Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Спирането на макрофагите М2 предотвратява развитието на фиброза

Спирането на макрофагите М2 предотвратява развитието на фиброза

от 20 фев 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Спирането на макрофагите М2 предотвратява развитието на фиброза - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Учени от Московския държавен университет „М. В. Ломоносов“ установяват, че макрофагите М2 – един от типовете имунни клетки, понижават способността на стволовите клетки да потискат развитието на фиброза.

Откритието на екипа показва, че макрофагите М2 могат да бъдат използвани в качеството им на лекарства срещу фиброзата, която може да е резултат както от инфекциозно заболяване, така и от нараняване във всеки от органите в човешкото тяло и е в състояние да доведе до влошаване на функционирането им.

Изследването

Темата за макрофагите е значима, защото те играят важна роля за регулирането на имунния отговор и са част от вродения имунитет.

„Те придобиват провъзпалителен М1 фенотип под въздействието на различни фактори, свързани с инфекция и увреждане. Отделят широк спектър от провъзпалителни цитокини. Нужни са за развитието на възпаление и привличат имунните клетки към мястото на нараняване. Макрофагите могат да придобият така нареченият противовъзпалителен М2 фенотип. М2 ограничават възпалителния орган чрез секретиране на противовъзпалителни цитокини“, пишат авторите на изследването в статия, публикувана в списанието International Journal of Molecular Sciences и допълват, че има натрупани доказателства, които показват решаващата роля на макрофагите М2 в първичното стареене, но и в предизвиканото от увреждане клетъчно стареене.

>>>Органоиди, създадени от стволови клетки, могат да заместят пломбите

В основата на проучването е желанието на екипа да изследва ролята на макрофагите М2 по отношение развитието на фиброза. Учените припомнят, че отговорни за правилното възстановяване на тъканите са стволовите клетки. Именно те потискат трансформацията на нормалните тъканни клетки в миофибробласти (специален тип клетки на съединителната тъкан, които са отговорни за появата и прогресирането на фиброзата). Това, казват авторите на проучването, е знак, че когато стволовите клетки функционират нормално, не възниква заболяване.

>>>Тест за измерване нивата на протеина p16 открива възможно най-рано идиопатична белодробна фиброза

Учените търсят отговор на въпроса какво влияние оказват макрофагите М2 на стволовите клетки. За тази цел те поставят стволови клетки заедно с протеини, получени от макрофаги, в петриеви панички в продължени на 48 часа.

макрофаги-фиброза

Тестовете показват, че добавянето на подобни съединения води до процес на стареене на стволовите клетки.

Резултатът е, че те губят способността си да потискат образуването на миофибробласти. Така вече не са в състояние да осигуряват възстановяването на тъканите.

>>>Стволови клетки са в основата на синтетични копия на човешки ембриони

Това, че в присъствието на макрофаги М2 стволовите клетки стареят, е видно от факта, че се увеличава количеството на протеина р21 в тях, а той потиска деленето. Екипът наблюдава, че стволовите клетки освобождават шест пъти повече провъзпалителни молекули, както и други вещества, които насърчават развитието на фиброза.

Освен този, учените извършват и друг експеримент, който също потвърждава неспособността на стволовите клетки да потиснат развитието на фиброза. В този случай те третират фибробластите (клетки на съединителната тъкан на човека) с микровезикули – везикули с ензими и други биологично активни съединения, които се освобождават в околната среда и от обикновените стволови клетки, и от тези, които са поставени заедно с протеини на макрофаги М2 в продължение на две денонощия.

>>>Подход променя работата на макрофагите така, че насърчава загубата на тегло и нормализира кръвната захар

В първия случай развитието на миофибробластите бива потиснато. Във втория обаче няма ефект върху намаляването на фиброзата.

Макрофагите са получени от моноцити, изолирани от човешка периферна кръв на десет здрави доброволци на възраст от 19 до 38 години.

Изводи

Основният извод е, че за да бъде предотвратена ефективно фиброзата, стволовите клетки не трябва да бъде под влиянието на макрофаги М2.

„Експериментите ни показват, че макрофаги М2 причиняват стареене на стволовите клетки, което ги кара да загубят способността си да водят битка с фиброзата. Направеното от нас откритие може да бъде използвано при създаването на лекарства за предотвратяване на фиброза. Например, могат да бъдат направени съединения, които ще потискат селективно активността на М2 и така ще предпазват стволовите клетки от влиянието им“, казва Олга Григориева, която е част от екипа и е старши изследовател в Института по регенеративна медицина на Московския държавен университет „Ломоносов“.

макрофаги-фиброза

Работата на екипа продължава в посока на разработването на системи за целенасочено отстраняване на макрофагите М2 от тъкани на модели на животни. Задачата е да се проучи приносът на макрофагите за развитието на фиброза на ниво организъм. Ще бъдат проведени и предклинични тестове на микровезикули като потенциално средство за борба с фиброзата.

За фиброзата

Фиброзата се появява в резултат на различни заболявания, като например, инфаркт, хепатит, белодробни инфекции. Представлява свръх растеж на съединителна тъкан, която замества всяка друга увредена тъкан. В резултат на това работата на органа се влошава.

Данните показват, че почти 50% от смъртните случаи в развитите страни се дължат на последиците за организма от фиброзата.

Както поясняват авторите на изследването, ключова роля в развитието на фиброзата играе възпалителният процес.

Той е полезен за организма, защото му позволява да се бори с инфекциите. Когато обаче се превърне в хроничен, фиброзата се разширява и уврежда органа.

Затова и търсенето на причините за появата й са важни, тъй като отговорите представляват и възможности за справянето и дори предотвратяването на фиброзата.

Източник:

https://rscf.ru/

Още по темата:
  • Излекуваха пациент с диабет тип 1 със стволови клетки Излекуваха пациент с диабет тип 1 със стволови клетки
  • Започва клинично проучване върху терапия със стволови клетки за пациенти с Паркинсон Започва клинично проучване върху терапия със стволови клетки за пациенти с Паркинсон
  • Пластир от стволови клетки може да възстанови функцията на увредено сърце Пластир от стволови клетки може да възстанови функцията на увредено сърце
  • Органоиди, създадени от стволови клетки, могат да заместят пломбите Органоиди, създадени от стволови клетки, могат да заместят пломбите
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

АЛОКСИ ШАМПОАН ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 1000 мл
62.90лв.

АЛОКСИ ШАМПОАН ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 1000 мл

ШИМАНИ BO FI РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ С КОЛАГЕН И ФИЛЪР ЕФЕКТ 50 мл
97.00лв.

ШИМАНИ BO FI РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ С КОЛАГЕН И ФИЛЪР ЕФЕКТ 50 мл

БЕЛИТА ПРЕМИУМ КРЕМ ПРАЙМЕР СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
42.00лв.

БЕЛИТА ПРЕМИУМ КРЕМ ПРАЙМЕР СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ЗА ЛИЦЕ 50 мл

МАЗИЛО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
158.00лв.

МАЗИЛО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл

Безплатна доставка за България!
БИОВЕН БАРСЕЛОНА ШИЙТ МАСКА ЗА ЛИЦЕ С ЯБЪЛКОВИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ, КРАСТАВИЦА И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА * 1
5.80лв.

БИОВЕН БАРСЕЛОНА ШИЙТ МАСКА ЗА ЛИЦЕ С ЯБЪЛКОВИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ, КРАСТАВИЦА И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА * 1

Коментари към Спирането на макрофагите М2 предотвратява развитието на фиброза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Спирането на макрофагите М2 предотвратява развитието на фиброза
    www.framar.bg 
    на 27 July 2025 в 13:49
    Коментирайте "Спирането на макрофагите М2 предотвратява развитието на фиброза"

НОВИНАТА е свързана към

  • Съществува ли връзка между недостига на витамин D и риска от миома на матката
  • Постурален дренаж
  • Клинична патология при белодробна фиброза
  • Стволови клетки – същност и роля в медицината
  • Излекуваха пациент с диабет тип 1 със стволови клетки
  • Започва клинично проучване върху терапия със стволови клетки за пациенти с Паркинсон
  • Пластир от стволови клетки може да възстанови функцията на увредено сърце
  • Органоиди, създадени от стволови клетки, могат да заместят пломбите
  • Хранене при фиброза
  • Лекари от варненската УМБАЛ „Св. Марина“ заздравиха костна тъкан чрез имплантиране на стволови клетки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да спра развитието на ечемик на окото?

преди 2930 дни, 3 часа и 53 мин.

С кръвен тест на майката се предотвратява спина бифида при плода?

преди 4002 дни, 23 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 11 дни, 31 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 16 дни, 3 часа и 53 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 18 дни, 3 часа и 30 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 23 дни, 1 час и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИФАС ДВУФАЗЕН СПРЕЙ - БАЛСАМ ЗА БОЯДИСАНА КОСА 400 мл

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК МЕДИКА 80 г

ФЛОРАНС НЕЙЧЪР МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА УМОРЕНИ КРАКА 150 мл

ВЕГАВЕРО ЕКСТРАКТ ОТ БИО КОПРИВА капсули * 120

КАВИЦЕТИН таблетки 10 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:41:53

ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:40:42

ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:39:24

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:38:17

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: Lubo Tonev от 25 юли 2025г. в 19:23:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival