Повишен брой на хора с COVID-19 и на починали отчита информационната система на 25 август 2020-а
Данните от Националния информационен портал показват, че в сравнение с 24 август 2020-а на днешния 25 има повече регистрирани случаи на хора с COVID-19. След направени 3588 PCR теста са открити 99 положителни. За съжаление, броят на починалите е също твърде висок. 18 души не успяха да преборят коронавирусната инфекция. С тях общият брой на починалите у нас става 563.
Висок е и броят на представителите на медицинското съсловие с COVID-19. За последното денонощие те са 10. Общо 845 са здравните служители с коронавирус.
19 са новите случаи в София, според броя на заразените я следват Добрич и Ямбол с по 11, Пловдив с 9, Стара Загора с 8, Благоевград със 7 и Пазарджик с 6.
COVID-19 в България
И днес броят на заразените с COVID-19 в Добрич продължава да бъде висок. 11 са хората с положителна проба, а общият им брой до момента е 650. 331 мъже и жени са се справили със заболяването, а 30 са изгубили битката с него. 57 са медицинските служители с коронавирусна инфекция, което създава сериозни затруднения на МБАЛ- Добрич. До началото на следващата седмица се очаква всички болни от COVID-19 да бъдат изолирани в самостоятелен етаж на болницата, с което ще бъде ограничена до минимум възможността заразата да се разпространява. Както посочи преди дни прокуристът на МБАЛ – Добрич д-р Георги Желев, усилията са насочени както към предотвратяване разпространението на вируса SARS-CoV-2, така и към търсенето на лекари и медицински сестри, от които има огромна нужда, но и на начин да бъде възстановено закритото преди почти два месеца инфекциозно отделение.
След няколко дни, в които нямаше хора с положителни тестове за COVID-19 в Ямбол, данните от днешния 25 август 2020-а отчитат новозаразени. Общо 310 са заразените в областта, 237 са излекуваните, а 22 души починалите до момента. 100 мъже и жени са под карантина. Овладяно е огнището, открито преди четири дни в ямболска фирма, чиито служители бяха тествани масово, а помещенията дезинфекцирани. Детската градина в село Бояджик ще бъде затворена до края на месеца, за да не се допусне разпространение на вируса. Детското заведение спря да работи заради положителните проби на родители на няколко от децата. Пробите показаха, че нито децата, нито преподаватели и обслужващ персонал са заразени.
Още една PCR лаборатория започна работа. Тя е в пернишката МБАЛ „Рахила Ангелова“. Директорът на лечебното заведение д-р Анатоли Митов информира, че в момента лабораторията ще обслужва единствено болницата, но след решение на Управителния съвет ще бъде достъпна и за външни лица. Работата й ще ускори както времето за резултатите от тестовете, така и дейността на лекарските екипи. До момента забавянето идваше от факта, че тестовете се правеха в София и резултатите пристигаха в Перник след два-три дни. Сега това ще става в рамките на три часа.
Вече е факт и заповедта на здравния министър, от която става ясно кой и как от медиците на първа линия ще може да се възползва от обещаните 210 лв. за почивка. Решението е на МС и беше гласувано още през юли, но от здравното ведомство една сега отпускат парите, които могат да бъдат ползвани до края на месец ноември. Всеки ваучер е за седем нощувки. Предимство имат държавните почивни станции. Правото да се възползват от ваучера имат всички, които са работили пряко за лечението или предотвратяването на COVID-19. Става дума за хората в болниците, регионалните здравни инспекции и регионалните здравни каси, за спешните центрове и Центъра по заразни и паразитни болести. Ангажимента да определи кой има право на помощта е на директора на съответната институция. След като помощта е одобрена от РЗИ, тя трябва да бъде изплатена от работодателя в срок от 14 дни.
COVID-19 по света
23 700 000 са хората с COVID-19 в света, 15 300 000 са оздравелите, а смъртните случаи са 813 257.
Бразилия продължава да е втора в черната статистика след САЩ както по заразени, така и по починали. За последното денонощие битката с коронавируса са изгубили 565 бразилци. Общият брой на починалите е 115 309, показват данните на Университета „Джон Хопкинс“. В САЩ, където с COVID-19 са вече над 5 740 900 души, починалите са 177 279.
600 438 са заразените в Перу. В страната вече има полицейски час в събота и неделя и ограничение за събирането на хора на едно място. Властите се стремят да въвеждат мерки, които ще ограничат разпространението на вирусната инфекция, която освен че поразява много хора, застрашава сериозно здравната система на Перу.
Увеличават се и хората с COVID-19 на Бали. Това е причината индонезийският остров да вземе решение да не приема туристи до края на годината.
Сериозен ръст на заразени беше отбелязан и в Испания, където само за последните три дни хората с вируса на SARS-CoV-2 се увеличиха с над 20 000. В момента испанското правителство обмисля въвеждането на карантина и ограничаването за придвижване. Рестриктивните мерки са опит да не се допусне повторно избухване на заразата.
Подобна е ситуацията във Франция и Германия.
На фона на растящия брой заразени в света и връщането към драстичните мерки за предпазване дойде новината от Университета в Хонконг за повторна инфекция на мъж, прекарал COVID-19 през април. 33-годишният IT специалист се заразява за втори път при пътуване до Испания. Специалистите са категорични, че повторното заразяване прави битката с вируса още по-трудна и тежка. Микробиологът доц. Келвин Ту подчертава, че това може да затрудни контрола върху COVID-19 и допълва, че хората, прекарали коронавирусната инфекция не бива да смятат, че са придобили имунитет за цял живот, а при първите симптоми е нужно веднага да потърсят медицинска помощ. Учените продължават да търсят причината за повторната инфекция. Вече са констатирали, че нивото на антитела у мъжа е било много ниско, което е възможна причина за новото заразяване. До момента екипът е доказал със сигурност, че щамовете през април и август са различни.
Междувременно генералният директор на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус съобщи, че 172 страни са се ангажирали с глобалния механизъм за ваксини COVAX. Общо девет ваксини са част от тази инициатива, а други девет са в процес на оценяване и на разговори за осигуряване на финансиране. Целта на COVAX е да бъде осигурен равен достъп на страните в света до безопасни и ефективни ваксини след като бъдат лицензирани и одобрени. Д-р Гебрейесус заяви, че работят активно с производителите на ваксини, за да осигурят този равен достъп на всички при това на възможно най-ниски цени. До момента светът е инвестирал 12 трилиона долара, за да поддържа икономиката, а инвестирането в COVAX е най-бързият начин пандемията да бъде прекратена и да бъде гарантирано устойчиво икономическо възстановяване, убеден е генералният директор на СЗО. Инициативата гарантира, че ваксината ще стигне до страните с ниски, средни и високи доходи едновременно.
За пореден път д-р Гебрейесус уточни, че първи достъп до ваксината ще имат най-рисковите страни и най-уязвимите хора – здравни работници, възрастни над 65 години, хора със заболявания, които ги излагат на риск.
За да бъдат осигурени достатъчно дози, е нужно държавите да поемат ангажименти в подкрепа на COVAX. Благодарни сме за събраните средства, но трябват още, защото целта е да бъдат доставени най-малко два милиарда ваксини до края на 2021 г., заяви генералният директор.
СЗО подготви и разпространи и препоръки, свързани с носенето на предпазни маски от децата. Според тях малчуганите до 5 години не трябва да ги носят. Тези от 6 до 11 години могат да бъдат с маски, единствено ако се намират в огнище на COVID-19 или присъстват на голямо събиране. Носенето на маски е задължително за децата от 12 години нагоре.
coronavirus.bg, pixabay.com, dobrudjabg.com, rzi-yambol.org, mh.government.bg, news.rthk.hk, coronavirus.jhu.edu, who.int
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към Повишен брой на хора с COVID-19 и на починали отчита информационната система на 25 август 2020-а