5 октомври 2021.: Габрово е в тъмночервената зона с 567 заразени с COVID-19 на 100 000 души
Област Габрово е в тъмночервената зона с 567 с COVID-19 на 100 000 души. По данни на кризисния щаб в Сливен заболеваемостта в областта се увеличава и вече е 445 на 100 000 души. Над 450 на 100 000 души са заразените в областите Видин, Монтана и Перник. Данните на националния информационен портал показват, че за последното денонощие са установени 2806 положителни случая на COVID-19. Това са 13,5% от направените 20 720 теста.
COVID-19 в България
Общият брой на хората, които се лекуват в болници у нас е 5 204 като от тях 445 са настанени в интензивните отделения. За последното денонощие са хоспитализирани 947 мъже и жени, от които 91,13% не са ваксинирани.
178 души са починали за последните 24 часа, излекуваните са 1356.
737 са новозаразените с COVID-19 в столицата, в Пловдив те са 252, а в Стара Загора – 170.
Последната информация от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) показва, че в момента у нас се разпространява единствено делта вариантът, установен при всички 362 проби, които са от 51 лечебни заведения от 21 области в страната.
От 4 октомври в област Габрово са в сила допълнителни противоепидемични мерки, чиято цел е да бъде ограничено разпространението на COVID-19. Те са въведени заради увеличаващата се заболеваемост, която достигна 500 на 100 000 души и областта е вече в тъмночервената зона.
Новите ограничения налагат прекратяването на работата на различните школи и обучителни центрове, не се допуска провеждането на обществени прояви, семинари, конкурси, а до 17 октомври няма да се осъществяват фестивали, събори както и масови спортни прояви. Спират работа фитнес зали, спортни клубове и СПА центрове. Кина и театри работят при не повече от 30% от капацитета си. Не се допускат групови посещения в музеи и галерии. В търговските обекти и административните институции не бива да има повече от 1 човек на 8 квадратни метра.
Учениците от 5 до 12 клас ще бъдат в класните стаи на ротационен принцип. Присъственото обучение продължава единствено за децата от 1 до 4 клас. Отворени остават детските градини и ясли.
По данни на Министерството на образованието и науката от 27 септември до 4 октомври 515 паралелки в страната са преминали на дистанционно обучение. Четири пъти повече са учениците под карантина, а два пъти повече са учителите в сравнение с началото на учебната година.
Заради повишаването на заболеваемостта на 1 октомври от МОН препоръчаха учителите да бъдат с маски по време на часовете както и веднъж седмично целият персонал в училищата да се тества.
И в област Сливен се увеличават заразените учители и ученици, расте и заболеваемостта, която е достигнала 445,5 на 100 000 души, стана ясно след извънредно заседание на кризисния щаб. Директорът на РЗИ-Сливен д-р Петя Балулова изрази притеснението си, че заболелите се увеличават, а в същото време областта изостава с имунизациите.
Епидемиолозите изразиха притесненията си, че вълните на COVID-19 и на сезонния грип ще съвпаднат. Вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова подчертава, че разпространението на грипните вируси е много по-ниско от обичайното във времето на пандемията. И в момента данните показват, че грипният вирус има много по-ниско разпространение, но това не бива да успокоява, защото той може да се върне във всеки момент. Проф. Александрова напомня отново, че ниското разпространение на грипния вирус и сега, и през миналия сезон се дължи на противоепидемичните мерки.
Ваксинацията срещу COVID-19
Независимо от множеството инициативи, създадени за да насърчат хората да си поставят ваксина срещу COVID-19 ситуацията не се е променила. Процесът върви с бавни темпове и страната ни продължава да бъде на последно място по този показател в Европа. До момента напълно ваксинирани у нас са 1 340 793 души. Общият брой на поставените дози е 2 555 664. за последите 24 часа са поставени 5 386 дози.
До момента в България са доставени 6 600 000 ваксини. На държави извън ЕС страната ни е дарила 550 000 дози, 100 000 са препродадени на Норвегия, съобщи директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов.
Не можем да преодолеем негативните нагласи към ваксинацията срещу заразата, призна за пореден път служебният здравен министър, който участва в събитие, организирано от вестник „24 часа“. Д-р Стойчо Кацаров заяви, че страната ни ще преживее и тази поредна COVID вълна, но ще плати цената, че хората не се ваксинират, а здравната система е в лошо състояние. От своя страна главният здравен инспектор оприличи страната ни на медицинско гето заради ниския процент на ваксинирани. Според доц. Ангел Кунчев в резултат на ниския брой ваксинирани България ще има международни проблеми.
Днес ще бъде представен официално и прототип на българската ваксина срещу COVID-19. Приф. Андрей Чорбанов от БАН и екипът му ще направят това по време на 15 конгрес за ваксини, който се провежда онлайн. Българската ваксина не е тествана на хора.
В същото време стотици учени в света извършват проучвания, свързани с вируса SARS-CoV-2 и начините, по които се разпространява и влияя на хората. Изследователите търсят отговори на множество въпроси, които ще направят възможно борбата с COVID-19 да бъде успешна.
COVID-19 по света
Франция отчита намаляване на броя на заразените с COVID-19. Процентът на заболеваемост пада под символичния праг от 50 случая на 100 000 души. Малко над 1100 са новите случаи за последните 24 часа. Запазва се броят на хоспитализираните. На 4 октомври 2021 г. в болниците са настанени 7 299 души.
В същото време 84,6% от французите са ваксинирани.
И в Испания намаляват заразените – 58 на 100 000 жители. Фактът, че 78% от испанците са ваксинирани позволи премахването на ограниченията. Отворени за посещение без ограничения в работното време и капацитета си са ресторанти, барове и дискотеки. Посещенията на футболни мачове вече са на 100% от капацитета на стадионите, а в баскетболните зали е на 80%.
Делта вариантът на COVID-19 и възможността на хората на се ваксинират са в основата на решението, обявено от премиера на Нова Зеландия Джасинда Ардерн, че страната се отказва от стратегията си за „нулев COVID-19”. Месеци наред страната залагаше на тази стратегия, чийто основен принцип беше да се направи всичко възможно, за да се предотврати навлизането на епидемията като се предприемат строги, но кратки ограничителни мерки и при най-малката поява на вируса. Стратегията очевидно се оказа успешна, за което говори и ниската смъртност. За цялата пандемия има 27 смъртни случая.
Джасинда Ардерн аргументира решението за отказ от стратегията „нулев COVID-19” на първо място с възможностите за ваксинация. Тя подчерта, че когато не е имало ваксини е било изключително важно да се предприемат строги мерки за ограничение. Вторият аргумент е свързан с вариантът Делта, който се разпространява в момента и чиято степен на заразност е изключително висока.
Стратегията отпада, но, както заяви на пресконференция Джасинда Арден, продължават усилията вирусът да бъде контролиран, новозеландците да се въздържат и да спазват правилата.
Сингапур и Австрия са другите две страни, които се отказаха от стратегията за нулевия COVID-19.
Управляващите в Израел засилиха натиска върху хората да си поставят трета доза от ваксина срещу COVID-19. Един от начините, който е в сила от 3 октомври, е решението зеленият паспорт да бъде валиден шест месеца след поставянето на втората доза. За да продължи действието му, което дава възможност на израелците да посещават ресторанти, театри, кина и да водят обществен живот, те ще трябва да си направят и трета доза от ваксина срещу COVID-19.
До момента 61% от израелците са напълно имунизирани. Израел беше и първата страната в света, където започна поставянето на трета доза още в края на юли.
Близо седмица броят на хората с положителни проби за COVID-19 в Румъния е над 10 000. Това и фактът, че имунизационният процес върви бавно, а ваксинираните румънци са твърде малко, доведе до поредните ограничения, сред които носенето на маски на обществени места е задължително, а заведенията ще работят до 22 часа. В момента правителство обмисля и имунизацията за медицинските работници да стане задължителна. Последните решения провокираха протести в столицата Букурещ, където се събраха над 15 000 души.
Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) отправи препоръка, свързана с допълнителните дози на ваксините срещу COVID-19. Те са резултат от проучвания, показали, че допълнителната доза от ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna повишават образуването на антитела срещу вируса при хора с отслабена имунна система и на които са трансплантирани органи. Междувпрочем и в България разрешиха употребата бустерна доза.
ЕМА съобщи, че информацията на двете ваксини ще бъде актуализирана и допълнена с тази препоръка. Що се отнася до бустер дозите, които се поставят на хора с нормална имунна система, то оценка на данните от Moderna показва повишаване нивата на антителата при бустерна доза, приложена шест месеца след втората доза на хора от 18 до 55 години.
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Изключително строги мерки срещу COVID-19 влизат в сила от 25 октомври 2021 г. в Румъния
- 21 септември 2021 г.: Расте броят на хоспитализираните болни от COVID-19 – 130 души за последното денонощие
- Властите в Германия не изключват въвеждането на пореден локдаун, за да ограничат увеличаващите се случаи на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
Коментари към 5 октомври 2021.: Габрово е в тъмночервената зона с 567 заразени с COVID-19 на 100 000 души