Ръководството на БАПЗГ внесе в МС подписка за спешни мерки в здравеопазването
Представители на Управителния съвет (УС) на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), начело с председателя Милка Василева, внесоха в Министерски съвет (МС) подписка за спешни мерки в здравеопазването, подкрепена от 32 072 здравни специалисти. С документа се настоява да бъдат предприети незабавни действия за решаването на натрупаните проблеми, а заплащането и условията на труда да бъдат достойни.
Подписите бяха събрани за времето от 15 февруари до 30 април 2019 г.
Три са основните искания на здравните специалисти: да бъде постигнато политическо съгласие за достойни условия на труд, професионална квалификация и възнаграждения, заложените в колективните трудови договори договорености да бъдат спазвани задължително и да бъде създадена дългосрочна стратегия за здравните грижи до 2030 г., както и план за действие, в който да има точно определени срокове и да бъдат посочени институциите, които носят отговорност.
От БАПЗГ информират, че са внесли подписката на 8 май и по повод глобалната инициатива на СЗО (Световна здравна организация) „Nursing now“, за която са предвидени множество прояви. Глобалната инициатива насочва към необходимостта от специално внимание за развитието на здравните грижи в света. Световната организация обяви 2020-а за година на медицинските сестри и акушерките, защото те са изключително важна част от общността и ролята им за гарантиране на качествено здравеопазване нараства.
Другата инициатива на Асоциацията беше организираната от тях кръгла маса за инвестициите в здравните грижи. В дискусията се включиха хора от различни институции, съсловни и пациентски организации.
Председателят на УС Милка Василева каза още в началото, че кризата за специалисти е навсякъде, а опитите тежките проблеми в сектора да бъдат решени не са ефективни. За пореден път тя подчерта, че недостигът на персонал влошава качеството на здравните грижи. Милка Василева цитира проучване на ICN, което показва, че ако се увеличи броят на сестрите, отговарящи за 10 легла, само с една, то смъртността от мозъчни и сърдечносъдови инциденти намалява от 11% до 28%.
Пред участниците бяха представени и актуални данни за броя на професионалистите по здравни грижи. 25 341 са медицински сестри като средната възраст е 53 години. При акушерките, които са общо 3559, средната възраст е 51 години, а при фелдшерите -57 като те са 2029. 2627 са медицинските лаборанти, рентгеновите са 1126, а 1031 са рехабилитаторите.
Всички, които взеха отношение по време на кръглата маса, насочиха вниманието към тежките проблеми в системата, но и към възможността чрез общи и целенасочени действия да започне тяхното решаване.
Според бившия здравен министър Мими Виткова диспропорциите в здравеопазването за ужасяващи и има сериозни конфликти на интереси в системата. Доц. Атанас Щерев призова работещите в сферата да не допуснат разделението, а да бъдат обединени. Подобно беше и мнението на председателя на съсловната организация на лекарите. Д-р Иван Маджаров беше категоричен, че трябва да бъдат единни, но и да направят конкретни предложения.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: nursing-bg.com
НОВИНАТА е свързана към
- Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи
- Подписката, инициирана от БАПЗГ, продължава до 15 март
- БАПЗГ: Ако не бъдат предприети мерки, започваме ефективни протести
- И добри страни, и много неясноти съзряха от БАПЗГ в модела за реформа в здравеопазването
- Фелдшерите обявиха конгреса на БАПЗГ, проведен на 11 януари 2020-а, за нелегитимен
- БАПЗГ: Вземете правилни решения сега, за да ни има и утре!
- БАПЗГ: Разделянето и противопоставянето са във вреда на цялото общество
Коментари към Ръководството на БАПЗГ внесе в МС подписка за спешни мерки в здравеопазването