Първи трансплантации в условията на COVID-19
Мъж получи шанс за живот след осъществена в плевенската Университетска болница „Д-р Георги Странски“ донорска ситуация.
Донорът е мъж на 25 години, изпаднал в мозъчна смърт. С неговото сърце екипът на Университетската „Света Екатерина“ замени изкуственото на 49-годишния мъж.
Трансплантацията е успешна, съобщават от здравното министерство.
Втората трансплатация е дело на екип на болница „Лозенец“. Девойка на 18 години вече е с нов черен дроб.
Спасените мъж и момиче са в добро състояние и са под постоянното наблюдение на медиците.
До избухването на епидемията COVID-19 у нас са направени едва 4 трансплантации. Сегашните са първите от пет месеца и в условията на разпространение на коронавирусната инфекция. По повод двете трансплантации от БЛС заявиха, че българските лекари отново са показали, че владеят медицината на световно ниво.
Пандемията нанесе поражение върху трансплантациите във всички държави. Преди два месеца в „The Lancet” беше публикуван доклад от наблюдение във Франция и САЩ върху начина, по който коронавирусът е повлиял върху трансплантационните процеси.
COVID-19 има силно изразен отрицателен ефект върху световното донорство и трансплантациите, е изводът на експертите. Колкото повече се увеличават инфекциите, толкова повече намаляват процедурите за трансплантация. Във Франция намалението е 90 %, а в САЩ – 51 %. Дори в райони, където заразата е разпространена твърде слабо, се наблюдава сериозно намаляване на поръчките за органи.
Авторите на изследването, сред които са Оливие Обер от Парижкия изследователски център за трансплантация на органи и Кристиан Жакленинет от Центъра за епидемиологични изследвания и здраве на населението, подчертават, че от едната страна е сериозният проблем за по-голямата уязвимост и податливост към инфекции на претърпелите трансплантация, а от другата страна е притеснението, че на болниците ще липсва ресурс и от медицински специалисти, и от техника, за да полагат грижи за пациентите след трансплантация.
И това на практика се вижда в последните месеци. Увеличеният натиск върху здравните системи създава достатъчно напрежение и в редицата от постепенно възстановяване на медицинските дейности, трансплантациите на органи остават накрая.
Екипът призовава специалистите по трансплантация да се адаптират към променящите се бързо обстоятелства, защото техните решения са жизненоважни за чакащите.
Повече от 6 000 000 души в света се нуждаят от смяна на органите. През 2018 г. в света са осъществени 150 000 трансплантации. В САЩ всяка година нови органи получават почти 40 000 души, но в списъка на чакащите остават 120 000 000, а 7 600 умират всяка година, чакайки трансплантация на органи. Данни на СЗО показват, че с трансплантирани органи живеят над 1 500 000 в целия свят.
mh.government.bg, thelancet.com, news-medical.net
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Хирургично лечение
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Имуносупресивни лекарства
- Циклоспорин
- В САЩ извършиха първата роботизирана двойна белодробна трансплантация в света
- Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
- Коронавирус COVID-19
- Трансплантация на бял дроб
- Трансплантациите в България през 2024 г.
Коментари към Първи трансплантации в условията на COVID-19