Хората с епилепсия в България крият диагнозата, за да запазят работните си места

Хората с епилепсия в България крият заболяването от своите работодатели, защото се страхуват, че ще бъдат освободени от работа. Това казаха от Асоциацията на родители на деца с епилепсия (АРДЕ) по повод 8 февруари – Международния ден на епилепсията.
Те добавят, че диагнозата "епилепсия" в ученическа възраст много често води до социална изолация и че така дискриминацията и стигмата се оказват по-трудни за превъзмогване от физическите пристъпи от болестта.
Председателят на АРДЕ Веска Събева заяви, че при възрастните хора с тази диагноза не е изключение дискриминацията на работното място и че това ги обезкуражава както да водят активно лечение, така и да участват в социалния живот. От думите й стана ясно още, че хората провокират с незнанието и неразбирането си страх и желание за изолация от страна на болните от епилепсия.
Засегнат от това заболяване е един на всеки 100 души, а един от всеки 20 е възможно в някакъв момент от своя живот да получи епилептичен пристъп. Епилепсията е едно от най-често срещаните неврологични заболявания. С тази диагноза живеят над 70 хиляди българи, а около 30 хиляди от тях са деца.
-
Осъдиха фармацевтичния гигант Санофи по казуса Депакин
-
ЯМР сканиране дава надежда на пациенти с резистентна към лекарства епилепсия
-
Учени създадоха система за освобождаване на лекарства за предотвратяване на епилептични припадъци
-
Операция на новородени бебета с епилепсия намалява пристъпите и нуждата от медикаменти
Коментари към Хората с епилепсия в България крият диагнозата, за да запазят работните си места