Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Протести в различни градове срещу зеления сертификат и строгите мерки за овладяване на COVID-19

Протести в различни градове срещу зеления сертификат и строгите мерки за овладяване на COVID-19

от 20 окт 2021г.
Автор: Гергана Караилиева
Протести в различни градове срещу зеления сертификат и строгите мерки за овладяване на COVID-19 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Ден преди да влязат в сила по-строгите правила срещу COVID-19 и изискването за зелен сертификат, чрез който ще се посещават ресторанти, барове, спортни прояви, кина, театри и големи търговски центрове, десетки българи излязоха на протест.

Протестите

Протестират в София, Бургас, Велико Търново, Варна. Вероятно и на други места. Обявяват се срещу мерките и особено срещу зеления сертификат, даващ на притежателя си възможността да работи и да не ограничава социалния си живот.

Хората, които се събраха пред здравното министерство и пред регионалните здравни инспекции в страната на днешния 20 октомври 2021 г. се обявиха срещу „медицинския фашизъм“, определиха зеления сертификат като дискриминационен, заклеймиха взелите решенията като убийци. Поискаха оставката на министър Кацаров. Между другото това направиха и от политическите партии ГЕРБ, БСП и „Възраждане“, „Атака“.

От една страна случилото се у нас е същото, каквото стана във всички европейски страни, където въвеждането на здравен сертификат и условието за задължителна ваксинация на работещите в здравеопазването и други сфери от публичната дейност. От лятото насам хиляди протестираха в Италия, Испания, Франция, Португалия, Словения, Полша, Чехия, Гърция.

От друга има една съществена разлика и тя е, че в европейските страни не партии организираха протестите. Там излязоха гражданите, водени от собствените си възгледи и желание да защитят свободата си, която смятаха за похитена. „Искам си свободата“, пишеше на един от плакатите във френския град Кан.

Как политиката превзе медицината

На пръв поглед звучи странно, но е факт. От избухването на епидемията от COVID-19 политиката зае главната роля, която и до момента не е отстъпила.

Решенията, свързани със справянето със здравната криза, бяха предимно политически. И точно затова не само създадоха напрежение, недоверие и страх, но и отблъснаха, разединиха и объркаха българите.

Когато доминира мнение, различно от експертното, е много лесно хората да бъдат подведени и накарани да изпитат колебание. Още по-лесно в подобна среда започват да виреят безпроблемно всякакви конспиративни теории.

И така от първоначалното стъписване пред непознатия вирус на SARS-CoV-2, през хаоса, лошата комуникация, насаждането на страх и опитите да бъдат наложени непопулярни мерки, та до пълната изолация и тежките последствия от нея мина повече от година и половина, в която властта така и не успя да убеди българите в смисъла на действията, които предприема. В това, че прави всичко в името на здравето и живота им. Точно обратното постигна – всяко решение да се посреща на нож и с мисълта, че има нещо скрито, заради което се прави.

Протестите в столицата на 20 октомври 2021 г. са организирани от политическа партия „Възраждане“, от ПП „Атака“ ги подкрепиха. Те поискаха и оставката на служебния министър Стойчо Кацаров.

Същото направиха от ГЕРБ и БСП. Проблемът не е в това, че партии са начело, защото нали това е част от работата им, проблемът е, че в момента тече предизборна кампания. И вероятно това е начин да привлечеш колкото може повече хора.

Така в името на политическото оцеляване, трупането на дивиденти и увеличаване на електоралната подкрепа (израз, любим на политиците) политическите партии са в състояние да провалят всяко действие, насочено към ограничаване на заболеваемостта. За съжаление.

Особено жалки са действията на някога управлявалата ПП ГЕРБ, защото настоящите мерки не се различават особено от прилаганите от нея. И едва ли ако още бяха във властта членовете на ГЕРБ щяха да предложат нещо по-различно.

Разединената България

Тъжно е, че политиците полагат неистови усилия в името на собственото си, но не и на общото оцеляване.

Но у нас е така, уви. Затова вместо обединение, посветено на справянето с тежката здравна криза, задъхващата се система, изнемощелите медицински служители, болните и страдащи не само от COVID-19 българи, партиите се мъчат да се харесат в името на бъдещата власт, а обществото освен по-болно, уморено и уплашено става и все по-разединено и невярващо.

И точно затова половината от българите не искат да се ваксинират, стотици вярват, че ваксините срещу COVID-19 са конспирация, насочена срещу унищожаването им. Също толкова приемат противоепидемичните мерки като посегателство срещу свободата и правата си, гневни са. И им трябва миниатюрна искрица, за да избухнат.

Още по-жестоко е, че повечето от хората отдавна са изгубили вяра в управляващите, които сами си избират. Че са притеснени и изплашени не само за здравето си, но и за оцеляването си. Че не виждат светлина в тунела, особено след няколко неуспешни вота. Че всичко е толкова тъмно и сякаш без изход, та сякаш са изгубили чувството си за самосъхранение и дори не искат да водят битка в името на живота.

Още по темата:
  • Истинска детска болница, а не гробница, призоваха на протеста на 17 май 2020-а повече от хиляда българи! Истинска детска болница, а не гробница, призоваха на протеста на 17 май 2020-а повече от хиляда българи!
  • Протест на работещите в държавните психиатрии: обмислят колективна оставка Протест на работещите в държавните психиатрии: обмислят колективна оставка
  • Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
  • И лекарите специализанти протестират И лекарите специализанти протестират
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ОРЛОВ МОСТ - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
7.64€ / 14.94лв.

ОРЛОВ МОСТ - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС

Коментари към Протести в различни градове срещу зеления сертификат и строгите мерки за овладяване на COVID-19

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Протести в различни градове срещу зеления сертификат и строгите мерки за овладяване на COVID-19
    www.framar.bg 
    на 24 March 2026 в 18:04
    Коментирайте "Протести в различни градове срещу зеления сертификат и строгите мерки за овладяване на COVID-19"

НОВИНАТА е свързана към

  • Д-р Александра Вълчева: Обществото ни е в индуцирана кома, за да не усеща тежестта на политическия провал, геноцида и краха на държавата!
  • България, 2021 г.: Заключени в стая, пациентите с COVID-19 са принудени да се облекчават в бутилки в МОБАЛ – Велико Търново
  • Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?
  • Истинска детска болница, а не гробница, призоваха на протеста на 17 май 2020-а повече от хиляда българи!
  • Василена Димитрова: Дайте ни възможност да се развиваме в България!
  • Ростислав Курдов: Ако аптеките са лишени от финанси, пациентите пак ще са потърпевши
  • Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
  • И лекарите специализанти протестират
  • От 19 до 25 юли 2021 г. беше последната спокойна седмица от разпространение на COVID-19, смята проф. Кантарджиев
  • COVID-19 и поредната разделителна линия в света: имунизирани срещу неимунизирани
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Лекарствата за отслабване със семаглутид намаляват риска от психични нарушенияЛекарствата за отслабване със семаглутид намаляват риска от психични нарушения

Лекарствата за отслабване със семаглутид намаляват риска от психични нарушения

от 24 март 2026г.Прочети повече
Магнитна течност, инжектирана в сърцето, може да предотврати инсултМагнитна течност, инжектирана в сърцето, може да предотврати инсулт

Магнитна течност, инжектирана в сърцето, може да предотврати инсулт

от 24 март 2026г.Прочети повече
Дъбова папратДъбова папрат

Дъбова папрат

от 24 март 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 43 дни, 7 часа и 7 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 52 дни, 3 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Лечение в Турция - на какво мнение сте?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БЯЛ ТРЪН МАСЛО 750мл ЗДРАВНИЦА

ХУПАВИР К-Т саше * 20 + спрей 12мл

ДОКТОР'С БЕСТ ФИЗЕТИН С НОВУСЕТИН капсули * 30

ТАДАЛАФИЛ таблетки 20 мг * 2 ТЕВА

БИОХЕРБА ТУРТА + СЕЛЕН капсули * 100

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Лазурит за дезинтоксикация

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 март 2026г. в 14:05:13

Лазурит за дезинтоксикация

Коментар на: Станислава Иванова от 24 март 2026г. в 12:54:03

ЗЕФАЦЕТ таблетки 400 мг * 5

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 март 2026г. в 12:25:52

ДЕТРАЛЕКС таблетки 500 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 март 2026г. в 12:24:06

МИДОКАЛМ ФОРТЕ таблетки 150 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 24 март 2026г. в 12:21:00
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival