Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Швеция, Дания и Норвегия спряха ваксинацията срещу COVID-19 с Moderna за младите хора под 30 години

Швеция, Дания и Норвегия спряха ваксинацията срещу COVID-19 с Moderna за младите хора под 30 години

от 07 окт 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
Швеция, Дания и Норвегия спряха ваксинацията срещу COVID-19 с Moderna за младите хора под 30 години - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Швеция прекрати ваксинацията срещу COVID-19 с Moderna за младите хора под 30 години. В Дания и Норвегия решението е, че тя не се препоръчва на всички под 18 години.

Ваксинация с Moderna

Швеция

На 6 октомври 2021 г. шведската Агенция за обществено здраве, която отговаря за имунизационната кампания, съобщи, че е взела решение да прекрати използването на ваксината на Moderna за родените през 1991 г. и след това. Здравните власти в страната обявиха, че става дума за предпазна мярка, а решението е взето заради повишения риск от страничните ефекти като възпаление на миокарда и перикарда.

В съобщението на Агенцията до пресата се обяснява, че рискът е по-голям след поставянето на втора доза от ваксината срещу COVID-19 на Moderna при мъжете.

В същото време здравните експерти в Швеция уточняват, че рискът е минимален, тъй като става дума за много рядък страничен ефект. Миокардитът и перикардитът често изчезват сами, при това без да причиняват трайни проблеми.
До момента близо 81 000 души под 30 години са получили първата доза от Moderna в Швеция. След решението на Агенция те ще получат втора доза от друга ваксина.

ваксинация срещу COVID-19

Дания

Здравните власти в Дания обявиха, че спазвайки принципа за предпазливост, са решили ваксината на Moderna да не бъде поставяна на децата от 12 до 17 години. И в този случай става дума за повишен риск от сърдечни възпаления. Сред аргументите за решението са данни от изследване, което ще бъде публикувано след месец. Данните от него ще бъдат предоставени на Европейската агенция по лекарствата.

Норвегия

Институтът по обществено здраве в Норвегия препоръча на младежите до 18 години да бъде поставяна само ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech заради по-силните странични ефекти на Modrena. Норвежкият Институт отбелязва в съобщение, че Moderna е също толкова ефективна, колкото е ваксината на Pfizer/BioNTech и уточнява, че остават препоръчителни за всички над 30 години.

Финландия

Финландия е поредната скандинавска страна, която прекрати имунизацията с Moderna на младите мъже до 30 години. Аргументите на Института за здраве и благосъстояние на страната са същите като на здравните институции в Швеция, Дания и Норвегия и са свързани с редките странични ефекти.

Швейцария

Властите в Швейцария все още не смятат да ограничават ваксинацията с Moderna, с нея имунизират всички над 12 години. Информацията е, че здравните институции следят постоянно ситуацията в страната и действия ще бъдат предприети единствено в случай, че се увеличат съобщенията за странични ефекти или подозрителни случаи.

COVID-19 в Европа

Франция продължава да отпуска мерките, демонстрирайки овладяване на четвъртата COVID-19 вълна. От 11 октомври 2021 г. предпазните маски вече няма да бъдат задължителни за учениците от нови 21 района, с които общият брой на областите в страната, където децата не носят маски става 68. Във всички тях заболеваемостта е под 50 случая на 100 000 души. От 15 октомври 2021 г. французите, които не са ваксинирани, ще заплащат антигенните и PCR тестовете. Изключение от правилото е за хора над 18 години, които продължават да учат в гимназии и за всички, които не могат да се ваксинират по здравословни причини. Тестовете са безплатни за ваксинираните и непълнолетните.

маски

  • Междувременно в Гърция продължават да отменят ограничения за ваксинираните. Те ще могат да се движат, без да се съобразяват с ограничения и в районите, които са в червената зона. Всички, които са си поставили ваксина срещу COVID-19, ще могат свободно да посещават ресторанти, барове и заведения на закрито и ще могат да се забавляват, защото в заведенията вече е разрешено да има жива музика. Както подчертава гръцкият здравен министър отмяната на наложените ограничения е свързано с повишения брой на имунизираните в страната. Според Танос Плеврис така управляващите показват, че „основният критерий за свободата ни е увеличението на ваксинацията и където рискът намалява, се увеличава възможността за отмяна на ограниченията и живот, близък до нормалния преди пандемията“. Данните на здравното министерство показват, че до момента изцяло ваксинирани са 6 180 000 гърци, което прави 57,6% от населението на страната.
  • Правителството има право да изисква доказателство за направена ваксина срещу COVID-19 или за отрицателен тест, за да ограничи разпространението на заразата. С този аргумент съдът в Нидерландия отхвърли искането да бъде отменено изискване за представяне на здравен сертификат при посещение на ресторанти, музеи, театри и различни обществени места. Магистратите посочват, че правителството е показало по убедителен начин, че неваксинираните са изложени на много по-голям риск от заразата както и че възможността те да заразят останалите е много по-голяма. Съдът в Хага отхвърля твърденията на противниците на здравния пропуск, че наложените изисквания са дискриминационни по отношение на хората, които не искат или не могат да се ваксинират. Здравният сертификат беше въведен в Нидерландия през септември. На решението на правителството се противопостави парламентът.
Източник:
  • https://www.lapresse.ca/
  • https://prevezaposto.gr
  • https://www.ouest-france.fr/
Още по темата:
  • Министър Кацаров: Броят на заразените с COVID-19 намалява, локдаун няма да има Министър Кацаров: Броят на заразените с COVID-19 намалява, локдаун няма да има
  • Възможна е нова вълна на COVID-19 в края на юли 2021-а, прогнозира френският здравен министър Оливие Веран Възможна е нова вълна на COVID-19 в края на юли 2021-а, прогнозира френският здравен министър Оливие Веран
  • 8 септември 2021 г.: Бойкот на противоепидемичните мерки в България, броят на заразените с COVID-19 расте 8 септември 2021 г.: Бойкот на противоепидемичните мерки в България, броят на заразените с COVID-19 расте
  • Неваксинираните срещу COVID-19 в Гърция с пълна забрана да посещават закрити помещения Неваксинираните срещу COVID-19 в Гърция с пълна забрана да посещават закрити помещения
5.0/5 1 оценка

Продукти от Framar.bg

КОМПЛЕКТ ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА СИ ДЖЕЛИ желирани стика 2 кутии * 31
45.50€

КОМПЛЕКТ ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА СИ ДЖЕЛИ желирани стика 2 кутии * 31

Коментари към Швеция, Дания и Норвегия спряха ваксинацията срещу COVID-19 с Moderna за младите хора под 30 години

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Швеция, Дания и Норвегия спряха ваксинацията срещу COVID-19 с Moderna за младите хора под 30 години
    www.framar.bg 
    на 10 August 2026 в 20:47
    Коментирайте "Швеция, Дания и Норвегия спряха ваксинацията срещу COVID-19 с Moderna за младите хора под 30 години"

Вижте още

  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • FDA актуализира предупреждението за миокардит в листовките на ваксини срещу COVID-19
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Какво трябва да знаят работодателите за безопасността на работно място в условията на COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Синдром на Zollinger-EllisonСиндром на Zollinger-Ellison

Синдром на Zollinger-Ellison

от 10 авг 2026г.Прочети повече
FDA одобри първата иРНК ваксина срещу грип в САЩFDA одобри първата иРНК ваксина срещу грип в САЩ

FDA одобри първата иРНК ваксина срещу грип в САЩ

от 10 авг 2026г.Прочети повече
Как се отразява стресът в ранна възраст на мозъчните клеткиКак се отразява стресът в ранна възраст на мозъчните клетки

Как се отразява стресът в ранна възраст на мозъчните клетки

от 10 авг 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 39 дни, 7 часа и 7 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 48 дни, 6 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Скъпи ли са хранителните продукти в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ ФОРТЕ таблетки * 60 DOCTOR NATURE

ХАРТМАН ЗЕТУВИТ Е СТЕРИЛНА АБСОРБИРАЩА ПРЕВРЪЗКА 10 см / 10 см * 1

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ КОМПЛЕКТ ЗАВИСИМОСТИ

ЕКО БАЛАНС ЦИНК ГЛЮКОНАТ 25 мг таблетки * 60

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ КОМПЛЕКТ НАТРАПЛИВОСТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЗИРИД таблетки 50 мг * 40 ЗЕНТИВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 авг 2026г. в 16:53:53

ЗИРИД таблетки 50 мг * 40 ЗЕНТИВА

Коментар на: Диана Пингелова от 10 авг 2026г. в 15:41:18

ЛИТОЛЕС капки 50 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 авг 2026г. в 15:12:58

ЛИТОЛЕС капки 50 мл

Коментар на: Георгиева от 10 авг 2026г. в 14:57:49

АБОФАРМА МАГНЕЗИЙ + ВИТАМИН B КОМПЛЕКС таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 10 авг 2026г. в 14:12:19
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Отказ от сделка
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival