Онколог: „Ракът вече не е запазена територия за възрастните хора“
В статия, публикувана в CNN, онкологът д-р Джалал Байг споделя, че неотдавнашното публично разкритие на диагнозата на Катрин, принцесата на Уелс, която е на 42 години, го е натъжило, но по никакъв начин не го е шокирало. Причината за това се корени във факта, че през последните години се отчита ръст на броя на хората под 50-годишна възраст, диагностицирани с рак – глобална тенденция, която развенчава мита, че онкологичните заболявания засягат предимно по-възрастната част от населението.
„Само през изминалата седмица видях 37-годишна жена с рак на гърдата, който вече беше метастазирал в лимфните възли, костите, белия и черния дроб. В съседната стая имаше 45-годишен мъж с рак на дебелото черво, който се беше разпространил и обзел напълно черния му дроб. И двамата пациенти бяха с рак в четвърти стадий, който потенциално може да бъде контролиран за определен период от време, но вече е нелечим.“, споделя д-р Байг.
Глобалната честота на раковите заболявания с ранно начало бележи значително увеличение (със 79,1%) от 1990 г. до 2019 г., като броят на смъртните случаи вследствие на тях също отчита ръст – 27,7% за същия период от време, сочи проучване от 2023 г.. Данни, публикувани миналата година в списанието на Американската медицинска асоциация, пък показват, че ракът на гърдата е заболяването с най-много случаи сред по-младите хора в Съединените щати, а най-бързо нарастване е отчетено при раковите заболявания, засягащи стомашно-чревния тракт.
На какво може да се дължи тревожната тенденция?
Тъй като случаите на рак с ранно начало се увеличават в глобален мащаб, все по-необходимо е да се установят причините за тревожната тенденция, както и кои хора са изложени на повишен риск, категоричен е д-р Байг.
Според онколога поне част от отговора може да бъде намерена в промените в храненето и начина на живот, настъпили в средата на миналия век.„Важно е да се отбележи, че през последните няколко десетилетия при основните генетични рискове на населението не се наблюдават промени, което подкрепя тезата, че околната среда и начинът на живот имат по-голяма роля в развитието на ракови заболявания сред по-младите хора, коментира д-р Байг. „Рисковите фактори могат да включват ултрапреработени храни, сладки напитки, червено месо, тютюнопушене, алкохол, промени в съня, затлъстяване и липса на физическа активност. Поотделно и особено заедно, тези фактори могат да променят вътрешните процеси в човешкото тяло, нарушавайки метаболизма и предизвиквайки възпаление.“
През последните години учените се опитват да отговорят на въпроса дали промените в чревния микробиом повишават уязвимостта на човешкия организъм към ракови заболявания. Доказано е, че тази общност от микроорганизми има решаващ принос за здравето. Лошата диета, прекомерната употреба на антибиотици и някои лекарства могат да причинят сътресение в микробиома, което може впоследствие да играе важна роля в развитие на рака.
„Тъй като ракът е заболяване, което се развива в продължение на десетилетия, означава, че човек, диагностициран в по-млада възраст, може да е бил изложен на рискови фактори като бебе или още в утробата. Изследователите дори установяват, че по-високият риск от онкологично заболяване с ранно начало може да е свързан с раждането със секцио и синтетичната форма на прогестерон, използвана за предотвратяване на преждевременно раждане.“, споделя онкологът.
Въпреки това има много млади хора, диагностицирани с рак, които се хранят разумно и спортуват редовно, което означава, че причинно-следствената връзка за техните заболявания все още остава извън обхвата на науката, категоричен е д-р Байг.
Необходимост от ранно диагностициране
Тъй като късното поставяне на диагноза е преобладаващо, д-р Байг е на мнение, че лекарите в първичната медицинска помощ трябва да са наясно с тревожната тенденция и да не използват възрастта за омаловажаване на симптомите на пациента. От друга страна, младите хора не трябва да пренебрегват постоянните симптоми от всякакъв вид и да са наясно с фамилната си здравна история.
>>> Добрата профилактика може да намали риска от рак на ендометриума
„И тъй като раковите заболявания с ранно начало често се диагностицират в напреднал стадий, преди се е смятало, че те са биологично различни и по-агресивни. Често обаче те метастазират поради забавяне на диагнозата, а не заради особени качества.“, коментира онкологът.
Въпреки че резултатите постоянно се подобряват, няма как да бъде обявен напредък в борбата с рака, ако определени възрастови групи изостават тревожно. Публичното разкриване на диагнозата на принцесата на Уелс е напомняне за работата, която остава да бъде свършена, категоричен е д-р Байг.
Oncologist: Kate’s diagnosis is part of a troubling trend: https://edition.cnn.com/2024/03/27/opinions/young-cancer-kate-catherine-princess-diagnosis-baig/index.html?iid=cnn_buildContentRecirc_end_recirc
Продукти свързани с НОВИНАТА
ТЕРАПИЯТА ГЕРСОН. ДОКАЗАНАТА ХРАНИТЕЛНА ПРОГРАМА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА РАКА И ДРУГИ НЕЛЕЧИМИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ШАРЛОТ ГЕРСОН, МОРТЪН УОКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЪРСИ СЕ ИСТИНАТА ЗА РАКА - ПРОФ. ДАВИД ХАЯТ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Онколог: „Ракът вече не е запазена територия за възрастните хора“