Четири спасени живота благодарение на донорска ситуация в „Пирогов“

Благодарение на донорска ситуация, осъществена от екипа на Университетската болница за спешна помощ „Пирогов“, е спасен живота на четирима българи, чакащи трансплантация на различни органи.
Донорската ситуация
Координатор на екипа, осъществил донорската ситуация в Университетската болница „Пирогов“ е д-р Христо Христов. Тя е третата за последните 30 дни и 16 по ред от началото на годината.
В този случай става дума за мъж на 32 години, който изпада в мозъчна смърт. Независимо от трагичната ситуация, семейството на младия мъж решава да дари органите му. Така става възможно четири души да бъдат спасени.
Трансплантациите
Извършени са трансплантации на сърце, черен дроб и две бъбречни.
Екип на Университетската болница „Проф. д-р Александър Чирков“ трансплантира сърцето. Специалистите от Университетската „Лозенец“ осъществяват две бъбречни трансплантации, а във ВМА присаждат черния дроб.
Трансплантацията във ВМА продължава шест часа. Черният дроб е присаден на 48-годишен мъж. Проф. Никола Владов, който оглавява Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, съобщава, че мъжът вече е екстубиран. Той е в добро състояние, напълно адекватен и контактен.
Това е петата чернодробна трансплантация във ВМА от януари 2023 г. до момента.
>>>Жена на 50 години получи шанс за живот след чернодробна трансплантация, осъществена във ВМА
От 2007-а, когато проф. Никола Владов и екипът му извършват първата чернодробна трансплантация, до днес медиците са дали шанс за живот на 91 души, нуждаещи се от черен дроб.
Когато става дума за трансплантация на органи, е важен не само професионализмът на лекарите, сестрите и анестезиолозите, които извършван една от най-сложните интервенции, но и бързата, професионална и навременна работа на екипите по донорство, който имат задачата да установят навреме случаите на мозъчна смърт, да успеят да се справят с тежката задача не само да съобщят на близките трагичната новина, но и да ги попитат дали ще се решат да дарят органите на нуждаещите се от тях. Освен това са нужни бързи действия по експлантирането на органите и добра организация за доставянето им до нуждаещите се.
>>>Петима българи получиха шанс за живот след две донорски ситуации
В средата на юни изпълнителният директор на болница „Чирков“ проф. Димитър Петков каза на пресконференция в подкрепата на донорството и трансплантациите, че 67% от хората, които са претърпели присаждане на сърце, се възстановят напълно и продължават да живеят нормално.
>>>В УМБАЛ „Чирков“ имплантираха изкуствено сърце от най-нова генерация на 37-годишен мъж
За съжаление проф. Петков констатира, че след 2016-а сърдечните трансплантации стават все по-малко. Една от причините е малкият брой донори, затова и здравните власти полагат усилия да променят картината.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- На кого са неудобни пациентите, чакащи трансплантация
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Преливане на кръв
- Имуносупресивни лекарства
- Ще дарите ли органи след смъртта, за да живее някой друг?
- Такролимус
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Хирургично лечение
- Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото
- Циклоспорин
Коментари към Четири спасени живота благодарение на донорска ситуация в „Пирогов“