Първата фаза от изпитването на миеломна имунотерапия с дендритни клетки е успешна
Ваксинация с дендритни клетки, която бива прилагана преди и след автоложна трансплантация на стволови клетки, е безопасна и генерира имунен отговор при повечето от участниците в тестовете, които страдат от множествен миелом. Това показват резултатите от приключилата първа фаза на изпитанията, осъществена от екипа на Раков център Мофит, Тампа, САЩ.
Ваксината
Ваксината е дело на екипа на д-р Фредерик Лок, ръководител на отдела за трансплантация на кръв и костен мозък и клетъчна имунотерапия в Раковия център Мофит.
Ваксината съдържа дендритни клетки и е насочена към протеина сурвивин. Дендритните клетки са основен компонент на имунната система. Те поемат чужди протеини, разграждат ги и представят фрагментите на други имунни клетки. Така стимулират имунен отговор.
За създаването ваксината учените проектират дендритните клетки на болните. По този начин те експресират сурвивина, което води до имунен отговор срещу протеина.
>>>РНК ваксината срещу меланом на Moderna премина успешно втората фаза от клиничното проучване
Д-р Фредерик Лок разяснява, че при диагностицирането високата експресия на сурвивина се свързва с лоши резултати.
„Предположихме, че ако има насочване към този протеин, то може да предизвикаме имунен отговор при хората с най-агресивното заболяване каквото е множествения миелом, и да ги задържим в ремисия за по-дълго време“, казва водещият автор на изследването.
Става дума за специален клас имунни тела, които успяват да уловят антигени от различни патогени и ракови клетки и да ги доставят на Т-клетки – вид лимфоцити, които участват във функционирането на придобития имунитет. Действията на дендритните клетки помагат целите за унищожаване да бъдат разпознати.
Учените променят начина, по който дендритните клетки работят така, че принуждават лимфоцитите да атакуват всички мишени, които съдържат молекули на протеина сурвинин (BIRC5). Той се произвежда активно от миеломните клетки и високите му концентрации са индикатор, че ракът ще се съпротивлява особено агресивно по време на химиотерапията.
Клиничното изпитване
В първата фаза на клиничното изпитване участват 13 доброволци с множествен миелом.
Екипът извлича дендритни клетки от телата на участниците, които лекува с генна дерапия, базирана на аденовирус, след което ги връща обратно. Първата доза от ваксината доброволците получават в рамките на месец преди стандартната автоложна трансплантация на стволови клетки, а втората доза 21 дни след нея.
Преди присаждането на стволови клетки се извършва химиотерапия. Целта е да бъдат убити колкото е възможно повече ракови клетки и да се предизвика ремисия.
За първата фаза на клиничното изпитване учените избират хора, които все още имат активен миелом след индукционната терапия и преди трансплантацията, което представлява отрицателен прогностичен фактор.
„Фокусирахме се върху тази група пациенти, защото те най-много се нуждаят от ваксината“, обяснява д-р Лок.
Резултатите от проучването показват, че в комбинация с трансплантацията на стволови клетки ваксината се понася добре. Наблюдавани са незначителни странични ефекти.
Ваксината предизвиква сурвинин специфични имунни отговори – специфичните сурвинин CD4 Т- клетки се увеличават с 35%, а CD8 Т- клетките с 30%.
В началото при двама от пациентите са открити антитела срещу сурвинин пептиди, а след ваксинацията и трансплантацията антитела има при 9 от 13-те доброволци.
„Общо 85% от участниците са имали или Т- клетъчен отговор, или антитела срещу сурвивин“, обобщава д-р Фредерик Лок.
Седем от доброволците са с подобрен клиничен отговор три месеца след трансплантацията.
>>>Трансплантациите в България през 2023 г.
Шест от тях са живи, а в телата им няма и следа от ракови клетки, показва четиригодишното наблюдение. Както казват учените, това увеличава със 71% шансовете им за оцеляване за период от четири години, а това е повече от 50% при използването на традиционните форми на терапия, които се прилагат при множествения миелом.
Резултатите са публикувани в списанието на Американската асоциация за изследване на рака Clinical Cancer Research.
Изводите
Ръководителят на проучването д-р Лок е убеден, че: „Ваксините с дендритни клетки имат потенциала да впрегнат собствената имунна система на пациентите, за да ги доведат до ремисия и потенциално да предотвратят повторна поява на рака“.
Проучването показва, че оцеляването на хората с множествен миелом, е постижимо при използването на подход, в основата на който е ваксина, предизвикваща имунни отговори.
Въпреки добрите резултати изследователите подчертават, че ограничената наличност на проби не им позволява да потвърдят, че наблюдаваните специфични за ваксината имунни отговори са насочени срещу собствените миеломни клетки на пациентите.
„Тази стратегия може да помогне. Необходими са обаче по-големи и рандомизирани проучвания, за да потвърдим нашите открития, но и да преценим дали преместването на ваксинацията на по-ранен етап от хода на заболяването ще предотврати развитието на агресивни форми на миелома“, заключава д-р Фредерик Лок.
НОВИНАТА е свързана към
- Имунотерапия при рак (биологична терапия)
- По-ефективна и щадяща форма на имунотерапия за пациенти с рак
- Z29.1 Профилактична имунотерапия
- Във Великобритания предлагат на болните от рак имунотерапия чрез инжекция
- Веществото pembrolizumab, използвано при имунотерапия, помага на жени с напреднал рак на матката
- Имунотерапията удължава живота при лимфом на Ходжкин
- Имунопрофилактика и имунотерапия
- Различен ли е ефектът от имунотерапията с инхибитори на имунните регулатори при мъжете и жените с меланома
- Имунологът доц. Влади Манев инициира петиция за създаване на институт по имунотерапия и имунопрофилактика
- Никотинамид рибозид като помощно средство за имунотерапията при онкологични заболявания
Коментари към Първата фаза от изпитването на миеломна имунотерапия с дендритни клетки е успешна