От 12 ноември 2020-а със заповед на здравния министър се въвеждат допълнителни противоепидемични мерки
Със заповед на здравния министър от 12 ноември 2020-а се въвеждат допълнителни противоепидемични мерки за намаляване разпространението на COVID-19. Сред тях е решението учениците да преминават към дистанционно обучение при заболеваемост в областта от 120 на 100 000 души, хората над 65 години могат да пазаруват в хранителните магазини и аптеките от 8:00 до 10:00 часа, в болниците се спира плановият прием и операциите. Допълнителните мерки са валидни до 30 ноември 2020 г.
3945 са хората с положителни тестове на 12 ноември 2020 г., показва информационният портал. 10 830 са направените тестове.
Хоспитализирани са 4478 души, от които 276 са настанени в интензивни отделения.
915 са излекуваните през последното денонощие, а починали са 47 души.
COVID-19 в България
С поредната заповед на здравния министър от 12 до 30 ноември 2020-а се въвеждат допълнителни противоепидемични мерки.
- Учениците от пети до дванадесети клас ще се обучават онлайн единствено в случаите, когато в областта има заболеваемост за последните 14 дни над 119,9 на 100 000 души и отсъстват 15% от тях, тъй като имат симптоми на COVID-19 за периода 4 ноември – 11 ноември 2020 г.
- Преустановяват се груповите занятия в езиковите, образователните и центровете за подкрепа на личностното развитие.
- Учебният процес във всички университети се провежда онлайн. Изключение се допуска за практическите упражнения на студентите по „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Здравни грижи“.
- Конференции, семинари и конкурси се провеждат с участието на не повече от 30 души, които са задължително с маски и на разстояние от 1,5 метра.
- Театрите, кината и концертните зали работят при заетост на местата до 30% от общия им капацитет на закрито.
- Без публика се провеждат всички спортни мероприятия.
- Забранява се провеждането на екскурзии и групови посещения на туристически обекти в страната.
- Ресторантите, заведенията за бързо хранене, барове, кафенета и сладкарници ще работят от 6:00 часа сутринта до 23:30 часа. Затварят се дискотеките и нощните барове.
- Собствениците на търговски и административни обекти, предоставящи услуги, организират контрола върху броя на клиентите и не допускат повече от 1 човек на 3 квадратни метра.
- На пазарите, тържищата и базарите се създава организация за еднопосочно движение и задължителна дистанция от 1,5 метра на хората, носенето на маска е задължително.
- Работодателите допускат присъствена форма на работа, където е възможно, на не повече от 50% от персонала, а останалият преминава на дистанционна.
- Отново се организира зелен коридор за мъжете и жените над 65 години. Те могат да посещават магазините за хранителни стоки и аптеките във времето от 8:00 часа до 10:00 часа. В този период не се допускат хора под 65 години в обектите.
- Малолетните и непълнолетните могат да посещават търговски центрове, само ако са придружени от родител и друг възрастен.
- Спира плановият прием и операциите в болниците. Изключение правят дейностите по трансплантация, диагностика на онкологични и онкохематологични заболявания и тези по асистирана репродукция, ражданията, рехабилитацията и продължителното лечение и психиатрична помощ.
- Забраняват се посещенията и свижданията в болниците, както и в специализираните институции за социални услуги.
Заповедта задължава министърът на земеделието да възложи на БАБХ да извършват проверки за спазването на правилата в заведенията, а социалният да възложи на „Главна инспекция по труда“ проверки на работодателите.
3945 са потвърдените случаи на COVID-19 за последното денонощие, с които общият им брой става 87 311.
4478 души са настанени в болниците, от тях 276 са в интензивните отделения. Данните на информационния портал показват, че най-много са заразените на възраст от 40 до 49 години – 18 177, следва ги групата 50 – 59 години – 16 963 и тази на мъжете и жените от 30 до 39 години, чийто брой е 16 061.
Трайна е тенденцията да се увеличава броят на излекуваните, близо 1000 души на ден, заяви здравният министър на традиционния брифинг. От 9 ноември до 12 ноември са 2306 души.
3459 са медицинските служители заразени с COVID-19. 1802 са активните случаи. 1672 се лекуват в домовете си, 121 са настанени в болници като от тях 9 са в интензивните отделения.
Мерките показват, че се справяме успешно, заяви проф. Костадин Ангелов. Според 14-дневната заболеваемост страната ни е 16 по място по заболели и на 7 по смъртност.
От своя страна главният здравен инспектор заяви, че единствено Финландия е в оранжевата зона, всички останали държави от Европа са в червената. Подобна е ситуацията и в България. У нас вече няма област с под 120 заразени на 100 000 души, което означава, че всички са в червената зона. Средно за страната заболеваемостта е 518 на 100 000. Доц. Ангел Кунчев заяви още, че заболеваемостта продължава да върви остро нагоре. Доза надежда дават два показателя. Единият е за направените тестове, които са над 1000 на 100 000 души, а другият е седмичният брой на положителните тестове. В последната седмица той се задържа.
Натискът върху болниците в столицата е намалял в последните дни, коментира шефът на Университетската „Пирогов“ проф. Асен Балтов и това се дължи на процесите на реорганизация във всички лечебни заведения.
Доц. Атанас Мангъров, който оглави COVID отделението в Инфекциозна болница преди ден, беше категоричен, че в болница трябва да влизат единствено хора, които имат нужда от кислород. Според него мерките ще свършат своята работа, а най-важното е, че няма да се пристъпи към пълно затваряне на страната. Нужно е и общопрактикуващите лекари да се включат в битката с вируса, те трябва да преодолеят резервите си и да започнат да преглеждат и лекуват своите пациенти, каза още доц. Мангъров, който поиска още НЗОК да разхлаби правилата за изписване на пациентите, което ще позволи по-голяма гъвкавост и ефективност в лечебните заведения.
България е проявила интерес и е заявила закупуването на три от първите 6 ваксини, които ще получат одобрение. В момента са в ход преговорите в ЕС за тях. Всеки, който желае, ще има достъп до ваксината срещу COVID-19, заяви министър Костадин Ангелов.
COVID-19 по света
Над 52 200 000 са заразените в света. Данните на Университета „Джонс Хопкинс“ показват, че до момента са оздравели 34 029 137 души, а битката с COVID-19 са изгубили 1 285 986.
Ситуацията в Европа продължава да бъде сложна. Ръстът на заболеваемостта във Франция, Италия и Испания продължава е висок.
Очаква се тази вечер френският президент да обяви следващите действия на управляващите и дали мерките ще бъдат затегнати още, или ще бъдат разхлабени. Френските медии днес прогнозират, че едва ли може да има отпускане на фона на новите 35 879 положителни случая за последното денонощие.
Испания ще изисква представянето на отрицателен PCR от всеки, пристигащ от рискова страна. Правилото започва да се прилага от 23 ноември 2020-а. Рискови са държавите, в които случаите са повече от 150 на 100 000 души и степен на положителност над 4% или в онези, оцветени в червено. Както стана ясно днес, това са всички страни в Европа, с изключение на Финландия.
Междувременно, в своята реч за състоянието на Съюза, председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен съобщи, че са предприети първите стъпки към създаването на Европейски здравен съюз. Основният аргумент е, че за да бъде по-ефективна битката с COVID-19, но и с бъдещи извънредни здравни ситуации, е необходима засилена координация на действията в Евросъюза. Затова Комисията е готова с предложения как да бъде укрепена рамката на здравната сигурност и да се засили ролята на ключови агенции на ЕС, сред които са Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията и Европейската агенция по лекарствата.
Друго от предложенията е да бъде създаден план за готовност при пандемии и действия в случаи на здравни кризи, в който да има препоръки за плановете на всяка една от страните в Евросъюза и за ясни правила за одит. ЕК предлага още интегрирана система за наблюдение, използваща изкуствен интелект. Създаването на бъдещия Орган за реакция при извънредни здравни ситуации трябва да бъде одобрено до края на 2021 г.
Очаквайте подробности.
mh.government.bg, coronavirus.bg,pixabay.com, coronavirus.jhu.edu, lemonde.fr, francetvinfo.fr
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към От 12 ноември 2020-а със заповед на здравния министър се въвеждат допълнителни противоепидемични мерки