Шпионски скандал около компанията „Модерна“ и ваксината за COVID-19

Департаментът по правосъдие на САЩ даде гласност на обвинението срещу двама китайски граждани, според което те са извършвали шпионска дейност на територията на Америка и са атакували три неназовани американски компании, работещи върху разработването на ваксина за COVID-19.
Обвинението гласи, че китайските хакери „са проучвали“ компютърната мрежа на биотехнологична компания в Масачузетс, която работи върху създаването на ваксина срещу коронавирус от януари 2020-а. Двамата обвиняеми се занимават с хакерска дейност от 10 години, преди да се насочат към биотехнологичните компании и така да влязат в обсега на секретните служби на САЩ
Ваксината на „Moderna“ – голямата надежда на Тръмп и неговата администрация
Вниманието веднага падна върху компанията „Moderna“, която се намира именно в Масачузетс, и през януари обяви, че започва разработването на ваксина. Представител на компанията потвърди пред Reuters, че се работи по случая с ФБР и е информирана за естеството на дейността, извършвана от китайските граждани.
„Модерна“ бяха едни от първите, които започнаха да работят в посока за създаване на ваксина за COVID-19. Това е причината Тръмп и неговата администрация му да възлагат големи надежди за справяне с пандемията.
Правителството на САЩ подкрепя дейността на „Модерна“ с почти половин милиард долара и съдействат на компанията да проведе клинични тестове върху 30 000 души от началото на месец юли.
Съвсем логичен изглежда опитът на китайските хакери да проникнат в информационната система и да се опитат да пробият една от най-строго пазените тайни на света. Допълнително напрежение създава и текущата Фаза 3 на клиничните изпитания на ваксината.
Все още не е ясно какво точно са търсели китайските хакери, но целите могат да са различни – от разбиване на публично достъпни сайтове и търсене на слабите им места до целенасочено издирване на важни акаунти, които биха могли да дадат достъп до безценната информация за новата ваксина.
Ако „Moderna“ успее, това ще даде път на другите им проекти, включително и очакваната ваксина за цитомегаловирус, което е бизнес за 2-5 милиарда долара на година. Компанията е една от най-горещите сделки на борсата, с огромен интерес към нейните акции.
От „Модерна“ са сигурни, че ваксината е защитена
Говорителят на „Модерна“ – Рей Джордън, съобщи пред Reuters, че компанията е изключително предпазлива и следи за евентуални киберзаплахи. За целта тя е сформирала свой екип, има договор с външна фирма, която да им оказва помощ, и поддържа контакти с институции и власти.
ФБР и американското министерство на здравеопазването и социалната политика също отказаха да оповестят кои са атакуваните компании, както и да коментират повече по случая.
Кои са другите две компании?
Другите две биотехнологични компании, споменавани в обвинителния акт, се намират в Калифорния и Мериленд. Според ищците хакерите са търсели слаби места в системите им и са извършвали разузнаване. Според информацията от съда калифорнийската компания работи върху създаването на антивирусен препарат, а тази в Мериленд е обявила публично през януари, че също започва изследователска дейност за разработването на ваксина срещу коронавирус. Двете компании, които отговарят на описанията, са “Gilead Sciences Inc“ и „Novavax Inc.“
Говорителят на „Gilead“ отказва коментар по въпроси, свързани с киберсигурността. От „Novavax“ също не желаят да дадат изявление, но казват, че „техният екип по киберсигурност е запознат с възможните заплахи от чуждестранни граждани.“
Заплахата наистина ли идва от Китай?
Китайският министър на външните работи Уанг Уенбин заяви на пресконференция:
„Обвиненията са безпочвени и без доказателства, а Китай не се занимава с кражби на технологии, нямаме нужда от това.“
Китайското правителство отрича да е замесено в хакерство, където и да било по света. Въпреки всичко се счита, че е много вероятно китайски хакерски групи да са свързани с китайското министерство на държавната сигурност. Откриването на ваксина срещу коронавирус е гореща тема, по която работят много страни. Победителят си гарантира успешна и дългогодишна сделка с целия свят, като и огромна възможност за превъзходство.
Събитието идва броени дни след като САЩ затвори китайското консулство в Хюстън, а Китай затвори американското в Чънду. Бяха разменени обвинения за взаимен шпионаж, които още повече съдействат за влошаване на отношенията между двете суперсили.
Китай също участва в надпреварата за откриването на ефикасна ваксина, като е впрегнала целия си държавен и военен ресурс, както и много частни сектори, за да се намери работещо решение срещу вируса, причинил огромни жертви по целия свят.
Reuters, Jpost, Fr24news, ThePrint
Снимка на B_A от Pixabay
-
Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
-
Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
-
От 27 септември 2023-а започва прилагането на ваксините срещу подварианта ХВВ 1.5 на Омикрон
-
Противници на ваксинацията срещу COVID-19 заплашват със смърт премиера на провинция Саксония Михаел Кречмер
НОВИНАТА е свързана към
- Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
- Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
Коментари към Шпионски скандал около компанията „Модерна“ и ваксината за COVID-19