, с които правителството отговаря на кризата COVID-19.
gov.bg
- Програмата „Майчино и детско здраве 2021 – 2030 г.“ – започваме с неяснота и предположения
- Извънредната епидемична обстановка приключва на 31 март 2022 г.
- Правителството удължи извънредната епидемична обстановка, наложена заради COVID-19, до 31 март 2022 г.
- Правителството одобри разделянето на основен и допълнителен пакет здравни услуги
НОВИНАТА е свързана към
- Носите ли предпазна маска?
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Какво би могло да се направи при липсата на специфично лечение и ваксина за Covid-19
- 8 огромни правителствени конспирации, които наистина са се случили (1 част)
- Южна Корея - страната отличник в борбата с COVID-19
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Как да почистим и дезинфекцираме дома, за да се предпазим от коронавирус
- Министър Костадин Ангелов: Няма нужда мерките срещу COVID-19 да бъдат затягани
- Програмата „Майчино и детско здраве 2021 – 2030 г.“ – започваме с неяснота и предположения
- Извънредната епидемична обстановка приключва на 31 март 2022 г.
Коментари към МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19