10-годишен провал на електронното здравеопазване установи одит на Сметната палата
Одит на Сметната палата установи провал в електронното здравеопазване и то за период от 10 година (01.01.2012 г. - 30.06.2016 г.). На министъра на здравеопазването за издадени 20 препоръки, а на управителя на НЗОК – 7, които са със срок на изпълнение до края на следващата година.
Отговорност за управленските решение за отчетния период носят шест министри на здравеопазването, петима управителя на НЗОК и шестима директора на Националния център по обществено здраве и анализи.
Установено е, че за последното десетилетие в България все още няма изградена интегрирана здравно информационна система, въпреки че тя е била в приоритета на национални здравни стратегии и всички правителствени програми. В сравнение с бързо развиващите се електронни системи в други европейски страни, у нас обемът на данни между информационните системи и регистрите остава недостижимо предизвикателство.
В доклада на Сметната палата се посочва, че организацията в процеса по планиране и реализация на проектите за електронно здравеопазване, както и обществените поръчки се нуждаят от кардинални подобрения.
От преди 10 години са направени няколко неуспешни опита за реализирането на проекти за национално здравна информационна система, прекратявани са обществени поръчки, дублирани са проекти и функционалности на други институции. Отчита се и несъгласуване на действията между институциите - Министерство на здравеопазването и НЗОК.
Липсват разработени и признати национални здравно – информационни стандарти, както и медицинска документация, които да съответстват на възможностите за електронна обработка и обмен на здравна информация. Не съществува и обмен в реално време, защото отделните информационни регистри и системи в здравеопазването не са интегрирани.
За осъзнатата необходимост от електронно досие, направление, рецепти и софтуерни приложения за обмен на данни, които да осигуряват нужната информация и за пациенти, и за медици за предприемането на решения относно диагностика, лечение и рехабилитация, са изминали почити 10 години, но реален резултат няма.
Все още няма действащ Национален здравен портал, който да предоставя нужната здравна информация за здравни услуги, профилактика, здравно образование и други.
Няма утвърдена система за контрол и действащ санкциониращ механизъм. Такова забавяне на реализацията на електронната здравна информационна система е предпоставка за подценяване и безотговорно отношение към значението на този важен и ключов приоритет.
Като заключение в доклада на Сметната палата се посочва, че гражданите потвърждават пропуски от реализацията на електронното здравеопазване, както и съществени грешки в дейността на институциите.
По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: Съдебни Новини
НОВИНАТА е свързана към
- Физикална терапия и рехабилитация, финансирана от НЗОК
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- Национална здравноосигурителна каса
- Структура и функции на Националната здравноосигурителна каса
- Пенка Георгиева: Не лекуват деца в чужбина, защото изпитват недоверие към здравната каса
- Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?
- Съдът постанови: НЗОК ще плаща за лечението на болите от сколиоза
- Според управителя на НЗОК недостигът на пари в касата е заради лекарствата
- Разходване на средствата, постъпили в НЗОК
- Масирани проверки по аптеките в Южна България
Коментари към 10-годишен провал на електронното здравеопазване установи одит на Сметната палата