СЗО открои десет здравни проблема, върху които трябва да се насочат усилията през 2021 г.

В края на вече отминалата 2020-а Световната здравна организация представи десет глобални здравни проблема, върху които трябва да бъдат насочени усилията на обществата в света през настоящата 2021 г.
От Организацията определят 2020 г. като опустошителна за глобалното здраве и подчертават, че COVID-19 нанася не само поражения върху него, но е разкрил и недостатъците на здравните системи. Пандемията заплашва още и да възпрепятства толкова трудно постигнатия в последните две десетилетия напредък в света по отношение на здравето. Например битката с инфекциозните болести и подобряването на детското и майчино здраве.
През 2021 г., убедени са от СЗО, страните в света ще трябва да продължат да се борят с COVID-19, но и ще трябва бързо да поправят и укрепят здравните си системи, за да успеят да се справят с ключовите обществени и екологични проблеми, заради които някои части от населението страдат много повече от други.
Екипът на Световната организация уверява, че заедно с партньорите си ще подкрепя страните, ще работи активно, за да им помогне да бъдат готови за пандемии и извънредни ситуации, но и ще напомня постоянно, че държавите трябва да се обединят, а здравните проблеми да бъдат приоритет не само на сектора, а на всички управляващи и институции.
Десетте начина, по които СЗО ще подкрепи изграждането на здрави здравни системи и население
Изграждане на глобална солидарност за здравна сигурност в световен мащаб
СЗО ще работи с държавите, за да се подобри готовността за пандемии и спешни здравни ситуации. Ефективността ще бъде гарантирана, единствено когато страните работят заедно. Настоящата пандемия COVID-19 показа ясно, че никой не е в безопасност, ако всички не са в безопасност. Световната организация ще окаже помощ за справянето със спешни ситуации, които са усложнени от COVID-19 и ще насочи усилията си към подкрепа за извънредни ситуации, свързани със здравето в градовете, малките островни държави и местата, където има конфликти.
От организацията уверяват, че не само ще използват, но и ще създадат нови партньорства, за да има достатъчно хора за спешните случаи в сферата на здравеопазването, които ще бъдат обучени да предлагат висококачествена медицинска помощ. Планират и създаването на Bio Bank. Това е световна система за споделяне на патогенни материали и клинични проби, които ще улеснят бързото разработване на безопасни и ефективни ваксини и лекарства. Не на последно място екипът ще продължи събирането на точна информация, което е от изключително значение, за да бъдат защитени хората от инфодемии.
Ускорен достъп до тестове, лекарства и ваксини за COVID-19
Основен приоритет за СЗО през 2021 г. ще бъде работата по четирите стълба на АСТ – Акселератора, да бъде постигнат равен достъп до безопасни и ефективни ваксини, тестове, лечения, но и да се гарантира, че здравните системи са достатъчно силни, за да ги доставят. От ключово значение за прекратяването на тази първа и изключително тежка фаза на пандемията и за решаване на провокираните от нея здравни и икономически кризи ще бъде всеки нуждаещ се да получи ефективни инструменти.
Благодарение на безпрецедентната скорост на иновациите, още в края на 2020-а има редица обещаващи инструменти, а предизвикателството е да бъдат набавени и други. През 2021 г. АСТ – Акселераторът си поставя за цел да бъдат разпространени 2 милиарда ваксини, да се осигури лечение на 245 000 000 души, да бъдат предоставени тестове за 500 000 000 души в страните с ниски и средни доходи, както и да укрепи здравните системи.
Превенция на здравето за всички
Пандемията вече ни научи какви са последствията от пренебрегването на здравеопазването. Затова СЗО ще работи активно с партньорите си в целия свят, за да помогне системите да укрепнат, за да бъдат в състояние да реагират на COVID-19, но и да предоставят всички основни здравни услуги и поддържат хората от всяка възраст здрави.
Две са инициативите в името на тази кауза:
- въвеждането на новата програма за първично здравеопазване;
- сборникът на универсално здравно покритие, инструмент, който помага на държавите да идентифицират основните здравни услуги, от които имат нужда.
Справяне с неравенствата в здравеопазването
Пандемията COVID-19 насочи вниманието към дълбоките различия вътре и между държавите. Различия, които се изострят и задълбочават.
СЗО ще насочи усилията си към подобряване на общото здравно покритие, ще работи със страните за справяне с неравенствата в здравеопазването, свързани с критични въпроси като доходите, пола, етническата принадлежност, живота в отдалечените селски райони, образование, заетост и увреждания. Ще съсредоточи енергията си върху стъпките, които секторът трябва да предприеме, за да осигури равен достъп до качествени здравни грижи.
Осигуряване на глобално лидерство в областта на науката и данните
Световната организация ще наблюдава и оценява най-новите научни разработки, свързани с COVID-19, защото те са възможност за подобряване на здравето в света. Ще продължи да предоставя цялата информация и най-добре основаните на факти препоръки за общественото здраве по въпроси за различните заболявания от Алцхаймер до Зика. Благодарение на преработения технически пакет, SCORE държавите ще получат сериозна подкрепа в укрепването на събирането и съхраняването на данни и информационните им системи.
Съживяване на усилията за справяне със заразните болести
През последните десетилетия СЗО и партньорите й работят решително, за да сложат край на полиомиелита, ХИВ, туберкулозата и маларията и да бъдат избегнати епидемии от морбили и жълта треска. През 2021 г. организацията ще помогне на страните да получат ваксини срещу полиомиелит и други заболявания, изоставени по време на пандемията. Ще работи още и за по-добър достъп до HPV ваксината като част от световните усилия да бъде сложен край на рака на маточната шийка. Ще действа за прилагането на новата 10-годишна Пътна карта за пренебрегвани тропически болести и ще активира усилията си за прекратяване на СПИН, туберкулоза и малария и премахване на вирусния хепатит до 2030 г.
Битка срещу резистентността към лекарствата
Усилията да бъде сложен край на инфекциозните заболявания ще са успешни само при наличието на ефективни медикаменти за лечението им. Затова е жизненоважна работата за запазване на антимикробните средства. Новата глобална лидерска група за антимикробна устойчивост, в която са включени ръководители от индустрията и политически лидери, ще проведе първата си среща през януари 2021-а, на която ще бъдат обсъдени действията по този критичен за човечеството въпрос. СЗО ще продължи от своя страна да подкрепя националните планове за действие, в които въпросът за антимикробната резистентност е включен като част от плановете за укрепване на системите на здравеопазване.
Предотвратяване и лекуване на неинфекциозните и психични заболявания
Последните оценки на СЗО показват, че неинфекциозните болести са отговорни за седем от първите десет причини за смърт през 2019-а. През 2020 г. стана ясно, че хората, страдащи от тях, са особено уязвими при COVID-19 и светът разбра колко жизненоважно е да има гаранция, че програмите за скрининг и лечение на болести, като рак, диабет и сърдечни заболявания, са достъпни за всички. Фокус за СЗО през 2021 ще бъдат новият глобален диабетен договор и кампания, която ще помогне на 100 000 000 души да се откажат от тютюнопушенето.
Пандемията въздейства опустошително и върху психичното здраве на хората от целия свята. През 2021-а СЗО ще подкрепи усилията за разширяване услугите за грижа за психичното здраве.
По-добро възстановяване
Манифестът на СЗО за здравословно възстановяване от COVID-19, целите за справяне с климатичните промени, намаляването на замърсяването на въздуха и подобряването на качеството му, могат да играят основна роля в изграждането на един по-добър, по-зелен и по-здравословен свят. COVID-19 предложи на всички възможността да изградим един по-добър свят и трябва да се възползваме от нея.
По-голяма солидарност
Един от ключовите принципи, който СЗО подчертава по време на борбата срещу COVID-19, е нуждата от по-голяма солидарност – между нациите, институциите, общностите, индивидите, тъй като солидарността е общата ни защита.
През 2021 г. организацията ще даде приоритет на изграждането на национален капацитет, работейки с държавите-членки на СЗО, но и с нови инициативи за укрепване и разширяване на партньорствата.
who.int
НОВИНАТА е свързана към
- СЗО: 20 000 000 деца в света не са ваксинирани
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- СЗО съобщи за нов вирус от семейството на вируса ТОРС
- Екип на СЗО провежда клинични изпитания върху 3 нови имуномодулиращи медикамента срещу COVID-19
- СЗО: Разходите за здравеопазване в света нарастват много бързо
- За повече прозрачност и по-справедливи цени настояха държавите и НПО на форума за лекарства на СЗО
- Всяка година 500 000 души умират преждевременно от коронарна болест на сърцето заради трансмастните киселини
- България е на 102 място по качество на здравните услуги според доклад на СЗО
- Стартира проучване за наднормено тегло сред 7-годишните българчета
- Всяка година 30 000 000 недоносени и болни новородени имат нужда от лечение
Коментари към СЗО открои десет здравни проблема, върху които трябва да се насочат усилията през 2021 г.