Разработиха нов начин за измерване теглото на човек, базиращ се на масата на клетките
Настоящият индекс на телесната маса, по който се изчислява дали дадено тегло е здравословно или не, не е коректен според някои учени. Според тях при изчисленията трябва да се взима предвид жизнената маса на отделните клетки, изграждащи кръвта, органите и тъканите. Освен това по тяхно мнение наложеният стандарт не отчита колебанията в теглото на тези компоненти, когато те си взаимодействат с различни хранителни вещества и токсини.
Нашите тела се състоят от милиарди обикновени и потенциални микробни клетки. Теглото и животът им се променят в съответствие с промените в клетъчния цикъл и измененията в човешкия микробиом. Становището на учените е, че тези колебания в масата на клетката, умножени по милиарди, могат да променят теглото на човек.
Професор Даниел Мюлер заедно с Кристоф Гербер и Саша Мартин от университета в Базел, и Джейсън Мърсър от Университетския колеж в Лондон са разработили нова скала. Тя измерва масата на живите клетки и проследява промените в теглото им в реално време. Също така следва клетъчния цикъл до милисекунда. Камера за клетъчна култура активира тънка микроскопична прозрачна силициева конзола. Претегляща ръка, обвита в колаген, взима клетка от пода на камерата. Щом тя увисне под ръката, в определена точка в края й се активира пулсиращ син лазер. След това се включва инфрачервен лазер, който измерва колебанията в теглото на мястото, където виси клетката. Масата й се изчислява посредством разликата в тежестта, измерена с и без клетката.
Новата скала не се ограничава само с претеглянето на масата. Компютърът се използва за изготвянето на диаграма на непрекъснато колебаещото се тегло на клетката във връзка с промените, които се случват в клетъчния цикъл. Колебанията в масата могат да бъдат измерени ден по ден, час по час или с прецизност до милисекунда.
Клетъчната култура може да бъде наблюдавана с флуоресцентен микроскоп с висока производителност и по този начин могат да се изследват вътрешните процеси на клетката. Така учените ще могат да следят как тя повишава или намалява теглото си по време на конкретни изменения по време на жизнения й цикъл. Това се случва дори по време на клетъчното делене. Различни вещества, които навлизат в организма и си взаимодействат с клетките по различен начин, променят теглото им. Вирусите също оказват влияние на масата им. Само след като клетката умре, колебанията в тежестта й спират. Специалистите са установили, че теглото на живите клетки варира между 1 и 4%.
Вместо да се разчита на обобщения индекс на телесната маса, амбицията на учените е в бъдещите измервания да се вземат предвид клетъчните цикли в тялото. Масата на клетките е важна и е пряко свързана със здравословните процеси вътре в нея.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник: naturalnews.com
Снимка: financialtribune.com
Коментари към Разработиха нов начин за измерване теглото на човек, базиращ се на масата на клетките