До 2050-а броят на хората с деменция ще се утрои в световен мащаб
Данни, публикувани в авторитетното медицинско списание „The Lancet Public Health“, разкриват, че броят на хората над 40-годишна възраст с деменция ще се утрои в световен мащаб. През 2019 г. те са били 57 милиона, а през 2050 г. се очаква да достигнат 153 милиона. Според учените основната причина за стряскащата тенденция е нарастващото, но и застаряващо население. Изследването „Global Burden of Disease“ е първото, което дава прогнози за 204 страни по света.
Нови 6,8 милиона случая на хора с деменция по света в резултат на тютюнопушене и затлъстяване
Анализът обхваща четирите основни рискови фактора тютюнопушене, затлъстяване, висока кръвна захар и ниско образование и показва как всеки от тях влияе върху ръста на пациентите с когнитивното заболяване. Според експертите подобряване качеството на образованието може да доведе до спад в броя на болните от деменция с близо 6,2 милиона до 2050 г. За съжаление, това няма да е достатъчно, защото затлъстяването, тютюнопушенето и високата кръвна захар остават сериозен проблем. Те не само ще попречат да се усети ефекта от подобреното образование, но и ще са основна причина за нови 6,8 милиона случая на хора с деменция.
Членовете на изследователския екип предупреждават, че е крайно наложително да се предприемат спешни и съобразени с конкретните обстоятелства мерки, които да ограничат въздействието на рисковите фактори.
Според водещия автор Ема Никълс от Института за статистики, свързани със здравето, към Вашингтонския университет направените изчисления дават възможност на учените да видят в перспектива какво предстои – както в световен мащаб, така и на местно ниво. По този начин здравните експерти ще са наясно кои са причините, които отключват деменция, в съответната страна и ще могат да начертаят политики за ограничаване на риска.
Никълс добавя: „В същото време трябва да се съсредоточим върху формите на превенция и контрол върху факторите. Всеки малък успех, свързан с предпазването от болестта или забавянето на нейния прогрес, би имал сериозно отражение върху цялата картина. Трябва да се въведат мерки на местно ниво като например подходящи и евтини програми, които да информират и насърчават хората да се хранят здравословно, да се движат повече и да откажат цигарите.“
12 рискови фактори за отключване на деменция
Към днешна дата деменцията е седмата водеща причина за смърт в света и е сред първите, които водят до различна степен на инвалидност и зависимост сред хората в напреднала възраст. Въпреки това те могат да се предпазят от нея. Данни от комисията на „Lancet“, публикувани през 2020 г., разкриват, че елиминирането на 12 от рисковите фактори би намалило с 40% дела на болните от деменция. Това са ниско образование, високо кръвно налягане, увреден слух, тютюнопушене, затлъстяване в средна възраст, депресия, липса на физическа активност, диабет, социална изолация, прекомерна употреба на алкохол, травма на главата и замърсяване на въздуха.
Прогноза за броя на болните от деменция по страни
При своите изчисления учените използват данните за висок индекс на телесна маса, висока кръвна захар на гладно, тютюнопушене и степен на образование. След това добавят информацията, свързана с нарастването на населението и тенденцията на застаряване. Техният труд е финансиран от фондации „Bill and Melinda Gates“ и „Gates Ventures“.
Според изследването броят на хората с деменция ще нарасне най-много* в източната част на Субсахарска Африка (Джибути, Етиопия и южен Судан) – със средно 357%, или от 660 000 през 2019 г. до повече от 3 милиона през 2050 г., като основна причина ще бъде бързо увеличаващото се там население.
Значителен ръст от 367% ще отбележат и страни в Северна Африка и Средния Изток, като най-много болни ще има в Катар, ОАЕ и Бахрейн.
Най-малко увеличение в броя на пациентите с деменция се очаква в добре развитите страни от Азиатско-тихоокеанския регион, където то ще е около 53%, а в Япония - 27%. Експертите обясняват спада с взетите превантивни мерки като подобрения в образованието и налагане на по-здравословен начин на живот.
В Западна Европа се предвижда хората с влошени когнитивни способности да се увеличат със 74% и от 8 милиона през 2019 г. да достигнат 14 милиона през 2050 г. Доста по-малък ще е ръстът в страни като Гърция (45%), Италия (56%) и Финландия (58%). В Швеция и Германия той ще е 62% и 65% съответно. За Великобритания скокът ще е около 75%.
До 2050 г. жените ще останат по-силно застрашени от деменция
В световен мащаб броят на жените, които страдат от деменция, е по-голям, като съотношението жени-мъже е 100:69. За съжаление, тенденцията ще се задържи и през следващите няколко десетилетия. Съавторът д-р Джейми Стайнмец от Вашингтонския университет споделя: „Причината не е само в това, че жените живеят по-дълго. Има научни доказателства, че биологичните механизми, които отключват деменцията, се различават при двата пола. Болестта на Алцхаймер например се разпространява по различен начин в мозъка на мъжа и жената. Някои генетични фактори също се определят от половата принадлежност.“
Според съавтора проф. Тео Вос е много важно слаборазвитите държави да положат повече усилия в посока по-добро образование и по-здравословен начин на живот, за да ограничат риска за своите граждани. Той обръща внимание и на равноправния достъп до здравно обслужване и въвеждането на реформи, които да бъдат съобразени с нарастващия брой хора в напреднала възраст.
Ограничения на изследването
Учените признават, че едно от ограниченията на изследването е, че няма надеждна информация за част от страните в Субсахарска Африка, Източна Европа и Централна Америка. Освен това те не успяват да разгледат и дванадесетте фактора, посочени от комисията на „Lancet“.
Някои външни експерти като д-р Майкъл Шварцингер и д-р Карол Дюфуил пък смятат, че изчисленията са твърде опростени и не вземат под внимание много други фактори, които също водят до деменция.
Държави, в които броят на заболелите от деменция ще нарасне най-много за периода 2019 г. – 2050 г.
1. Катар (1926%)
2. Обединени арабски емирства (1795%)
3. Бахрейн (1084%)
4. Оман (943%)
5. Саудитска Арабия (898%)
6. Кувейт (850%)
7. Ирак (559%)
8. Малдиви (554%)
9. Йордания (522%)
10. Екваториална Гвинея (498%)
Държави, в които броят на заболелите от деменция ще нарасне най-малко за периода 2019 г. – 2050 г.
1. Япония (27%)
2. България (37%)
3. Сърбия (38%)
4. Литва (44%)
5. Гърция (45%)
6. Латвия (47%)
7. Хърватия (55%)
8. Украйна (55%)
9. Италия (56%)
10. Финландия (58%)
* Emma Nichols, Jaimie D Steinmetz, Stein Emil Vollset et al. Estimation of the global prevalence of dementia in 2019 and forecasted prevalence in 2050: an analysis for the Global Burden of Disease Study 2019. The Lancet Public Health. January, 2022.
- The Lancet Public Health: Global dementia cases set to triple by 2050 unless countries address risk factors: https://www.eurekalert.org/news-releases/939299
- Estimation of the global prevalence of dementia in 2019 and forecasted prevalence in 2050: an analysis for the Global Burden of Disease Study 2019: https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(21)00249-8/fulltext
- Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
- Три протеина от комплекса PIDDosome играят важна роля за възникването на невродегенеративни заболявания
- Специалисти откриха лечение на всички мозъчни заболявания
- Ендогенните ретровируси могат да повлияят на развитието на невродегенеративни заболявания
НОВИНАТА е свързана към
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Тест за общ белтък в ликвор
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
- Алтернативно лечение на деменция
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
- Намалете риска от деменция с 4 здравословни практики
- Как да разпознаем ранните признаци на Алцхаймер
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
Коментари към До 2050-а броят на хората с деменция ще се утрои в световен мащаб