България е поредната страна, в която са регистрирани случаи на маймунска шарка
Министерството на здравеопазването съобщи за установени два случая на маймунска шарка у нас. Пробите на двама мъже са потвърдени от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Случаите на маймунска шарка у нас
Първите случаи на маймунска шарка у нас са вече факт. Потвърждението идва от НЦЗПБ, където извършват специфични real time PCR анализи на пробите.
Първият от мъжете постъпва във ВМА със съмнение за варицела. След анализа на пробите, става ясно, че мъжът е заразен с маймунска шарка. Вторият случай е мъж, посетил Центъра за сексуално здраве „Checkpoint” в столицата. Специалистите от центъра забелязали, че по лицето на 44-годишния мъж има петна като при шарка. Насочват го да отиде в болница. В Специализираната болница по инфекциозни и паразитни болести „Проф. Ив. Киров“ изпращат веднага пробата и така по-късно става ясно, че мъжът се е заразил с маймунска шарка.
От здравното ведомство съобщават, че мъжете се чувстват добре.
И двамата са били в чужбина две седмици преди да се заразят. Първият е посетил Испания, а вторият Великобритания.
Здравните власти извършват епидемиологично проучване на контактните.
Проф. Радостина Александрова за заболяването и начините за предпазване
Вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова подчертава, че няма как да е изненадваща информацията за първите два случая на маймунска шарка у нас. Така е, защото България не е изолиран остров нито от Европа, нито от света.
Според Световната здравна организация (СЗО) към 15 юни 2022-а в света има над 2000 случая, седмица по-късно те надхвърлят 3000 в повече от 40 страни. Над 80% от тях са в Европа.
„Да, случаите на маймунска шарка не са изненада, но няма как да не светне червената лампичка в съзнанието на специалистите при това необичайно разпространение на вируса в над 40 страни извън ендемичните райони, където традиционно сме свикнали, че съществува“, обяснява проф. Александрова и насочва вниманието към факта, че вирусът на маймунската шарка се разпространява много по-трудно сред хората за разлика от вируса на SARS-CoV-2.
>>>Седем африкански страни призовават за справедлив достъп до ваксини срещу маймунската шарка
Важен е и въпросът как да се предпазим. „Като спазваме отлична хигиена на ръцете и на кашлицата, тоест винаги закриваме устата си, и като се ограничи броя на сексуалните партньори“, категорична е специалистката по вирусология. По данни на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията рискът за населението е много малък, но при хората с множество партньори е твърде висок.
„Тук е важно да уточня, че няма група, към която вирусът да изпитва особени предпочитания или такава, която е недосегаема. Всеки може да се зарази независимо от пола и сексуалната си ориентация. Много малко от инфектираните в момента са мъже, които правят секс с мъже, затова не бива да нарочваме определени групи“.
Проф. Радостина Александрова разяснява още, че човек може да се зарази при продължителен контакт. Заразата идва от респираторните капчици при контакт лице в лице, от лезиите, но и от замърсените дрехи, спално бельо, чаши, чинии и прибори. Затова е важно, когато член на семейството е с маймунска шарка, останалите да се предпазят. Инфектираните най-често се лекуват в домашни условия, тъй като заболяването протича леко и няма нужда от хоспитализация.
Другата важна тема е свързана с домашните любимци. „До момента няма данни, че човек може да зарази животно, но на теория рискът съществува. В крайна сметка говорим за зооноза, която засяга именно животните – катерици, плъхове, маймуни, откъдето идва и името. Затова хората с маймунска шарка трябва да бъдат изолирани не само от близките си, но и от домашните любимци. Същото се отнася и до посещения в зоопаркове и резервати.“
За ваксината срещу едрата шарка
Ваксината срещу едра шарка защитава 85% и от маймунската. Проблемът е, че тя не се прилага от края на 70-те години на 20 век. В същото време учените търсят начин за защита чрез създаването на нови ваксини и използването на добре познати медикаменти, предназначени за лечение на други заболявания.
>>>Лекарството Tecovirimat може да се използва в борбата с вируса на маймунската шарка
„Огромната част от случаите сега при хора под 50 години. Става дума за поколенията, които не са ваксинирани срещу едра шарка. От друга страна немалка част от населението има сериозна защита. Сега ваксината може да се използва за защита на хората, които са били в контакт със заразен. Ако тя си приложи до четвъртия ден, може да предотврати развитието на инфекцията“, обяснява проф. Александрова и е категорична, че хората не бива нито да се притесняват, нито да се паникьосват. Както тя често обича да казва толкова много са вирусите около нас, а този не е нито първият, нито ще е последният.
„Голямата цел сега е да не допуснем този патоген да се разпространи между хората. Трябва да проявим здрав разум. Да, лято е, страстите са горещи, но разумът е важен. И пак ще повторя, няма нужда нито от паника, нито от нарочването на определена група. Има нужда от спазването на хигиена и внимание. Мисля, че са необходими много малки стъпки, за да постигнем голям успех“, убедена е специалистката по вируси.
НОВИНАТА е свързана към
- Епидемията от маймунска шарка в Африка все още е извън контрол
- Маймунска шарка
- Разказ от първо лице: Какво е да се заразиш с маймунска шарка
- СЗО одобри първия бърз тест за маймунска шарка
- Вирусът MPOX, който "наруши правилата" и не спира да напомня за себе си
- Маймунската шарка се контролира и не е нов COVID-19
- Извънредно положение заради маймунската шарка в Африка
- Ако вирусът на маймунската шарка мутира, може да се появи аналог на изчезналата вариола
- B04 Инфекции, предизвикани от вируса на маймунската вариола
- Лекарството Tecovirimat може да се използва в борбата с вируса на маймунската шарка
Коментари към България е поредната страна, в която са регистрирани случаи на маймунска шарка