8 септември 2020-а: 57 нови случая на COVID-19 при направени 1220 PCR теста
57 са потвърдените случаи на COVID-19 за изминалото денонощие, които са резултат от направени 1220 теста. През трите почивни дни единствено на 7 септември имаше по-нисък брой на заразени.
Тогава информационният портал отчете 39 случая след направени 1407 PCR теста. На 6 септември при направени 3358 теста бяха установени нови 96 случая, а на 5 септември новите случаи бяха 179 след 8129 теста.
Общият брой на хората с коронавирусна инфекция до момента е 17 146.
12 189 са излекуваните, от които 32 за последните 24 часа.
Отново най-висок ръст на хора с COVID-19 има в Благоевград – 14, а след него е столицата с 12.
16 са областите, в които няма установени случаи на заразата.
Общият брой на медициниските служители с COVID-19 е 965 като продължава най-висок да е броят на заразените лекари – 342 и медицинските сестри – 323.
COVID-19 в България
Новите случаи на заразени с COVID-19 за изминалото денонощие, които са 57, представляват 4,67 % от направените тестове, а това е най-високото ниво на зараза за последния един месец. По-висок ръст е имало в началото на август, когато на 6 август делът на положителните проби, спрямо тестваните хора, е бил 5,31%. Данните показват още, че август е месецът с най-много смъртни случаи.
В края на миналата седмица здравните министри от ЕС проведоха неформална видеоконференция, организирана от Съвета по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси. Разговорите се насочиха към координирането на подхода към изискванията за карантина и тестване.
Според българския здравен министър в основата на подобни координирани действия трябва да бъдат общото разбиране за проблема, научният подход и гъвкавостта на държавите в Евросъюза, тъй като става дума за разлики в развитието на заболеваемостта, в спецификата на населението и в различните им икономически и финансови възможности.
Министър Ангелов е подчертал пред колегите си, че до момента България спазва стриктно 14-дневната карантина и това трябва да продължи, като се има предвид приближаващият грипен сезон. Другата тема, предмет на дискусия сред европейските здравни министри, беше за ваксината срещу COVID-19, снабдяването с нея и финансирането.
Според директора на Националния център за заразни и паразитни болести съвсем скоро ще има ваксина срещу COVID-19. Проф. Тодор Кантарджиев изрази надежда, че това ще стане или през зимата, или в началото на следващата година.
Пред Нова телевизия той заяви, че у нас ваксината ще бъде безплатна и първо с нея ще бъдат имунизирани хората, които са първа линия в борбата с коронавируса. Проф. Кантарджиев каза още, че на ваксината се разчита много, защото тя е един от начините заразата да бъде овладяна.
От днешния 8 септември 2020-а старозагорската УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович" вече разполага с антивирусния препарат "Ремдесевир". Директорът на здравното заведение информира, че имат и кръвна плазма от хора, преболедували COVID-19. До този момент лечението с плазма е приложено на един пациент в тежко състояние. Показателите му временно са се подобрили, съобщи проф. Йовчо Йовчев.Той уточни още, че всички, които трябва да бъдат настанени в болницата и имат симптоматика, ще бъдат тествани белзплатно за наличието на коронавирусна инфекция.
В Университетската болница в Стара Загора в момента се лекуват 19 души с COVID-19. В Клиниката по анестезиология и реанимация са настанени други четирима, които са в тежко състояние.
COVID-19 по света
Данните от Университета „Джон Хопкинс“ показват, че общият брой на хората с COVID-19 в света надхвърля 27 340 000 души, над 19 000 000 са оздравелите от избухването на епидемията до момента, а битката с инфекцията са загубили малко над 900 000 мъже и жени.
Ситуацията в Испания се изостря отново. След отчетените над 500 000 заразени с вируса на SARS-CoV-2, управляващите предприеха строги мерки срещу разпространението на коронавирусната инфекция. Маските вече са задължителни и на открито, събирането на хора на обществени места е ограничено до десет души, а заведенията ще работят с 50% от капацитета си.
Испанското външно министерство информира, че десет европейски страни от Шенгенското пространство са въвели ограничения или карантина за пристигащите у тях испанци. Други пет изискват задължително представяне на здравни сертификати и направени PCR тестове.
За разлика от развитието на заразата през пролетта, когато по-висок беше броят на възрастните с COVID-19, сега повече инфектирани има сред младите хора. Здравните власти отчитат със загриженост и високата смъртност – 1,3 случая на 100 000 души пред последните две седмици по данни на Европейския център по заразни болести.
В Румъния починалите на 100 000 души са 3,2, което поставя страната в челото на тази черна статистика, в която второто място е на България, за съжаление, с 1,8 смъртни случая на 100 000.
За сравнение във Франция, където случаите се увеличават постоянно в последните седмици, смъртността на 100 000 души е 0,3 %.
Над 324 000 са хората с COVID-19 във Франция. Само за седмица са хоспитализирани 1898 французи, от които 326 са в реанимациите. За първи път от пролетта здравната система, особено в Марсилия, започва да усеща натиск, но управляващите са убедени, че тя не е заплашена, а болниците имат много по-голяма готовност да се справят с коронавируса. Най-много са потвърдените положителни проби в района на Буш дьо Рон.
От 22 затворените учебни заведения станаха 28. Под карантина са 262 паралелки. Министърът на образованието Жан-Мишел Бланкер увери, че най-веротятно ще има нови мерки, насочени към подкрепа на родителите, които биват сериозно затруднени. Според законодателството родителите имат право до пет дни неплатен отпуск, но правителството ще промени текстовете в закона. Министърът на труда Елизабет Борн заяви, че родителите трябва да продължат да ходят на работа, което предполага да бъде създадена система за дневни грижи за децата, които са под карантина, ако това се окаже невъзможно, ще бъде създаден механизъм за компенсация и дневни надбавки.
Научният съвет подкрепи идеята на здравния министър Оливие Веран двуседмичната картина да бъде намалена. Според епидемиолога Антоан Флаолт: „Сега трябва да бъдем прагматични и ефективни. Мисля, че през първите дни е най-голяма възможността заразата да бъде предавана на други хора, след седмия ден рискът от това е твърде нисък“. За разлика от него обаче, колежката му Катрин Хил е на мнение, че това намаляване на дните за карантина е неоправдано.
Специалистите от Научния съвет, които дадоха зелена светлина на идеята на здравния министър за по-малко дни в изолация, смятат, че е по-добре да се спазва стриктна карантина седем дни, отколкото 14 дни мерките да се спазват зле. По-краткият период се наблюдава по-лесно и е по-ефективен, казват учените и обясняват, че в момента е много трудно да се разбере дали и как французите спазват карантината.
Ситуацията в Индия се усложнява в последните седмици. По брой заразени тя изпревари Бразилия и стана втора в черната статистика след САЩ. Над 4 240 000 са индийците с COVID-19. Въпреки нарастващия брой на заразени, беше взето решение метрото в Ню Делхи да заработи отново. То беше спряно на 25 март 2020-а, а на 7 септември тръгна. В момента по четири часа сутрин и толкова вечер, докато постепенно се върне към пълния си режим на работа. Според голяма част от специалистите ситуацията в Индия излиза извън контрол. Проблемът е, че е настъпило успокоение сред хората и мерките не се спазват, което е провокирало и нарастващия брой на нови случаи.
1 030 690 са заразените с COVID-19 руснаци от началото на пандемията. За последното денонощие броят им е 5185. Общият брой на направените тестове надминава 38 700 000. 843 277 са оздравелите, а 17 871 са починалите от инфекцията до момента.
От началото на тази седмица с имунизацията на доброволци започва третата фаза на клинично изпитване на разработената от Центъра „Гамалея“ руска ваксина „Спутник V”. Руският здравен министър съобщи, че до десетина дни започват първите доставки на ваксината. Това става възможно след като „Спутник V” е преминала необходимите тестове за качество.
Според проф. Александър Бутенко ще има два варианта на ваксината, но това ще стане факт след приключването на етапа на масовото тестване на доброволци. В момента е важно върху много хора да бъде тествана една формула. Сега в тестовете се включват единствено хора над 18 години, но тъй като ваксината ще бъде прилагана и на деца, ще е нужен по-олекотен вариант.
coronavirus.bg, pixabay.com, mh.government.bg, nova.bg, lefigaro.fr, lemonde.fr, стопкоронавирус.рф, coronavirus.jhu.edu, ouest-france.fr,
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 8 септември 2020-а: 57 нови случая на COVID-19 при направени 1220 PCR теста