Необходими са фундаментални промени по отношение на здравето на работното място
Необходими са фундаментални промени в начина, по който работим в контекста на новата вълна на глобализацията, изключително бързото развитие на технологиите, но и по отношение на демографските проблеми и климатичните промени. Този е водещият акцент в доклада на Глобалната комисия на МОТ, който излезе в Женева със заглавие „Работа за по-светло бъдеще“.
Основната цел на текста е да покаже как е възможно да бъде постигнато по-добро бъдеще на труда в ситуацията на изключителни предизвикателства пред него и на безпрецедентни промени.
В основата на промените стои идеята здравето да бъде поставено много по-високо в дневния ред в света на труда.
Всеки има право на здраве, което СЗО определя като състояние на пълно физическо и психическо благосъстояние, а не единствено на отсъствието на болести и недъг.
Работещите хора имат право на здравеопазване, което е максимално близко до мястото, където се трудят и живеят.
Проучване на СЗО от 2018 г. показва, че поне 1 200 000 смъртни случая могат да бъдат предотвратени ако работните места са по-здравословни и по-безопасни.
„Много повече смъртни случаи и увреждания могат да бъдат предотвратени ако бъдат преодолени сериозните заплахи за здравето на работното място, като например, стрес, продължително работно време, заседнала работа, замърсяване на въздуха“ казва д-р Мария Нейра, директор на общественото здраве в СЗО и допълва, че работното място е ключова среда за много от инициативите на световната организация, насочени към климатичните промени, околната среда, психичното здраве, ХИВ, туберкулоза и други болести.
От своя страна д-р Девора Кестъл, която отговаря за психичното здраве и злоупотребата с вещества в СОЗ заявява: „Споделяме интереса на Глобалната комисия към възможните ефекти, които имат новите технологии и работата в цифровата икономика върху психичното здраве. Затова сме готови да си сътрудничим с Международната организация на труда за разработването на препоръки, които да подобрят психичното здраве на работното място.“
Здравната организация определя като изключително важни и приветства усилията на комисията да създаде универсална гаранция за труда. Тя включва адекватна работна заплата, ограничения на работното време и безопасни и здравословни работни места. Справедливата заетост и достойните условия на труд са изключително важен фактор за здравето.
СЗО работи целенасочено и активно със страните, за да се разшири универсалното здравно осигуряване на повече от един милиард хора.
През 2018-а здравната организация и МОТ създадоха световна коалиция за безопасност и здраве при работа. В инициативата се включиха международни и национални агенции, които работят за създаването на общи решения, свързани със здравето и безопасността на работното място. Двете организации работят и за прилагането на петгодишния глобален план „Работа за здраве“, който ще създаде нови и достойни възможности в сферата на здравеопазването.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: who.int
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ТВОИТЕ СИМВОЛИ НА ЩАСТИЕТО - 111 МАГИЧЕСКИ ПРЕДПАЗВАЩИ ЩИТА - МОНИКА ХАКЕЛ
ЛЕЧИТЕЛЯТ МЕДИУМ - НАЙ-ПОЛЕЗНИТЕ ХРАНИ - АНТЪНИ УИЛЯМ - ХЕРМЕС
НАУКАТА ДА БЪДЕШ ЗДРАВ - УОЛЪС Д. УОТЛЪС - ШАМБАЛА
КОНЦИ ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ФЛУОРИД 35 м
ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРИ МОЗЪЧНИ ИНСУЛТИ - ПРАКТИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО
МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- И билките имат странични ефекти
- Методи за лечение на анорексия
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- Диета с ниско съдържание на мазнини
- ДКЦ 21 - София ЕООД, гр. София
- Топ 5 на причините да ядете ябълка всеки ден
- Седем златни правила, за да предпазите бъбреците си
- Крият ли рискове за здравето печените чушки
- Ползите от използването на фитнес топки вместо столове
- Дихателни упражнения
Коментари към Необходими са фундаментални промени по отношение на здравето на работното място