Русия е готова да произвежда китайската ваксина Ad5-nCoV
Китайската компания CanSino Biologics Inc е подала заявление за регистрацията в Русия на ваксината срещу COVID-19 „Конвидеция“ или Ad5-nCoV, както е бъдещото й търговско наименование. Ваксината е разработена заедно с руската компания „Петровакс Фарм“.
Изпълнителният директор на „Петровакс Фарм“ Михаил Циферов припомня, че през декември 2020-а са подали информация от предварителните резултати от третата фаза на клиничните изпитвания в министерството на здравеопазването. През януари 2021 г. китайските им колеги предоставили допълнителни данни за междинните резултати от проведените международни тестове, в които са участвали 43 000 доброволци. Михаил Циферов подчертава, че „Конвидеция“ е една от ваксините, тествани върху най-много хора. В ход е регистрацията й и в други държави.
Китайската ваксина срещу COVID-19 Ad5-nCoV
Ad5-nCoV е векторна ваксина и се основава на един от щамовете на човешкия аденовирус, който инфектира лесно човешки клетки, но не е в състояние да причини заболяване. Този отслабен вирус доставя генетичен материал, който кодира протеина на SARS-CoV-2 до клетките, а имунната система създава антитела, които разпознават този протеин и се борят с COVID-19. Екипът съобщава, че са използвали технология за проектиране на протеинова структура, за да създадат пневмококови протеинови антигени. Разработили са и собствена клетъчна линия, която се използва за производство на вирусни вектори. Според публикуваните в The Lancet резултати тя е безопасна, а ефективността й е висока, за което говори и фактът, че при 92,5% от доброволците са се образували антитела.
„Конвидеция“ или Ad5-nCoV, както е бъдещото й търговско наименование, се поставя само веднъж.
В Китай тя беше регистрирана за спешна употреба през юни 2020-а, когато с нея започна ваксинацията на китайската армия. Сега тя е разрешена за употреба от всички. Разрешение за употреба Ad5-nCoV е получила в Мексико и Пакистан.
Ваксината е дело на екип от Института по биотехнологии, Академията на военномедицинските науки и компанията CanSino Biologics Inc. Работата по разработката й започва в началото на 2020-а, а на 23 март 2020 г. тя е регистрирана за първата фаза на изследване. На 15 април започва втората фаза на клиничните изпитвания с 5000 доброволци от Ухан, а в края на юни започна ваксинацията на военните.
За сътрудничеството между китайската CanSino Biologics Inc и руската „Петровакс Фарм“
Изпълнителният директор на „Петровакс Фарм“ Михаил Циферов (на снимката) заявява, че не става дума да пуснат на пазара чужда ваксина. „Китайската компания получи разработката от Пекинския институт по биотехнологии, канадците прехвърлиха клетъчните линии към тях, та в кой момент продуктът придобива своята национална идентичност“, пита в интервю от февруари 2021 г. той и подчертава: „Ще произведем собствена ваксина, в която сме абсолютно сигурни, която е проучена от нашите лекари и учени, сертификатът за регистрация ще бъде издаден на руска компания, ще се произвежда в руски завод, а произходът й, както и много неща, е международен“.
Михаил Циферов обяснява, че китайците продават вещество, (става дума за вирусни частици от петия тип аденовирус, носещи генетичната информация на протеина), а в Русия правят ваксината от него през всички етапи на производствения цикъл.
В същото време Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) все още не е в състояние да каже кога ще регистрира „Спутник V”.
На 4 март 2021 г. представителите на регулатора обявиха началото на изследването. „Спутник V“ трябва да отговаря на критериите, които Европа има към всички останали ваксини, тоест да бъдат спазени стандартите за качество, безопасност и ефикасност. Както подчерта и ръководителката на ЕМА Криста Виртумер-Хохе, трудно е да се каже кога ще бъде дадено одобрението. Една от причините, според нея, се дължи на трудностите при осъществяването на контакти и предоставяне на данни.
Създателите на „Спутник V” поискаха от Криста Виртумер-Хохе да се извини, защото тя сравни с „руска рулетка“ възможната ускорена регистрация на руската ваксина в Австрия и призова страните от ЕС да не прибързват с регистрацията й, а да изчакат становището на ЕМА. Авторите на „Спутник V” определиха изказването като неуместно и дори повдигащо въпроси за възможна политическа намеса.
От Руския фонд за преки инвестиции, институцията, която финансира създаването на ваксината срещу COVID-19, заявиха, че в скоро време ще започне производство на „Спутник V” в Италия, тъй като имат споразумение с швейцарска компания. До момента ваксината е регистрирана в 46 държави, а от страните в ЕС Словакия и Унгария одобриха употребата й преди решението на ЕМА.
rg.ru, petrovax.pharm, precisionvaccinations.com
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Имунен отговор при ваксините срещу COVID-19 - сравнение между 11 одобрени ваксини
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
Коментари към Русия е готова да произвежда китайската ваксина Ad5-nCoV