15 януари 2021 г.: Нови 535 случая на COVID-19 и рекорден брой оздравели - 6728
Новите случаи на COVID-19, установени през последното денонощие, са 535, което представлява 7% от направените 7439 теста. Според Единния информационен портал общият брой на инфектираните у нас от началото на пандемията е 210 951.
Активните случаи в страната към момента са 52 185. 3631 пациенти с установен коронавирус са настанени в лечебни заведения, а 343 от тях в отделения за интензивни грижи.
Общо 150 370 души са излекувани от началото на пандемията, като само за последното денонощие техният брой възлиза на 6728. За последните 24 часа 47 души са загубили битката с вирусната инфекция.
През вчерашния ден на 648 души е поставена ваксина, с което общият брой на имунизираните срещу COVID-19 в страната е 17 686.
През последното денонощие най-много случаи са установени в София, където положителна проба за коронавирус са дали 132 души. Следват Бургас с 43, Пловдив с 40, Благоевград с 37 и Стара Загора с 36 новозаразени.
COVID-19 в България
В края на месец януари ще стартира масово тестване на педагозите в страната, което има за цел да покаже каква е скритата заболеваемост сред тях преди ваксинацията срещу COVID-19. Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов. Ваксинирането на учителите, включени във втората фаза на програмата, ще се организира от Регионалните здравни инспекции, като вариантите за това са два – на място в учебните заведения или в имунизационните кабинети, които действат в момента.
Относно опасенията, които изразиха ръководствата на домовете за болни с деменция и за хора с умствена изостаналост, че ваксините могат да бъдат противопоказни за потребителите на конкретните социални услуги, здравният министър заяви, че няма никакъв проблем обитателите да бъдат ваксинирани. Предстои здравното и социалното министерства да предоставят допълнителни указания относно информираното съгласие при ваксинация на пациентите с ментални проблеми.
Ваксини за имунизацията на 6 милиона души са заявени към 5 производители, посочват от Министерството на здравеопазването. Ако и петте препарата бъдат одобрени, през първите шест месеца на тази година ще могат да бъдат ваксинирани 2,3 милиона дули или около 36 процента от българското население. В Това число не са включени децата до 16-годишна възраст. Здравното министерство е води политика за диверсификация на портфейла от потенциални ваксини срещу COVID-19, което дава право на България да участва в договорите за всички ваксини, за които Европейската комисия има или ще сключи договори.
Доставките на ваксините се извършват по план, утвърден в договорите с производителите, който е разделен на тримесечия и е съобразен с количествата, заявени от България. Планът разкрива, че до края на януари се очаква в страната да пристигнат ваксини, достатъчни за имунизирането на 38 000 души, до края на февруари за 54 000 души, а до края на март за 322 000 души. Прогнозите показват, че доставките през първото тримесечие ще стигнат за ваксинацията на над 400 000 българи.
Към момента България получава доставки от ваксините на „Pfizer/BioNTech” и “Moderna”, които са единствените одобрени от ЕК. Очакваното количество от двете фармацевтични компании е общо 4.4 милиона дози, почти колкото и от ваксината срещу COVID-19 на „AstraZeneca“. Доставката на договорените количества от третата ваксина, която по план трябва да бъде осъществена през март, зависи изцяло от датата на получаване на разрешение за употреба на препарата.
От Министерството на здравеопазването уточняват, че от ваксините на компаниите „Sanofi” и „Novavax”, с които се очаква ЕК да сключи договор, също са предвидени количества за получаване.
Ако ваксинацията се осъществява по план, до средата на 2021 г. ще бъдат покрити всички фази на програмата по имунизация на населението, което ще предостави възможност да се продължи с всички желаещи.
Със заповед на здравния министър от 16 януари се разрешава присъственото провеждане на следните дейности в училищното образование:
- приравнителни изпити при преместване на ученик;
- изпити за срочна оценка при 25% отсъствие по определен предмет;
- изпити за ученици в индивидуална или дистанционна форма на обучение;
- изпити за годишна оценка на ученици в самостоятелна или задочна форма на обучение;
- държавни изпити по теория и практика за придобиване на степен професионална квалификация;
- индивидуални дейности;
- индивидуални практики в предприятия или в училище;
- олимпиади и състезания, които не могат да се проведат в електронна среда.
Всички изброени дейности трябва да се провеждат индивидуално, когато това е възможно, и при стриктно спазване на противоепидемичните мерки (маска за лице, дистанция, недопускане на болни лица).
Във висшите учебни заведения ще могат да се провеждат присъствено практически обучения, изпити по практика, семестриални изпити, които включват практическа част, държавни изпити и защити на дипломни работи. Присъствено ще се провеждат и курсовете по оказване на долекарска помощ. Когато тези дейности се извършват на територията на висшето учебно заведение, ректорът има задължението да създаде необходимата организация за спазване на противоепидемичните мерки.
COVID-19 по света
Към днешна дата общият брой на заразените с COVID-19 в световен мащаб е 93 158 547, като най-много случаи са регистрирани в САЩ (23 313 101), Индия (10 527 683) и Бразилия (8 324 294). Починали са общо 1 995 273 души с установен коронавирус.
Франция планира стартирането на кампания за масово тестване за коронавирус сред децата, която има за цел да ограничи разпространението на варианта, идентифициран във Великобритания. Съгласно създаден протокол от здравното министерство на месец ще бъдат тествани до един милион деца и учители, тъй като има данни, че вирусът се разпространява по-бързо сред тази група от населението. Кампанията ще обхване децата над шестгодишна възраст.
През последните седмици във Франция бяха установени няколко случая на новата мутация, за която се предполага, че е по-заразна от други форми на коронавируса. Това е и причината в страната да бъде затегнат вечерния час, което цели забавяне на разпространението на коронавируса. Според новите правила, които влизат в сила от събота, вечерният час ще започва от 18:00 часа, а не от 20:00 часа, както е в момента.
Към момента във Франция са регистрирани около 69 хиляди смъртни случая, свързани с COVID-19, което нарежда страната на седмо място в света по този показател. Общият брой на инфектираните е 2 909 723.
Ангела Меркел планира почти пълно затваряне (мегалокдаун) на Германия поради опасения от бързо разпространение на новия вариант на коронавируса, открит във Великобритания. Една от мерките, които се обмислят, е преустановяване дейността на обществения транспорт както в градовете, така и по междуградските линии. Официално решение обаче все още не е взето. Последните данни показват, че в Германия на ден се регистрират по около 15 смъртни случая, свързани с COVID-19, на милион души население, като по този показател надминава САЩ (13 смъртни случая).
Гърция може да облекчи някои ограничения в сектора на търговията на дребно през следващата седмица, след като блокирането, наложено в цялата страна, спомогна за намаляване на новите случаи на COVID-19. Това обяви премиерът на страната Кириакос Мицотакис. Правителството на Мицотакис наложи строго блокиране, второто от избухването на пандемията от новия коронавирус, в началото на ноември след скок в броя на инфектираните и Северна Гърция и района около столицата Атина.
Великобритания въведе забрана за влизане в страната на граждани от държавите, в които са регистрирани случаи на новия вариант, идентифициран в Бразилия. Мярката важи за лица, пристигащи от Аржентина, Бразилия, Боливия, Кабо Верде, Чили, Колумбия, Еквадор, Френска Гвиана, Гвиана, Панама, Парагвай, Перу, Суринам, Уругвай и Венецуела. Португалия също е добавена към списъка заради тесни връзки с Бразилия, като изключение е направено само за работниците, превозващи основни стоки. Министърът на транспорта Грант Шапс заяви, че новите мерки няма да се прилагат за британски и ирландски граждани и граждани на трети държави с право на пребиваване, но пътниците, връщащи се от изброените дестинации, подлежат на 10-дневна карантина.
coronavirus.bg, mh.government.bg, bnr, gisanddata.maps.arcgis.com, reuters.com, freepik.com
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 15 януари 2021 г.: Нови 535 случая на COVID-19 и рекорден брой оздравели - 6728