Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Учени: За да се избегне следваща пандемия, трябва да се погрижим за качеството на въздуха на закрито

Учени: За да се избегне следваща пандемия, трябва да се погрижим за качеството на въздуха на закрито

от 14 май 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Учени: За да се избегне следваща пандемия, трябва да се погрижим за качеството на въздуха на закрито - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Хората през XXI век прекарват по-голямата част от времето си в закрити помещения, но качеството на въздуха в сградите не се проследява като това на храните и напитките, които се консумират ежедневно. Екип, включващ 39 изследователи от 14 държави, е на мнение, че това трябва да се промени, за да се намали вероятността от предаване на различни заболявания и да се предотврати появата на вируси с пандемичен характер.

Призив за промяна на парадигмата в борбата с патогени

В публикация на организацията „Perspectives“, поместена на страниците на списание „Science“ на 14 май, се призовава за промяна на парадигмата в борбата с патогени, пренасяни по въздуха, като SARS-CoV-2 – вирусът, причиняващ COVID-19, който изисква всеобщо признание, че респираторните инфекции могат да бъдат предотвратени чрез подобряване на вентилационните системи.

„Във въздуха може да се съдържат вируси точно както във водата и храната.“, казва Шели Милър, професор по машинно и екологично инженерство. „Трябва да разберем, че това е огромен проблем и че в нашия инструментариум трябва да имаме подходи за намаляване на риска и възможните експозиции, които могат да бъдат резултат от натрупването на вирусни частици във въздуха в закритите помещения.“

Публикацията излиза по-малко от две седмици след като Световната здравна организация (СЗО) публикува информация на уебсайта си, потвърждаваща, че SARS-CoV-2 се разпространява предимно във въздуха и 10 месеца след като 239 учени подписаха отворено писмо до медицинските общности и ръководните органи относно потенциалния риск от въздушно предаване.

Сега изследователите призовават СЗО и другите ръководни органи да разширят своите насоки за качество на въздуха на закрито, така че да бъдат включени патогените, пренасяни по въздуха, и да се признае необходимостта от контрол на опасностите от въздушно предаване на респираторни инфекции. Според тях промяната трябва да наподобява по мащаб преобразяването на градовете през XIX век, когато стартират организираните доставки на чиста вода и изграждането на централизирани канализационни системи, които оборват твърдението на научната общност, че някои болести се пренасят по въздуха.

Научни открития за въздушното предаване на патогени

През 50-те година на XIX век, когато избухва епидемията от холера в Лондон, учените предполагат, че болестта се преда по въздушно-капков път. Британският лекар Джон Сноу обаче открива, че причината са микроорганизмите в замърсената вода. По същия начин унгарският лекар Игнац Семелвайс разкрива, че измиването на ръцете преди израждане на бебе значително намалява риска от следродилна инфекция. Докато тези открития срещат голяма съпротива преди приблизително два века, научната общност в крайна сметка се съгласява, че в тези случаи микробите във водата и по ръцете, а не тези във въздуха са причината за болестите.

В началото на XX век американският експерт по обществено здраве Чарлз Чапин погрешно приписва респираторните инфекции, предавани от човек на човек, на големите капчици, отделящи се при кашляне и кихане, които обикновено бързо падат на земята. В резултат на това Чапин заявява, че въздушното предаване е почти невъзможно.

И все пак през 1945 г. ученият Уилям Уелс публикува статия в предшественика на „Science“, в която споделя, че докато се инвестират средства за дезинфекция на водата и качествена храна, не се прави нищо за пречистване на въздуха в закритите помещения, заради отричането на въздушното предаване. Изследванията му върху морбили и туберкулоза, причинени от въздушни патогени, оспорват тази идея, но не я опровергават.

Необходимо е въвеждането на стандарт за качеството на въздуха на закрито

Сега, когато изследванията върху SARS-CoV-2 най-накрая разкриват, че много респираторни заболявания могат да се предават по въздушно-капков път, изследователите са на мнение, че трябва да се предприемат действия.

„Нека сега не губим време до следващата пандемия.“, призовава Хосе-Луис Хименес, сътрудник в Кооперативния институт за научни изследвания и професор по химия в „CU Boulder“. „Необходими са общи усилия. Когато се проектира сграда, не трябва да се влагат минимални средства за вентилационната система, а вместо това да се има предвид възможността от бъдещи пандемии.“, допълва той.

Дългогодишното неразбиране на значението на въздушното предаване на патогени води до значителни пропуски при конструирането на вентилационните системи за смекчаване на разпространението на болести. Изключение правят само някои производствени, изследователски и медицински заведения. Вместо това фокусът е насочен към климатичните системи, контрола на миризмите и използването на енергията. Така че в момента няма насоки в световен мащаб, които да регулират или предоставят стандарти за ограничаване на бактериите и вирусите, носещи се във въздуха в закритите помещения.

„Въздухът в сградите е споделен. За него може да се каже, че не е частно благо, а обществено и трябва да започнем да се отнасяме към него като такова.“, коментира Милър.

Лидия Моравска, директор на Международната лаборатория за здраве и качество на въздуха към Технологичния университет в Куинсланд, коментира, че обществото трябва да забрави общоприетото схващане, че не може да си позволи разходите за контрол. Тя отбелязва, че глобалните месечни разходи за борба с COVID-19 са консервативно оценени на 1 трилион долара, а годишните в САЩ надвишават 11,2 милиарда долара.

Въпреки че са необходими подробни икономически анализи, прогнозите предполагат, че инвестициите в изграждането на вентилационни системи могат да бъдат по-малко от 1% от строителните разходи на сградата.

Според Моравска системите за вентилация трябва да отговарят на търсенето, за да могат да бъдат адаптирани към помещения, служещи за извършване на различни дейности и честота на дишане. За сградите, при които не може да се подобри вентилацията до подходящо ниво за използване на пространството, ще са необходими филтриране и дезинфекция на въздуха.

Изследователите призовават също за разработване и прилагане на национални стандарти за цялостно качество на въздуха в закрити помещения, които да бъдат достъпни за обществеността. За да се случи това обаче, трябва първо всички да разберат важността на тези жизненоважни действия. Според Милър промяната може да дойде единствено от хората, които работят в закрити пространства.

Източник:

medicalxpress.com/news/2021-05-pandemic-scientists-air-food
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Експерти: Следваща пандемия е неизбежна, но можем да бъдем по-подготвени Експерти: Следваща пандемия е неизбежна, но можем да бъдем по-подготвени
  • Колко опасен е зомби вирусът и може ли да доведе до пандемия Колко опасен е зомби вирусът и може ли да доведе до пандемия
  • Непобедимите пандемии - рисковите фактори за 21 век Непобедимите пандемии - рисковите фактори за 21 век
  • 200 дни в Тайван без случай на местно предаване на COVID-19 200 дни в Тайван без случай на местно предаване на COVID-19
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

 2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

ДАФИ КАНА ATRIA CLASSIC С ФИЛТЪР КЛАСИК 2.4 л.
40.00лв.

ДАФИ КАНА ATRIA CLASSIC С ФИЛТЪР КЛАСИК 2.4 л.

АКВАФОР СМЕНЯЕМ ФИЛТЪР ЗА ПРЕЧИСТВАНЕ НА ВОДА A5 350 литра
22.99лв.

АКВАФОР СМЕНЯЕМ ФИЛТЪР ЗА ПРЕЧИСТВАНЕ НА ВОДА A5 350 литра

МАКЕДА БОТАНИКС ДИФУЗЕР HARMONY WHITE / LIGHT / DARK 500 мл
49.00лв.

МАКЕДА БОТАНИКС ДИФУЗЕР HARMONY WHITE / LIGHT / DARK 500 мл

БРИТА ДИСПЕНСЪР ФЛОУ - ФИЛТРИРАЩА СИСТЕМА ЗА ВОДА 8.2 л
113.00лв.

БРИТА ДИСПЕНСЪР ФЛОУ - ФИЛТРИРАЩА СИСТЕМА ЗА ВОДА 8.2 л

БОИРЕР ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ модел LR 310
499.00лв.

БОИРЕР ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ модел LR 310

Безплатна доставка за България!

Коментари към Учени: За да се избегне следваща пандемия, трябва да се погрижим за качеството на въздуха на закрито

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Учени: За да се избегне следваща пандемия, трябва да се погрижим за качеството на въздуха на закрито
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 14:57
    Коментирайте "Учени: За да се избегне следваща пандемия, трябва да се погрижим за качеството на въздуха на закрито"

НОВИНАТА е свързана към

  • Използвайте лесен метод за дестилиране на вода
  • Методи за пречистване на вода, които древните хора са ползвали
  • Отглеждайте хлорофитум за пречистване на въздуха от вредни вещества
  • Какви са разликите между пречиствател и йонизатор за въздух
  • Най-големите пандемии, белязали завинаги историята от V в. пр. н.е. до XIX в.
  • Експерти: Следваща пандемия е неизбежна, но можем да бъдем по-подготвени
  • Колко опасен е зомби вирусът и може ли да доведе до пандемия
  • Алтернативна медицина в помощ на психичното здраве по време на изолация
  • 200 дни в Тайван без случай на местно предаване на COVID-19
  • Да отпразнуваш Свети Валентин по време на пандемия – защо не
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Шип в носа и киста в синуса - друго лечение освен кортикостероиди?

преди 263 дни, 1 час и 29 мин.

Карсил - пречиства ли черния дроб след употреба на наркотици и опиати?

преди 1724 дни, 5 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 3 часа и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 18 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 18 часа и 14 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 18 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
20 илюстрации показват суровата реалност по време на епидемията от коронавирус 20 илюстрации показват суровата реалност по време на епидемията от коронавирус

20 илюстрации показват суровата реалност по време на епидемията от коронавирус

от 01 юли 2024г. Прочети повече
Доц. Ан Мърфи: Социалната изолация и самотата влошават психичното здраве на тийнейджърите по време на пандемия Доц. Ан Мърфи: Социалната изолация и самотата влошават психичното здраве на тийнейджърите по време на пандемия

Доц. Ан Мърфи: Социалната изолация и самотата влошават психичното здраве на тийнейджърите по време на пандемия

от 14 фев 2023г. Прочети повече
Алтернативна медицина в помощ на психичното здраве по време на изолация Алтернативна медицина в помощ на психичното здраве по време на изолация

Алтернативна медицина в помощ на психичното здраве по време на изолация

от 04 дек 2020г. Прочети повече
Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия

Съвети за поддържане на здрава психика в спорта по време на пандемия

от 06 ное 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АГИВА ПРОТЕКТ СПРЕЙ ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ ЗА ДЕЦА 75 мл

АКАЙ РИЧ капсули 500 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

СКОТИШ ФАЙН КОМПЛЕКТ ЗА ПЪТ ЗА МЪЖЕ БЯЛ ТРЪН И ЧЕРЕН ПИПЕР

СКОТИШ ФАЙН КОМПЛЕКТ ЗА БРАДА И ЛИЦЕ БЯЛ ТРЪН И ЧЕРЕН ПИПЕР САПУН 40 г + ОЛИО ЗА БРАДА 20 мл + ХИДРАТИРАЩ КРЕМ 75 мл + ДЪРВЕН ГРЕБЕН

ЕНГИЛЕН капсули * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival