9 ноември 2021 г.: Расте броят на хората с COVID-19, настанени в болници – 1411 за последното денонощие
5286 са регистрираните нови случаи на COVID-19 в страната за последните 24 часа, което е 11% от направените 48 136 теста, показват данните на Информационния портал.
COVID-19 у нас за последното денонощие
Данните на Единния информационен портал показват висок ръст на новозаразените с COVID-19. Продължава да расте и броят на настанените в болници – за последното денонощие 1411 души са хоспитализирани, като 89,09% не са ваксинирани. С тях общият брой на хората в болниците става 8516 души, от тях 723 са в интензивните отделения.
334 мъже и жени са изгубили битката с COVID-19 за последното денонощие. 94,31% от тях не са ваксинирани.
1318 са новите случаи в столицата, в Пловдив те са 538, във Варна – 302, в Благоевград – 293, а в Стара Загора – 280.
14-дневната заболеваемост в страната е 907 на 100 000 души. Областите, в които тя е над 1000, са столицата, Варна, Видин, Враца, Габрово, Кюстендил и Перник.
Ваксинацията срещу COVID-19
1 571 841 са българите, ваксинирани напълно. За последните 24 часа да поставени 13 290 дози, а общият им брой от началото на пандемията е 2 978 843. Бустерна доза от ваксина срещу COVID-19 са получили 28 767 души.
На среща с директора на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията здравният министър обясни ниските нива на ваксинация в страната както с религиозни, исторически и народопсихологически причини, така и с факта, че „популистките правителства, които управляват страната ни през последните години, ни превърнаха в модел на корумпирана държава, а това е благоприятна среда за развитието на теории, които не са базирани на науката“.
От своя страна д-р Андреа Аммон заяви, че не само в България нивото на ваксинация е ниско и посъветва да бъдат въвеждани мерки, адаптирани към страната. Важно е, подчерта д-р Аммон, до хората да стига информация, на която те вярват.
Тестове в училищата и обучение онлайн
В заповед на министрите на образованието и здравеопазването е посочен в детайли начинът, по който ще се извършва тестването в учебните заведения.
Задължителни за изпълнение стават актуализираните Насоки за обучение и действия по време на извънредната епидемичната обстановка. Присъственото обучение изисква тестване с щадящи бързи антигенни тестове до момента, в който 14-дневната заболеваемост намалее под 250 на 100 000 души.
Изключение правят децата с документ, удостоверяващ, че са преболедували COVID-19, отрицателен резултат от PCR, а за учениците над 12 години – ваксинация.
Изследванията се провеждат в училището. Вкъщи се тестват само учениците със специални образователни потребности.
Най-малко двама души, които са определени от директора на училището, правят тестовете във всеки клас. Те могат да бъдат както учители, така и членове на персонала, медицински лица и доброволци.
Учениците от 1 до 4 клас ще бъдат тествани два пъти в седмицата. Затова е нужно най-малко 50% от родителите да са съгласни. Ако родителят не даде съгласие, то детето ще се обучава дистанционно.
Въпреки ясните правила и възможности, в различни градове на страната продължават протестите на родителите, които не искат тестването на децата им да бъде вход към присъственото обучение.
Тепърва се очакват данни за училищата, в които обучението на децата от началния етап ще бъде присъствено.
Очаква се и решение на здравните власти за възможността да се издава зелен сертификат при наличието на антитела срещу COVID-19.
Зелени сертификати и срещу тест за антитела
От 11 ноември 2021 г. зелен сертификат може да се получи и след изследване на антитела, обяви здравният министър. Д-р Стойчо Кацаров уточни, че сертификатът е за всички, прекарали COVID-19 безсимптомно или за тествалите се сами.В изследването ще бъдат търсени интитела тип IGg над 150 bau на единица.
Тези стойности са приети от СЗО като показател. Нивото над 150 bau е десет пъти по-високо от референтната стойност и показва, че човекът е защитен, каза още министър Кацаров.
Националната информационна система ще издава този вид сертификати, които ще бъдат валидни само на територията на Бълария за срок от 90 дни.
За повече спокойствие призова по време на брифинга здравният министър. Ведомството е поръчало 1 400 000 теста, на днешния 9 ноември 2021 г. ще бъдат доставени още 80 000, а до началото на следващата седмица се очаква да бъдат доставени всички.
Ангажимент и отговорност на всички е състоянието в момента. Ако продължаваме да отричаме и да търсим дефектите на всяка мярка и решение, нищо няма да се промени, заяви още министър Кацаров.
Проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, коментира от своя страна, че заболеваемостта намалява, но как се управлява процесът зависи от всички нас.
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Швеция, Дания и Норвегия спряха ваксинацията срещу COVID-19 с Moderna за младите хора под 30 години
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
НОВИНАТА е свързана към
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
- Бил Гейтс: COVID-19 ще се превърне в сезонен грип след варианта Омикрон
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
Коментари към 9 ноември 2021 г.: Расте броят на хората с COVID-19, настанени в болници – 1411 за последното денонощие