На 7 ноември 2019-а КАБ организира дискусията „Каква национална детска болница (не)искаме"
Каква трябва да е бъдещата Национална педиатрична болница? Отговор на този въпрос търсиха повече от два часа архитекти, инженери и педиатри. Дискусията организира Камарата на архитектите в България (КАБ). Събитието така и не беше уважено от представители на здравното министерство.
За пореден път както архитектите, така и инженерите представиха позицията си ясно. Архитект Петкана Бакалова, която е заместник-председател на КАБ отново припомни защо обжалват обществената поръчка пред Върховния административен съд, който е насрочил делото за 11 ноември 2019 г.
Процедурата е порочна, обследването е съмнително, а заданието – непълно и неадекватно. Не може да се прави каквото и да е, ако няма предпроектно проучване. Или както каза главният секретар на Камарата на инженерите Антони Чипев: „Ако се реализира тази идея, ще получим нещо скъпо, но некачествено“.
Архитект Бакалова за пореден път заяви, че съгласно устройствения план строежът е незаконен, невъзможно е да бъде изпълнен по Еврокод, още по-драматичното е, че няма никаква яснота каква точно болница ще бъде изградена, а парите, за които се тръби, че са осигурени, са само за строителните дейности, но не и за вътрешно обзавеждане и апаратура.
Инженери и архитекти допълниха картината, изразявайки професионалното си мнение. А то е, че процедурата трябва да бъде прекратена и да се направи отново, но както трябва.
От своя страна педиатрите емоционално и разпалено задаваха един въпрос – кога ще има Национална педиатрична болница. И в това има резон, защото от четири десетилетия чакат това да се случи. Както подчерта проф. Иван Литвиненко: „Ние може много да си мечтаем, но въпросът е какво е реалното решение?“
Проф. Владимир Пилософ, който е председател на Българската педиатрична асоциация, насочи вниманието към факта, че новата детска болница ще наложи преустройство на цялата мрежа от болници в София. И това трябва да се премисли. Повечето от медиците не бяха наясно каква точно ще бъде структурата, каква ще е връзката между различните звена, какво ще е разпределението.
„Останахме сираци. Вие говорите много професионално, всички разбираме, че има проблем, но аз отново ще кажа, че останахме сираци, защото няма решение“, констатира емоционално проф. Константинов.
Д-р Адил Кадъм попита за колко време може да бъде построена болницата, ако има нова процедура. И понеже въпросът „Кога ще имаме болница?“ беше зададен многократно, архитект Бакалова каза: „Ако бях премиер, щях веднага да ви дам отговор“. Но тъй като е архитект, тя пое ангажимента след две седмици да представят проект, от който да става ясно при спазване на процедурите и законите, колко време ще отнеме и какви средства ще бъдат нужни за построяването на мечтаната от всички детска болница.
Дискусията обедини всички около тезата, че Национална детска болница трябва да има, но и че тя трябва да бъде изградена така, че да отговаря на съвременните европейски и световни стандарти за място, където се лекуват деца. Да е съобразена с новите технологии и тенденции, да е сграда, която дава надежда. Възможно ли е това или е само мечта?
От КАБ бяха подготвили две кратки клипчета и показаха как изглеждат две подобни болници – в Ливърпул (на снимката) и в Мелбърн. Архитект Бакалова обясни, че преди да построят клиниката в Ливърпул са попитали деца и младежи какво очакват от новата болница. И те разказали, а архитектите използвали рисунката на 15-годишната Елинор Брогън за финалния проект.
Може. Не само в чужбина, но и у нас, защото участниците в разговора демонстрираха не само висока класа и професионализъм, но и страст, защитавайки идеите си и желанието да създадат нещо не само функционално, удобно и смислено, но и работещо за децата. И на фона на това буди недоумение защо от МЗ продължават да не чуват гласа на професионалистите. Защо?
На 11 ноември 2019-а участниците в дискусията ще се съберат пред здравното министерство, за да поставят за пореден път своите въпроси. На 11 ноември ВАС ще гледа делото срещу обществената поръчка.
Тогава ще има отговори, но отговор на въпроса ще има ли България своя модерна и многофункционална Национална педиатрична болница дава и изреченото от архитект Петкана Бакалова: „Няма граници, има само хоризонти!“
КАБ
НОВИНАТА е свързана към
- Мариана Петрова: Решението на управляващите по казуса Национална детска болница е несправедливо и цинично!
- Националната детска болница - грозното лице на властта и отчаянието
- МС определи изграждането на национална детска болница като обект с национално значение
- Лекари и организации отново настояват за национална детска болница
- До 15 октомври могат да бъдат подавани офертите за строежа на националната педиатрична болница
- „Подкрепи педиатрията“: Деца, простете ни, че нямаме сили да се преборим с апатията на обществото!
- Откриха обществената поръчка за строителството на националната детска болница
- Националната детска болница: мираж или реална национална кауза
- Стартира инициативата за Нова многопрофилна университетска детска болница – Детски здравен парк
- Истинска детска болница, а не гробница, призоваха на протеста на 17 май 2020-а повече от хиляда българи!
Коментари към На 7 ноември 2019-а КАБ организира дискусията „Каква национална детска болница (не)искаме"