26 октомври 2021 г.: Увеличава се броят на настанените в болници с COVID-19 – 1379 за последното денонощие
За пореден ден информационната система показва висок ръст на заболелите от COVID-19 в страната и на хоспитализираните. В тъмночервената зона са 18 области, 9 са в червената и само 1 в жълтата.
COVID-19 в България
5863 са регистрираните нови случаи на COVID-19 за последните 24 часа, показват данните от единния национален портал. Положителните случаи представляват 11,3% от направените 51 688 теста.
Увеличават се и хората, нуждаещи се от болнично лечение. За последното денонощие в болниците в страната са приети 1379 жени и мъже, от които 90,72% не са ваксинирани. Общо са хоспитализирани 7128 души, от тях в интензивните отделения са 608.
Информационната система отчита много голям брой смъртни случаи – 243 души са изгубили битката с COVID-19. От тях без ваксини са били 96,30%. 2022 са излекуваните.
1735 са новозаразените в столицата, 538 са в Пловдив. В Благоевград и Варна са по 317, в Стара Загора – 295. 231 са хората с положителна проба в Монтана, а 200 във Велико Търново.
18 области в страната са в тъмночервената зона, 9 са в червената, а 1 е в жълтата, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
14-дневната заболеваемост на 100 000 души към 26 октомври 2021 г. показва следната картина в страната.
Най-засегнати са областите Монтана, където заболеваемостта е 1173, в София – 1132, в Перник е 1113, а във Видин – 1033.
Следват областите Габрово с 941 заразени на 100 000 души и Кюстендил с 919, София – област с 872 и Варна с 834.
21,73% е смъртността в страната за последните 14 дни. Тя е най-висока в Монтана – 50%, Видин – 49%, Габрово – 45% и Сливен – 43%.
Управлението на кризата COVID-19
Здравните власти са категорични, че локдаун ще бъде наложен, когато бъдат запълнени леглата за неинтензивни грижи, което означава в болниците да бъдат настанени над 9000 души. Общо 700 са леглата за интензивно лечение, от които в момента са заети 608.
Ако се наложи, ще бъдат открити допълнителни легла, но това ще е за сметка на други дейности в болниците, коментира в интервю за Нова телевизия заместник здравният министър Александър Златанов, който подчерта, че не биха искали да спират останалите операции в никакъв случай.
Зеленият сертификат
Изискването за зелен сертификат успя да изведе на яве и много от скритата заболеваемост, тъй като се правят много повече тестове, коментира заместник здравният министър Златанов и заяви, че здравното министерство няма да се откаже от мярката, независимо от протестите, които продължават.
От 25 октомври 2021 г. започнаха проверките, свързани със спазването на въведените допълнителни противоепидемични мерки и зеления сертификат. Единствено служителите на регионалните здравни инспекции, на МВР, общинска полиция и общински инспекторати имат право да проверяват как гражданите спазват правилата.
Проверките в заведенията за хранене са ангажимент на Агенцията по безопасност на храните, докато Главната инспекция по труда контролира бизнеса. Над 300 са проверките на 25 октомври, съобщиха от здравното ведомство.
Да напомним, че без сертификат се влиза само в хранителните магазини, банките, аптеките, държавните институции
Безплатните лекарства за COVID-19
Общопрактикуващите лекари ще могат да изписват безплатните лекарства срещу COVID-19 след седмица, тъй като все още няма подписан договор между НЗОК и Лекарския съюз. Според д-р Георги Миндов от дружеството на общопрактикуващите лекари в София създадените COVID зони не облекчават работата на личните лекари. В същото време той поясни, че безплатните лекарства не са за всеки, заболял от COVID-19, а само за хората, при които вече се наблюдават усложнения.
Присъственото обучение и щадящите тестове за учениците
След обявеното вчера от здравния и просветния министри решение за възможността децата да се обучават присъствено, след като бъдат тествани два пъти седмично, стана ясно, че вече е започнало проучване сред родителите за нагласите им по казуса.
Пред БНТ министърът на образованието заяви, че масовото тестване ще продължи до момента, когато броят на заразените ученици е под 100 на 100 000 души. Проф. Николай Денков уточни, че до края на деня ще стане ясно кой вид от щадящия тест ще закупят. Възможно е да са и двата, които в момента се използват в няколко училища, или само единият от тях. Масовото тестване и начинът, по който ще бъде осъществено, ще бъде обсъдено и на отраслов съвет, каза още просветният министър и уточни, че малчуганите, които са преболедували, и ваксинираните, няма да бъдат тествани.
Министър Денков беше категоричен, че децата, чиито родители откажат да бъдат тествани, ще се обучават дистанционно.
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- COVID-19 и поредната разделителна линия в света: имунизирани срещу неимунизирани
НОВИНАТА е свързана към
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
- Нов вариант на COVID-19 е установен във Франция
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
- Пандемичен комитет ще координира изпълнението и контрола на мерките срещу COVID-19
Коментари към 26 октомври 2021 г.: Увеличава се броят на настанените в болници с COVID-19 – 1379 за последното денонощие