Фостаматиниб потиска свръхреакцията на антителата - причина за тежкото протичане на COVID-19 при някои пациенти
Учени от Амстердамския университет разкриват една от основните причини, поради които някои пациенти с COVID-19 боледуват много по-тежко от други. Според тях антителата в организма им реагират по необичаен начин на инфекцията, но има медикамент, който може да противодейства на неблагоприятния имунен отговор, и да се използва за лечение на тежко болни хора, настанени в интензивно отделение. Лекарството е фостаматиниб, като то вече е одобрено от Агенцията за контрол на храните и лекарствата и се използва за лечение на някои автоимунни заболявания.
Йероен Ден Дунен и Мено де Винтер твърдят, че нетипичната реакция на имунната система и антителата променя хода на коронавирусната инфекция и влошава сериозно състоянието на пациента. Резултатите от проучването са публикувани в списание „Science Translational Medicine“.
Бурна възпалителна реакция или цитокинова буря
Имунологът Ден Дунен пояснява: „Когато се развие инфекция, имунната система произвежда антитела. Обикновено те защитават тялото от вируси, включително от коронавируса. При критично болните от COVID-19 пациенти ситуацията е много по-различна. Те не само, че произвеждат твърде голям брой антитела, но и самите антитела имат нетипична структура. В резултат пациентите развиват белодробно възпаление.
Де Винтер, като експерт по имунните клетки, разказва повече за техните особености. „Антителата, които произвеждаме, имат Y-форма. Горната им част се свързва с вируса, а „опашката“ – с имунните клетки на белите дробове, като по този начин ги активира. Вече знаем, че въпросната „опашка“ е различна при тежко болните пациенти с коронавирус, в резултат на което имунните клетки стават свръхактивни.“
Измененията в „опашката“ на антителата водят до три ефекта. Имунната система става свръхактивна и настъпва така наречената цитокинова буря. Възпалителният отговор, чиято първоначална мишена е бил самият вирус, започва да унищожава тъканите на човека. Кръвоносните съдове стават пропускливи, белите дробове се запълват, а тромбоцитите се закрепят един за друг и образуват гроздове. Често подобен сценарий завършва с настаняване в интензивно отделение, а прогнозите за пациентите не са особено обнадеждаващи.
Цитокинова буря и лечение
Превенцията срещу усложнения като гореизброените не е задължително да се случва чрез предписване на антивирусни препарати, а по-скоро на такива, които да потиснат свръхотговора на имунната система. Към момента се използват имуносупресори като дексаметазон и тоцилизумаб. Ден Дунен пояснява: „Тези лекарства оказват известен ефект върху организма, но имат един сериозен недостатък – потискат имунната система като цяло. Никой не иска това, защото все пак трябва да се борим по някакъв начин срещу вируса.“
Фостаматиниб – потиска нежеланата имунна свръхреакция, без да отслабва цялостния имунитет
Екипът на Амстердамския университет има богат опит в областта на имунологията. Това им помага да подберат медикаменти, които да се насочат единствено към потискане на нежеланата възпалителна реакция, предизвикана от изменените антитела. Учените откриват, че препаратът фостаматиниб действа върху имунните клетки в белите дробове, като блокира отговора им спрямо нетипичните антитела, но не възпрепятства осигуряването на защита срещу самия вирус. Според Ден Дунен фостаматиниб има потенциал да лекува успешно критично болни пациенти с COVID-19.
Предимството на лекарството е, че вече е одобрено за лечение на друго заболяване, което спестява дългите процедури, необходими за всеки нов медикамент, преди да бъде тестван върху хора.
Де Винтер споделя, че в момента тече втора фаза от изпитанията и препаратът се изпитва върху 59 доброволци. Те са разделени на две групи – 29 от тях приемат фостаматиниб, а останалите представляват контролна група, която приема плацебо. Резултатите показват, че в първата група умират по-малко хора, също така е по-малък броят на пациентите със странични ефекти и възстановителният процес трае по-кратко. Междувременно в над 40 болници стартира фаза 3, в края на която ще стане ясно дали медикаментът наистина има положителен ефект върху тежко болни от коронавирусна инфекция.
Де Винтер и Ден Дунен работят заедно и в Амстердамския институт по инфекциозни болести и имунитет. Те не възнамеряват да експериментират само с едно лекарство. През 2020 г. учените получават безвъзмездна финансова помощ от организация, финансирана от нидерландското правителство, за да продължат проучванията си и да включат още препарати, които биха могли да имат не просто същия, но вероятно и по-добър ефект, върху пациентите. Екипът вече е набелязал няколко, вече одобрени, които според тях също могат да се окажат достатъчно ефективни.
medicalxpress.com/news/2021-05-covid-patients-critically-ill
Снимка: pixabay.com
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
Коментари към Фостаматиниб потиска свръхреакцията на антителата - причина за тежкото протичане на COVID-19 при някои пациенти