Нови два случая на маймунска шарка бяха потвърдени в Англия

Още двама души са диагностицирани с маймунска шарка в Англия, съобщиха от Агенцията по здравна сигурност във Великобритания. Те са от едно домакинство, но не са свързани по никакъв начин с предишния случай, регистриран на 7 май 2022 г., заявиха експертите. Единият от пациентите е лекуван в болница „St Mary's“ в Лондон, а другият е изолиран.
Вариолата при маймуните е рядка вирусна инфекция, която обикновено преминава без усложнения при хората, като лечението отнема няколко седмици.
На 7 май Здравната агенция на Великобритания разкри, че гражданин, пътувал наскоро до Нигерия, е заразен с вируса. Смята се, че се е разболял там, преди да отпътува обратно до родната си страна. Пациентът е бил настанен в „Guy's and St Thomas“ в Лондон, твърдят още от Агенцията. Д-р Колин Браун, директор направление „Клинични и зачестяващи инфекции“, пояснява, че двата случая на маймунска шарка нямат връзка с първия случай от 7 май.
„Продължаваме да търсим източника, но е важно да уточним, че този тип инфекция не се предава лесно между хората и изисква близък контакт с човек, който е заразен и вече проявява симптоми. Като цяло рискът за населението е много малък“, уверява той.
От Агенцията вече проследяват контактните лица – приятели, семейство и други, както и здравните специалисти, които болните са посещавали.
Макар да се лекува и в повечето случаи да отминава в рамките на няколко седмици, има хора, при които маймунската шарка протича тежко.
Колко често се среща маймунската шарка?
Вариолата при маймуните се причинява от вирус, родственик на вируса, причиняващ обикновената едра шарка, но рядко има усложнения и се разпространява трудно.
Най-често се среща в отдалечените части на страните от Централна и Западна Африка, около тропичните гори, откъдето идват и наименованията на двата основни щама – централноафрикански и западноафрикански.
Двама от инфектираните пациенти са посещавали Нигерия, което предполага, че са се заразили със западноафриканския. Той протича леко, но състоянието на болния продължава да се следи. Третият случай е на здравен работник, който вероятно се е заразил от тях.
Симптоми на маймунска шарка
Първите признаци са повишена температура, главоболие, подуванe на лимфните възли, болки в гърба и мускулите, отпуснатост. Високата температура може да предизвика обрив, който започва от лицето и се разпространява по други части на тялото, най-често дланите и ходилата. Обривът е съпроводен със силен сърбеж и се променя непрекъснато. Накрая по кожата се образуват струпеи, които впоследствие падат. За съжаление, не е изключено да останат и белези. Инфекцията обикновено отшумява сама в рамките на 14-21 дни.
Как се пренася вирусът на маймунската шарка?
Заразяването става чрез близък контакт с вече инфектиран човек. Патогенът може да навлезе в тялото през рани по кожата, дихателните пътища, очите, носа или устата.
Възможно е да се предаде и от болни животни – маймуни, плъхове и катерици, както и при използване на спално бельо или дрехи, носени от заразения.
Опасна ли е инфекцията?
В повечето случаи симптомите са леки, а състоянието наподобява това при заразяване с варицела. Понякога обаче маймунската шарка протича тежко и може да причини смърт.
Monkeypox: Two more confirmed cases of viral infection: https://www.bbc.com/news/uk-england-london-61449214
-
Епидемията от маймунска шарка в Конго може да се разпространи и в други страни
-
Лекарството Tecovirimat може да се използва в борбата с вируса на маймунската шарка
-
Тежка форма на маймунска шарка засяга хората в напреднал стадий на HIV инфекция
-
Във Великобритания регистрираха случай на маймунска шарка
НОВИНАТА е свързана към
- Маймунска шарка
- Лекарството Tecovirimat може да се използва в борбата с вируса на маймунската шарка
- Извънредно положение заради маймунската шарка в Африка
- Във Великобритания регистрираха случай на маймунска шарка
- Маймунската шарка се контролира и не е нов COVID-19
- Седем африкански страни призовават за справедлив достъп до ваксини срещу маймунската шарка
- България е поредната страна, в която са регистрирани случаи на маймунска шарка
- Разказ от първо лице: Какво е да се заразиш с маймунска шарка
- Вирусът на маймунската шарка мутира повече от очакванато – близо 50 варианта са установени през 2022 г.
- Маймунска шарка: Какво трябва да знаят хомосексуалните и бисексуалните мъже
Коментари към Нови два случая на маймунска шарка бяха потвърдени в Англия