1 септември 2020-а: 76 нови случая на COVID-19 след направени 4330 PCR теста
Общият брой на хората с COVID-19 у нас е 16 266. 76 са новите случаи, а направените тестове са 4330.
16 са починалите за изминалото денонощие, а 170 са излекуваните.
Областите, в които са установени най-голям брой новозаразени, са София – 11, Стара Загора с 10, Варна с 9 и Пловдив с 6, в девет области в страната няма нито един потвърден случай за отминалото денонощие.
Министърът на здравеопазването издаде три заповеди на вчерашния 31 август 2020-а. Всички те са свързани с удължената извънредна епидемична обстановка до края на септември.
COVID-19 в България
Пристигащите в България от Сърбия, Турция и Беларус вече няма нужда да представят отрицателен резултат от направен PCR тест. Това е регламентирано със заповед на здравния министър от 31 август 2020-а. Предписанията за поставяне под карантина на хората, влезли у нас от същите три държави, за времето от 20 до 31 август 2020-а, трябва да бъдат отменени.
С друга заповед се посочва, че е добре работният процес на колективните органи за управление и на служителите да бъде по възможност от дистанция. Става дума за работа от разстояние или работно време с променливи граници или работа на смени. Работодателите могат да прилагат и други мерки, съобразени със спецификата на трудовата им дейност. Целта е да се осигури по-добра защита на работещите и да бъдат ограничени контактите на работното място.
От 1 септември се въвеждат и специфични изисквания за посещенията в болниците и специализираните социални заведения. Свиждане ще бъде допускано само на близки на пациенти в терминален стадий. В институциите за социални услуги и за услуги от резидентен тип за деца и възрастни ще бъдат допускани външни лица по изключение и по преценка на директора.
Третата заповед на здравния министър от вчерашния 31 август 2020-а е за възобновяването на присъствените учебни занятия в предучилищното и училищното образование. Учебният процес, пише в заповедта, се организира и провежда според изготвените от МОН и МЗ Насоки за работа през учебната 2020-2021 г. в условията на COVID-19.
Във висшите учебни заведения присъствената дейност е според правилниците и изискванията на всяко от тях и като биват спазвани противоепидемичните мерки. Ако е възможно, обучението може да бъде осъществявано дистанционно.
Езиковите и образователни центрове, както и занималните, организирани от юридически и физически лица, предоставят услугите си дистанционно. Ако това е невъзможно, то е задължително да осигурят дистанция от 1,5 метра и да спазват стриктно противоепидемичните мерки.
От днешния 1 септември 2020 г. чешките туристи ще идват у нас без да е нужно да си правят PCR тест и без да подлежат на карантина. Решението е взето след разговор между министъра на туризма Марияна Николова и чешкия здравен министър Адам Войтех.
COVID-19 по света
25 638 230 са заразените с COVID-19 в света до момента. Данните на Университета „Джон Хопкинс“ показват, че битката с инфекцията, превзела държавите през последните повече от шест месеца, са изгубили 854 775 души. 17 729 922 са я спечелили и са оздравели.
САЩ продължават да бъдат страната с най-голям брой заразени с коронвирусната инфекция. Към днешния 1 септември 2020-а са установени 6 211 796 случая, малко над 3 450 000 са излекуваните, а 187 736 са починалите. В Бразилия, която е на второ място в черния списък по брой заразени, случаите продължават да растат и наближават 4 000 000.
Вирусът прогресира, но в среда, в която хората са с маски и спазват дистанция е вече оформен определен колективен имунитет, а всичко това забавя разпространението на COVID-19 и означава, че сегашният епидемичен връх ще бъде много по-нисък от този на първата вълна, но ще продължи дълго, това е мнението на проф. Фредерик Адне от болница „Авицена“ в Бобини. Затова е нужно хората да се подготвят, че ще живеят с вируса SARS-CoV-2 още дълго време. В момента във Франция особено уязвими са 17 района, но те са под непрекъснато наблюдение. Един от сериозните проблеми е липсата на персонал за домовете за възрастни хора, затова и Асоциацията на мениджърите от службите за възрастни призова правителството да увеличи работещите в домовете като при това го направи бързо, защото сегашният персонал е изтощен от коронавирусната криза.
В същото време на днешния 1 септември 2020 г. френската лаборатория „Sanofi” обяви, че международното клинично изпитване – фаза 3, което тества ефективността на нейното лекарство „Kevzara” за лечение на тежки форми на COVID-19, не е довело до убедителни резултати. Проучването включваше 420 души и беше проведено в Бразилия, Аржентина, Канада, Чили, Франция, Германия, Израел, Италия, Испания, Русия и Япония. Ръководителят на научноизследователската дейност в „Sanofi” д-р Джон Рийд заяви, че независимо от факта, че медикаментът не е дал резултатите, на които са се надявали, ръководството се гордее с работата, извършена от екипа. Важно е това, че задълбочихме познанията си за потенциалното използване на „Kevzara” при лечението на COVID-19, подчертава в изявление пред медиите д-р Рийд. Нито „Sanofi”, нито американската лаборатория „Regeneron“, с която заедно са разработили лекарството, пуснато на пазара през 2017-а за лечение на ревматоиден артрит, не планират да провеждат други клинични проучвания за възможностите му при лечение на коронавирусната инфекция.
Междувременно ЕК потвърди желанието си да участва в механизма COVAX на СЗО. Целта му е ваксината срещу COVID-19 да стигне до максимално голям брой хора в света и да бъде достъпна за тях. В подкрепа на COVAX Еврокомисията ще предостави 400 000 000 евро. Председателката на ЕК подчерта, че до момента в рамките на обединените глобални действия са обещани 16 милиарда евро за ваксини, тестове и методи на лечение. Сътрудничеството в световен мащаб е единственият начин да бъде преодоляна глобалната пандемия, категорична беше Урсула фонд дер Лайен.
В Русия броят на новозаразените с вируса на SARS-CoV-2 надхвърли 1 000 000. Данните от днешния 1 септември показват, че през последното денонощие новите случаи на хора с COVID-19 са 4 729, с тях общо заразените в страната стават 1 000 048. 17 299 са починалите до момента, а 815 705 оздравелите.
Ръководителят на лабораторията в Института по молекулярна генетика на Руската академия на науките д-р Константин Северинов заяви, че очевидно през есента коронавирусната инфекция ще протича по-тежко в сравнение с пролетта. Особено трудно, според микробиологът, ще бъде в районите, където до момента не е имало проблеми и където хората продължават да не вярват, че инфекцията съществува наистина. Д-р Северинов подчертава, че все още не може да се говори за колективен имунитет, защото развилите антитела срещу COVID-19 са едва 10-15 процента. Епидемията ще продължи да се разпространява и защото все още няма тествани работещи ваксини и няма да ги има през следващите шест месеца, няма и лекарство с пряко действие, казва още специалистът.
От днес границите на Унгария са затворени за чужденци. Причината е в страха да не се допусне разпространение на COVID-19 в страната. Единствено унгарци ще могат да влизат в страната, но за тях ще бъде задължителна 14-дневната карантина.
coronavirus.bg, mh.government.bg, pixabay.com, coronavirus.jhu.edu, lefigaro.fr, ouest-france.fr, ouest-france.fr, tass.ru, стопкоронавирус.рф
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 1 септември 2020-а: 76 нови случая на COVID-19 след направени 4330 PCR теста