Три пъти повече случаи на морбили в света за първите 6 месеца на 2019-а в сравнение с 2018-а
Световната здравна организация оповести данни за случаите на морбили в света за първите шест месеца на 2019 г. Според информацията от 182 държави в периода от 1 януари до 31 юли 2019-а от морбили са заболели 364 808 души. Това е три пъти повече в сравнение с 2018-а, когато за същия период случаите са били 129 239.
Тревожна е информацията, че в района на Африка увеличението е десет пъти, в Европа е два пъти повече, в Източно-средиземноморския регион е 1,5, а в Тихоокеанския е три пъти. Намаление с 15% на заболелите имат в САЩ и Югоизточна Азия.
От СЗО са категорични, че макар да дават сериозна индикация за общите тенденции, то данните за месечното наблюдение са временни и непълни. Това се дължи на факта, че много от страните все още ги отчитат и провеждат лабораторни тестове.
Изводът, който правят експертите на организацията, е, че морбили продължава да се разпространява бързо и милиони хора в света са изложени на риск от заболяването.
Най-много са случаите в Демократична република Конго, Мадагаскар и Украйна. Добрата новина е, че в последните няколко месеца случаите в Мадагаскар са намалели при това драстично в резултат на общонационални кампании за имунизация.
В момента основните огнища на заразата са в Ангола, Камерун, Чад, Казахстан, Нигерия, Филипините, Южен Судан, Судан и Тайланд.
Най-големите огнища са в страните с най-ниско покритие на имунизация срещу морбили както сега, така и в миналото. От друга страна обаче, продължителни огнища има и в държави, където степента на ваксинация е висока. Причината се крие в неравенството и пропуските. Факт е и това, че когато много хора не са имунизирани, то заразата може да се разпространи светкавично.
В САЩ отчитат най-високия брой на заразени от 25 години, а в Европа регистрираните за първите шест месеца случаи са 90 000, което надвишава общият брой на случаите за цялата 2018-а, когато са отчетени 84 462.
В България пикът на епидемията отшумява според директора на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Малко над 1100 са заболелите. Основната задача на здравните власти е окончателното ликвидиране на заразата. Целта е това да стане до 10 септември, за да не бъдат допуснати деца, които са болни или представляват риск, в училищата и детските градини. Всички огнища на заразата у нас са причинени от вируса „D3 Дъблин“, но е напълно вероятно да се появи и нов вирус с българско име. Откритото изменение трябва да бъде потвърдено, за да се случи това, заяви проф. Кантарджиев.
От СЗО за пореден път напомнят, че заболяването е напълно предотвратимо само с две дози от ваксината, която е високоефективна и безопасна. Гаранция, че морбили няма да избухне отново с пълна сила, е обхватът на ваксинацията в държавите да достигне 95%.
Данните показват, че 20 000 000 деца не са имунизирани през 2018-а, а в 23 страни все още не са въвели втората доза ваксина срещу морбили в националния си график.
Затова за пореден път СЗО призовава да се извършва имунизация, да не се забравя, че за предпазване от болестта са необходими две дози, както и всеки, който пътува да провери дали е ваксиниран.
who.int, bnr.bg
НОВИНАТА е свързана към
- Вирусният хепатит отнема на ден живота на 3500 души в света
- Световна здравна организация
- СЗО алармира, че двайсет милиона деца в света не са ваксинирани срещу морбили, тетанус и дифтерит през 2018 г.
- СЗО препоръчва забрана на електронните цигари
- СЗО взе решение за подновяване на изпитванията на хидроксихлорохин срещу COVID-19
- СЗО отпуска 183 330 долара за превенция на здравето
- СЗО: Движете се, за да сте здрави
- Ебола отново се завърна в Либерия, предупреди Световната здравна организация
- 19 милиона смъртни случая годишно в света заради четири индустрии
- СЗО: На всеки 40 секунди един човек слага край на живота си
Коментари към Три пъти повече случаи на морбили в света за първите 6 месеца на 2019-а в сравнение с 2018-а